Panorāma

Ne visur Covid-19 sertifikātus pārbauda pareizi

Panorāma

Kur vilkt ētikas robežu?

Ģimenes ārsti bieži paliek bez "Janssen" vakcīnām

Ģimenes ārsti reģionos mēdz palikt bez pieprasītajām «Janssen» vakcīnām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Īpaši liela interese sabiedrībā ir par "Janssen" poti pret Covid-19, kurai vajadzīga tikai viena deva. Ar "Janssen" potēties vēlas arī daudzi iedzīvotāji ārpus lielajām pilsētām. Bet tur uz vietas ģimenes ārstu praksēs bieži šo vakcīnu nav.

Ar Latvijas Televīzijas raidījumu "Panorāmu" sazinājās kāda jaunā māmiņa. Grūtniecības laikā viņai bijušas šaubas par vakcināciju, bet tagad, kad bērnam apritējuši trīs mēneši un vakcinācija ir vajadzīga, dodoties teju jebkurās ikdienas gaitās, māmiņa vēlējusies saņemt vakcīnu vietējā doktorātā, taču esot saņēmusi atbildi, ka vakcīnu nepietiek.

Santa Meļķe pastāstīja: "Man ir trīs mēnešus vecs bērniņš, ir jāierēķina laiks ceļā. Manā gadījumā tā ir stunda plus vēl laiks, kas ir jāstāv tajā lielveikalā. Uzturēšanās sabiedrībā arī nav tas labākais. Izsverot riskus, tomēr mazā ambulancē  ir vienkāršāk rindu izstāvēt – kaut vai ārā uz soliņa, kustinot bērnu ratos."

Visvairāk trūkstot "Janssen" vakcīnu, jo pēc tām ir lielākais pieprasījums.

Krimuldas doktorātā, kurā sieviete interesējusies par poti, pēdējās "Janssen" vakcīnas pavisam mazā apjomā piegādātas septembra beigās: 21. septembrī 25 devas, 28. septembrī – 20.

SIA "Krimuldas doktorāts" ģimenes ārste Ilze Pētersone skaidroja: "Tagad pēdējā reizē pagājušajā nedēļā teica, ka aizvirzīs uz vakcinācijas centru un ka mums nebūs – doktorātam un ģimenes ārstu praksēm. To "Janssen", kas gribēja, pagājušajā nedēļā mums nebija, ko potēt. Šonedēļ atvedīšot, bet sola, ka tikai ceturtdien vai piektdien."

Vakcinācijas projekta nodaļā skaidroja, ka "Janssen" apjoms esot samazināts visiem pasūtījumiem.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča uzsvēra: "Ņemot vērā "Janssen" vakcīnas ierobežoto apjomu, kas Latvijai tiek piegādāts, tad tas primāri tiek novirzīts uz izbraukuma vakcinācijām, vakcinācijas punktiem tirdzniecības centros, slimnīcās un citur."

Drīzumā Latvijā gaidāma vēl vairāk nekā 30 000 "Janssen" vakcīnu devu piegāde. Taču arī tās primāri sadalīšot izbraukuma vakcinācijām un ārstniecības iestādēm.

Juhņēviča aicināja izmantot arī citas pieejamās vakcīnas vai meklēt tuvāko vietu, kur ar "Janssen" vakcinē dzīvajā rindā.

Sižeta tapšanas laikā tapa gan zināms, ka, reaģējot uz iedzīvotāju un ārstu sūdzībām, šodien saņemtās "Janssen" vakcīnas tomēr izdalītas visām ģimenes ārstu praksēm, kas to lūgušas. Tiesa, nedaudz samazinātā apjomā, nekā ārsti pieprasījuši. Oktobrī gaidāmas vēl "Janssen" vakcīnu piegādes, taču tās ir samērā nelielas.

KONTEKSTS:

Latvijā izmantošanai reģistrētas četras Covid-19 vakcīnas – "Pfizer/BioNTech", "Moderna", "Janssen" un "AstraZeneca" vakcīnas. 

Pieteikties vakcīnai pret Covid-19 iespējams vietnē www.manavakcina.lv, pa tālruni 8989, pie sava ģimenes ārsta vai darba devēja. Tirdzniecības centros un izbraukumos potēties var bez iepriekšēja pieraksta. Galvenais vakcinācijas mērķis ir pasargāt cilvēku no smagas saslimšanas ar Covid-19 un nāves.

Uzzināt, kādas vakcīnas pieejamas vakcinācijas vietās no 11. oktobra līdz 17. oktobrim, iespējams šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti