Franča Trasuna muzejā Baltā galdauta svētki «Ka kūpeibā ir spāks!»

Šodien Rēzeknes novada Sakstagala pagastā Franča Trasuna muzejā “Kolnasāta” notiek Baltā galdauta svētki, kas tiks svinēti ar uzvedumu “Ka kūpeibā ir spāks”. Uzvedumā būs dzirdami fragmenti no Fraņča Trasuna fabulām un novada cilvēku dzīvesstāsti.

Franča Trasuna muzejā Baltā galdauta svētki «Ka kūpeibā ir spāks!»Lāsma Zute

 

Arī pērn, svinot Latgales kongresa simtgadi, Rēzeknes novada Sakstagala pagasta “Kolnasātā” notika valstsvīra, garīdznieka un literāta, Latgales kongresa idejiskā vadoņa Franča Trasuna fabulu svētki, kad par moto tika izvēlēti tie paši fabulas vārdi kā šogad. Fabulas izspēlēs Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas skolēni.

“Mēs atrodamies Franča Trasuna mājās “Kolnasātā” Sakstagala pagastā, un Francis Trasuns ar visiem daudzajiem talantiem – valstsvīrs, garīdznieks, tulkotājs - viņš arī rakstīja fabulas, lieliskas fabulas, un vairākās fabulās atkārtojās šī frāze, ka “Kopībā ir spēks, par to pat runāt ir grēks!” (“Ka kūpeibā ir spāks/ Par tū i runuot grāks!”). Mēs visi kopā veidojam, ceļam, būvējam savu māju, savu novadu, savu valsti,” saka uzveduma režisore Iveta Graudiņa.

Uzvedumā ''Ka kūpeibā ir spāks” fabulas savīsies kopā ar vietējo cilvēku dzīvesstāstiem. Kā stāsta režisore Iveta Graudiņa, tie ir cilvēki, kuri ar savu darbu iedvesmo citus:

“Mums ir vietējie sakstagalieši, mums ir cilvēki no pārnovadiem, mums ir skolotāji, mums ir modes māksliniece, mums ir pašvaldību darbinieki un sabiedriskie aktīvisti. Mums galvenais varonis ir cilvēks, jo arī fabulas nav par dzīvniekiem, par zvēriem, fabulas ir par cilvēkiem, tāpēc šī saikne. Šinī uzvedumā fabulas ir kā tādas krāsiņas, kas iekrāso, kas sasaista dzīvesstāstus, sasaista iedvesmas cilvēkus, kā tādi krāsu akcenti visā uzvedumā.”

Baltā galdauta svētkos Franča Trasuna muzejā “Kolnasātā” būs arī vietējo amatnieku un mājražotāju tirdziņš, tāpat ikviens tiks aicināts sanākt kopā pie galda ar balti klātu galdautu.

“Franča Trasuna muzejā ir Baltā galdauta svētki, kas pulcina ne tikai Sakstagala pagasta iedzīvotājus, arī novada iedzīvotājus, Franča Trasuna radiniekus sanākt kopā un kopīgi visiem apsēsties - pie baltiem galdautiem klāta galda - un atcerēties, un kopā pārrunāt to, kas mums Latvijai ir svarīgs, kā mēs domājam veidot savu Latviju,” stāsta Rēzeknes novada pašvaldības Kultūras nodaļas vadītāja Ināra Pleikšne.

Aizvadītajā gadā Rēzeknes novada pagastos par godu Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienai tika stādīti ozoli, bet šogad stādīs liepas.

“Šogad mums pagastos tiek šī aizsāktā tradīcija turpināta, un katrs pagasts iestāda blakus ozolam arī liepu, lai veidojas līdzsvars Latvijas attīstībā, ir ozols un liepa, un tas ir apliecinājums nākamajām paaudzēm par mūsu vēstījumu Latvijas simtgadei. Visos pagastos notiek gan kopā sanākšana, gan pašdarbības kolektīvu koncerti, gan interesanti cilvēku stāstījumi,” saka Ināra Pleikšne.

Taču centrālā svētku norise šodien Rēzeknes novadā notiks Sakstagala pagasta Franča Trasuna muzejā “Kolnasāta” - ar vietējo mājražotāju un amatnieku tirdziņu, uzvedumu “Ka kūpeibā ir spāks” un draugu, ģimeņu, kaimiņu un sirsnīgu cilvēku kopā būšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt