Dienas ziņas

Jaungulbenē baznīca, kas nevienam nepieder

Dienas ziņas

Latvijā atklātas retas sikspārņu sugas

Policija mācās savaldīt masu nekārtības

FOTO un VIDEO: Policija mācās savaldīt masu nekārtības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Vairāk nekā divi simti policijas darbinieku otrdien, 21.jūnijā, piedalījās vērienīgā masu nemieru simulācijā, lai trenētu iemaņas trakojoša pūļa savaldīšanā. Virkne secinājumu izdarīti jau pēc 13.janvāra grautiņiem 2009.gadā, bet taktika rīcībai šādos gadījumos tiek izstrādāta, arī analizējot starptautisko pieredzi, piemēram, Francijas likumsargu veiksmes un neveiksmes Eiropas futbola čempionāta laikā.

Pēc mācību leģendas policija saņem zvanu par masveida kautiņu kādā sociālajā namā. Ierodoties notikuma vietā, kļūst skaidrs, ka ar pašu spēkiem un bez īpaša ekipējuma agresīvos nama iemītniekus savaldīt neizdosies un tiek izsaukti papildspēki.

Bet papildspēki nāk talkā arī agresīvajiem nama iedzīvotājiem un jau drīz starp nemierniekiem un likumsargiem izceļas pamatīga sadursme. Kad top skaidrs, ka ir izveidojies vardarbīgs pūlis, policijas galvenais uzdevums ir to dabūt prom drošā vietā, kur tas nevarētu skādēt mašīnām, ēkām un citiem īpašumiem, izšķirt un tad aizturēt.

Kad pūlis ir novirzīts nostāk no dzīvojamā rajonā, tiek liktas lietā arī gāzes granātas un ūdensmetējs. Mācības ir maksimāli pietuvinātas īstenībai, asaru gāzi sajūt arī skatītāji.

Tā kā policijas resursi Latvijā ir stipri ierobežoti, šādos gadījumos svarīgi operatīvi piesaistīt papildspēkus no reģioniem.

“Ja mēs runājam par masu nekārtībām, nav tas variants, kad var uzvarēt pūli ar ierobežotu spēku. Pret pūli vienmēr jāliek ievērojams spēks. Tas ir nevis tāpēc, ka mēs baidāmies, bet lai cilvēkiem, kas protestē, pēc iespējas mazāk nodarītu pāri. (..) Tādi masu nemieri reti veidojas stihiski, ka 10 minūšu laikā tur ir pūlis, parasti ir operatīvā informācija un dienesti gatavojas tādām situācijām,” skaidro Valsts policijas pārstāvis Aleksandrs Bukēvičs.

Lielākās masu nekārtības atjaunotās Latvijas vēsturē ir 2009.gada 13.janvāra grautiņi, kad, cilvēku neapmierinātībai ar politisko vidi augot, Vecrīgā sāka lidot ne vien saukļi un lamas, bet arī bruģakmeņi. Pēc tam tiesas priekšā stājušies aptuveni 70 cilvēki, bet policija savā darbā veikusi virkni uzlabojumu.

“Gan trauksmes izziņošanas sistēma, gan aprīkojums, gan dažāda rakstura munīcija kaujas situācijām – mēs esam izvērtējuši, un pašlaik šīs vienības, ko jūs redzējāt, ir labi aprīkotas un spējīgas pildīt uzliktos uzdevumus,” saka policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

Kā norāda policija, ja masu nekārtības izceltos negaidīti, pirmie likumsargi ierastos pāris minūtēs, tomēr, lai sapulcētu tādus spēkus kā otrdienas mācībās, varētu paiet arī vairākas stundas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti