Fonds «Plecs» uzsāk jauno vecāku mācības no «Dod pieci!» saziedotā finansējuma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

24. jūlijā mācības uzsāks fonda „Plecs” veidotās "Vecāku izglītības programmas" pirmā jauno vecāku pilotgrupa. Programma izveidota, pateicoties sabiedrības saziedotajiem līdzekļiem labdarības maratonā  "Dod pieci! 2018". Pēc pilotgrupas rezultātu izvērtēšanas tiks uzsāktas mācības jaunajiem vecākiem, kuri ir pieteikušies mācību programmai. Nākamo grupu mācību datumi būs zināmi augustā. Pieteikties mācību programmai var mājaslapā.

Jaunā vecāku izglītības programma ir unikāla - tā izstrādāta īpaši Latvijai un ir pirmā šāda veida programma pasaulē, kas paredzēta tieši jaunajiem vecākiem. Programma veidota, sadarbojoties Latvijas spēcīgākajiem bērnu un ģimenes psihoterapeitiem, kuru vidū ir Bērnu klīniskas universitātes slimnīcas bērnu psihoterapeits Ņikita Bezborodovs, ģimenes psihoterapeite Andrija Likova un citi, arī TBRI® eksperti no “Halo Project international” un “Kārinas Pērvisas Bērnu attīstības institūtā” ASV.

Programmas dalībnieki apmeklēs septiņas nodarbības, katra nodarbība ilgst trīs  stundas.

Metodes spēks ir tās zinātniskā bāze, kas dod izpratni par to, ka ikviena bērna uzvedības izpausme ir tiešā mērā saistīta ar viņa smadzeņu darbību. Pieejas pamatu veido arī piesaistes teorija, kas skaidro drošās agrīnās pieredzes nozīmi cilvēka dzīvē un piedāvā konkrētas stratēģijas, kā to veidot, izmainīt un nostiprināt. Metode ir ļoti praktiski pielietojama. Ar tās palīdzību vecāki mācīsies veidot ciešāku emocionālo saikni ar bērnu, reaģēt uz sensomotorajām vajadzībām, palīdzēt regulēt bērna fizisko un emocionālo stāvokli, kā arī koriģēt nevēlamu uzvedību pozitīvā veidā.

Kopš 2019. gada sākuma nozares speciālisti intensīvi strādājuši pie programmas veidošanas un treneru atlases un apmācībām Latvijā, lai programmu varētu veiksmīgi realizēt:

Izstrādāta apmācību metodoloģija

Janvārī ASV speciālisti sadarbībā ar Latvijas jomas profesionāļiem, tajā skaitā bērnu psihiatru Ņikitu Bezborodovu, izstrādāja jaunu, unikālu apmācību metodoloģiju, kas izveidota speciāli Latvijas treneriem un īpaši pielāgota Latvijas kontekstam un vajadzībām.

Izvērtēts programmas saturs, kvalitāte un mācību metodes

Februāra sākumā četru dienu garumā norisinājās TBRI® metodes apmācības, kuras vadīja metodes pasniedzējas no ASV - Sindija Lī (Cindy Lee), Lea Giliama (Leah Gilliam) un Sāra Merkado (Sarah Mercado). Apmācībās piedalījās 135 cilvēki - topošie treneri un jomas eksperti, to skaitā psihoterapeiti, skolotāji, sociālo dienestu un nevalstisko organizāciju pārstāvji, kas vienprātīgi atzina, ka saturs ir kvalitatīvs, praktiski lietojams un efektīvs.

Veikta treneru atlase

Aprīlī fonds "Plecs" uzsāka programmas treneru atlasi, organizējot divus iepazīšanās pasākumus, kuru laikā treneri iesaistījās praktiskajās nodarbībās, kā arī iepazīstināja ar sevi un stāstīja par savu pieredzi un mērķiem vecāku izglītības programmas kontekstā. Tika izstrādāta trenera motivācijas anketa, kas palīdzēja atlasīt motivētākos un iesaistīties gatavākos cilvēkus ar lielāko pieredzi. Pēc iepazīšanās pasākumiem tika atlasīti 42 topošie treneri.

Apmācīti treneri

Maijā tika organizētas otrās vecāku izglītības programmas apmācības, kur trīs dienu garumā mentoru vadībā treneri apguva jaunās programmas saturu un pasniegšanas metodiku.

Piesaistīti sadarbības partneri un veicināta metodes izplatība arī citās nozarēs

Tika organizētas tikšanās ar Izglītības ministrijas, Ieslodzījuma vietu pārvaldes un Valsts probācijas dienesta pārstāvjiem, lai pārrunātu iespējas ieviest jaunas izglītības programmas arī skolās un ieslodzījuma vietās. Tiek veidota sadarbība arī ar “Pusaudžu resursu centru”, lai veidotu vienotu pieeju pusaudžu psihiskās veselības atbalstam, diagnostikai un ārstēšanai.

Nodrošināts praktiska, padziļināta treneru sagatavošana

Jūlijā "Plecs" organizēja treneru darba grupu desmit cilvēku sastāvā, kura laikā padziļināti apguva pieaugušo apmācību metodiku un grupu psiholoģiju, kā arī pirmie pieci treneri prezentēja katrs savu programmas daļu.

Izstrādāts sadarbības piedāvājums pašvaldībām

Ir izstrādāts piedāvājums pašvaldībām, lai veidotu ciešu sadarbību un īstenotu programmu dažādās Latvijas pilsētās.

Adaptēti un sagatavoti mācību izdales materiāli

Ir pabeigta vecāku izglītības programmas satura un mācību materiālu izstrāde un tulkošana - programma ir gatava startam!

Pieteikšanās bezmaksas vecāku izglītības programmas apmācībām turpinās. Pieteikties var, apmeklējot vietni www.vecakiem.plecs.lv. Pieteikties var topošie vecāki bērniņa gaidībās un vecāki ar bērniem līdz 3 gadu vecumam. Vecāku izglītības programmai līdz šim saņemti 293 pieteikumi.

KONTEKSTS

Labdarības maratonu "Dod pieci!" ik gadu rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv. Līdz šim aizvadīti pieci labdarības maratoni.

2018. gadā "Dod pieci!", turpinot 2017. gada labdarības maratona aizsākto tēmu, aktualizēja nepieciešamību veltīt vairāk un kvalitatīva laika bērnam. Par savāktajiem ziedojumiem tiek veidota un īstenota jaunas jauna mācību programma vecākiem -  praktiskas un psiholoģiskas mācības, kā audzināt patiesi laimīgu bērnu un nenodot savas traumas nākamajām paaudzēm. Tika saziedoti 122 493.09 eiro. Te apskatāma atskaite par "Dod pieci! 2018" līdzekļu izlietojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti