Gadu pēc TV5 pārņemšanas darbu pametuši vairāki žurnālisti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Ir pagājis gandrīz gads, kopš Konkurences padome atļāva TV3 un LNT apvienošanu. Līdz ar LNT par skandināvu koncerna „MTG Latvia” daļu kļuva arī televīzijas kanāls TV5, kas raida krievu valodā. Kopš tā laika vairāki žurnālisti ir pametuši darbu TV5, tostarp pazīstamais raidījuma „Bez cenzūras” vadītājs Andrejs Mamikins. Neoficiāli izskan aizdomas par politiskās neitralitātes trūkumu TV5 ziņu raidījumos, tomēr vadība to noliedz.

Viens no skaļākajiem pēdējā laika notikumiem ap televīzijas kanālu TV5 bija raidījuma „Bez cenzūras” vadītāja Andreja Mamikina atlaišana un raidījuma slēgšana pēc gandrīz sešiem gadiem ēterā. Raidījums tika slēgts marta beigās. Versijas par notikušo atšķiras. Mamikins apgalvo, ka mediju koncerna MTG vadība izrāda simpātijas partijai „Vienotība”, un ka viņiem neesot patikusi Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova biežā viesošanās Mamikina raidījumā. Savukārt MTG vadītājs Kaspars Ozoliņš saka, ka raidījums ir slēgs Mamikina neprofesionalitātes un zemo reitingu dēļ.

Šomēnes, pēc neliela pārtraukuma, Mamikina raidījums „Bez cenzūras” parādījās telekanālā „REN TV Baltija”. Šis kanāls ir mediju holdinga „Baltijas Mediju Alianse” sastāvā, kam cita starpā pieder arī „Pirmais Baltijas kanāls”. Pārmaiņas ir notikušas arī TV5 ziņās.

„Salīdzinājumā ar to, ko es redzēju pirms kaut kāda pusotra-diviem gadiem, tās ziņas nav tik kvalitatīvas. Bet vienlaikus gadās arī tādi televīzijas sižeti, kas ir izceļami uz citu televīziju fona, un ir īpaši atzīmējami,” saka „Providus” pētniece Iveta Kažoka, kura pašreiz veic televīzijas ziņu monitoringu.

Vēl pirms TV5 un LNT apvienošanas ar MTG, 2012. gada sākumā, TV5 ziņu dienestā notika vairāku darbinieku atlaišana. Publiski izskanējušais iemesls bija naudas trūkums. „MTG Latvia” vadītājs Kaspars Ozoliņš bilst, ka pēdējā nepilna gada laikā darbinieku skaits ziņās ir nedaudz palielinājies. Un viņu prioritāte tagad ir tieši informatīvā bloka stiprināšana.

„Tad, kad deviņus mēnešus atpakaļ mēs pārņēmām šo kanālu, mēs principā secinājām, ka ir ļoti neskaidrs, kādai auditorijai ir mērķēts. Tāpēc mēs veicām padziļinātu auditorijas attieksmes izpēti un principā nonācām pie secinājuma, ka ir ļoti labs potenciāls šim kanālam pastiprināt informatīvos blokus,” skaidro Ozoliņš.

Kā vienu no jauninājumiem Ozoliņš min raidījumu „Mūsu temats”, kas pēc koncepcijas būšot līdzīgs TV3 raidījumam „Bez tabu”: „Principā mēs uzskatām, ka mēs šobrīd esam uz pareizā ceļa…” Tomēr pagaidām TV5 reitingi ir diezgan zemi. TNS dati par šā gada martu liecina, ka TV5 aizņem 2,8% no kopējā TV skatīšanās laika.

Kuluāros ik pa laikam izskan arī aizdomas, ka TV5 varētu būt pārāk draudzīgs „Saskaņas centram”. Atsevišķi mēģinājumi ietekmēt saturu ir notikuši arī iepriekš, atminas žurnālists Dmitrijs Petrenko, kurš savulaik strādāja TV5. „Man pašam bija tikai vienu reizi gadījums, kad man tiešām zvanīja. Tas bija attiecībā uz Šleseru. Un prasīja, vai tiešām šis sižets ir vajadzīgs, vai tas ir objektīvs, vai tā ir ziņa pēc objektīviem kritērijiem un kāpēc mēs par to stāstām? Bet izskanēja arī frāze, ko es ļoti labi atceros: tu taču saproti - kurš maksā, tas arī mūziku pasūta,” atklāja Petrenko.

To, kas TV5 notiek tagad, Petrenko atturas vērtēt, jo viņam nav pietiekami daudz informācijas. Tomēr viņš saka, ka ambiciozu žurnālistu aiziešana nekad nav laba zīme.

„MTG Latvia” vadītājs Ozoliņš noliedz, ka TV5 ziņās būtu kāda politiska nokrāsa: „Tie secinājumi, kas ir nākuši no ekspertiem, jo mums šīs tikšanās ir regulāri, ka kvalitāte uzlabojas, neitralitāte uzlabojas. Tas, kas bijis agrāk, pirms MTG pārņemšanas, iespējams, tur ir bijušas kaut kādas politiskās ietekmes. Bet katrā ziņā mūsu uzstādījums paliek nemainīgs: mums ir jābūt politiski neitrāliem.”

Par īpašām simpātijām kādai no partijām pagaidām neliecina arī Ivetas Kažokas uzsāktais ziņu monitorings: „No sabalansētības viedokļa, man šķiet, ka viņi darbojas atbilstoši savai auditorijai un nekādu lielu pretenziju tur nav.”

Savukārt Petrenko piebilst, ka vienmēr būtu jāizsver arī vadības argumenti, ka viņiem vairs nav izdevīgi ražot vienu vai otru raidījumu, jo privātais kanāls ir un paliek privātais kanāls.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti