Pēcpusdiena

Valdība vienojas palielināt minimālo algu par 10 eiro nākamajā gadā

Pēcpusdiena

Latvijas sportistu starti Rio spēlēs

Sāk tīrīt Latvijas Nacionālās bibliotēkas jumtu un fasādi

Gaismas pili tīrīs piecas nedēļas; apkārtējās satiksmes dēļ efekts var nebūt ilgs

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jeb tā sauktās Gaismas pils ēkas jumtu un fasādi plānots tīrīt piecas nedēļas. Tiesa, apkārtējās intensīvās satiksmes dēļ efekts var nebūt ilgs, uzskata LNB direktors Andris Vilks.

Bibliotēka vēl ne reizi nav tīrīta gandrīz trīs gadus – kopš tās pabeigšanas. Darbus veiks uzņēmums "Alfa Vita Life Science GmbH", kuras vadītājs Oļegs Gutermans ceturtdien solīja iekļauties noteiktajā piecu nedēļu termiņā. Kompānija par to saņems vairāk nekā 97 000 eiro.

Par bibliotēkas fasādes tīrību ilgtermiņā LNB direktors Andris Vilks šaubās, tādēļ plānots ikgadējus tēriņus tīrīšanai iekļaut budžetā.

Gaismas pili tīrīs piecas nedēļas; apkārtējās satiksmes dēļ efekts var nebūt ilgs
00:00 / 01:01
Lejuplādēt

"Jautājums, protams, ir par to, cik tas viss ir ilglaicīgi, jo tā vide, kurā ēka atrodas, ir diezgan dramatiska," teica Vilks. Viņš skaidroja, ka bibliotēkas ēkas fasāde samērā ātri kļūst netīra, ko būtiski ietekmē dzelzceļa tuvums un intensīvā satiksme, tostarp spraigā kravas auto satiksme.

Alpīnisti tīrīšanu veic vairākās kārtās – vispirms jumtu mitrina, tad uzklāj ķīmisku šķidrumu, to atkārto vairākas reizes. Noslēgumā jumta aizsardzībai tiks uzlikts nano pārklājums, kas netīrumus atgrūž.

"Mēs gribam sasniegt to, lai mums būtu jumts jāmazgā pēc iespējas retāk. Tāpēc arī nav vienkārši nomazgāšana, bet arī aizsargslāņa uzlikšana.Tas bija mūsu uzstādījums, jo mēs neesam tik bagāti, lai investētu katrā pusgadā vai gadā. Mēs gribam panākt rezultātu, lai investētu vienreiz, pēc iespējas retāk, ar kvalitāti," stāsta LNB Saimniecības departamenta direktors Ivars Ķīsis.

Kultūras ministrijas rīkotajā iepirkumā par bibliotēkas ēkas jumta un fasādes tīrīšanu no trim pretendentiem izraudzīta uzņēmumu apvienība, kura piedāvāja zemāko līgumcenu – 97 000 eiro. "Šī mazgāšana tiek finansēta no LNB projekta līdzekļiem. Projekts beidzies un turpmāk šāda mazgāšana tiks finansēta jau no pašas bibliotēkas uzturēšanas un apsaimniekošanas līdzekļiem," saka Kultūras ministrijas Investīciju un projektu nodaļas vadītājs Indriķis Builis.

Fasādes tīrītāju apvienības "Alfa Vita Life Science" un "Remroks" pārstāvis Artūrs Keino Latvijas Radio raidījumam "Pēcpusdiena" LNB ēku raksturoja kā tīrīšanai sarežģītu. Astoņu līdz 12 cilvēku lielajai alpīnistu komandai, kas tīrīs Gaismas pili, būs jāmazgā nams, kur ir gan stikla sienas un rievots stikls, gan nerūsējošais tērauds.

Pirms pusotra gada bibliotēkas fragmentam veikta izmēģinājuma mazgāšana un apstrāde, un šī vieta joprojām saglabājusies tīra. Bibliotēkas speciālistiem tas dod cerību, ka nākamreiz ēka nebūs jāmazgā ātrāk kā pēc diviem gadiem.

Jau ziņots, ka ceturtdien sāk tīrīt LNB ēkas jumtu un fasādi, kurā no 22 tūkstošiem kvadrātmetru 14 tūkstošus aizņem stiklotas virsmas.

Tāpat vēstīts, ka bibliotēkas fasādi bija plānots tīrīt iepriekšējā gadā. Vasarā tam bija nepiemērots laiks - karstuma dēļ jumts bijis uzkarsis. Taču arī rudenī ēku nenomazgāja. Darbus kavēja Kultūras ministrijas nespēja vienoties ar būvnieku par to, kam ēka būtu jāmazgā un cik par to jāmaksā.

Kultūras ministrija gan domu par ilgstošu kavēšanos noraidīja. Viss gads esot pagājis, testējot dažādus ķīmiskos paraugus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt