Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

Vēloties iekļauties, izsmēja vājākos un lietoja narkotikas. Jaunā režisora Košina stāsts

"Es vienmēr gribēju iekļauties starp krutajiem čaļiem, bet tas man maksāja ļoti daudz, jo, ja godīgi, es nebiju es, es nevarēju atzīties savā vājumā, un uz tā rēķina es aizvainoju ļoti daudzus citus, kas bija vājāki par mani," Latvijas Televīzijas rubrikā "Dzīvei nav melnraksta" stāstīja Klāvs Kristaps Košins. Lai iekļautos barā, Klāvs agri pievērsās narkotikām. Marihuānas tirgošanas dēļ viņš gandrīz nonāca cietumā, bet no ieslodzījuma viņu paglāba iespēja nodot kādu citu. 

Skolas gadi bija kā cīņa par to, kurš būs spēcīgāks. Lai lielo klašu skolnieki mazāk smietos par Klāvu, viņš smējās par vājākiem. Turklāt viņam palīdzēja savu vecāko brāļu efekts – visi skolā zināja brāļus Košinus. Arī Klāvs vienaudžu vidū ātri kļuva populārs. 

"Tie brīži, kad es apcēlu citus... Es tos ļoti nožēloju," atzina Klāvs.

Protams, būt stilīgo jauniešu bariņā nebija viegli, jo tam bija arī savi nosacījumi. Pirmo cigareti Klāvs pamēģināja jau 4. klasē, bet 5. klasē viņš jau pirka cigaretes pats.

"10. kasē pirmo reizi uzpīpēju marihuānu. Es to nopirku no saviem klasesbiedriem, uzgāju mūsu dzīvoklītī uz jumta, pats tur kaut ko uzmeistaroju un uzpīpēju. Aizgāju atpakaļ uz skolu, sēdēju vēstures stundā, pēdējā solā, un man bija ļoti slikti. Par mani smējās tie klasesbiedri, kuri sadabūja man to mantu, un, jā, man bija ļoti slikti," stāstīja Klāvs.

Tas gan nebija pietiekami labs iemesls, lai nemēģinātu marihuānu vēlreiz un vēlreiz. Ar laiku Klāvs to pats arī sāka tirgot.

"Es nejutos slikti par to, ka es to tirgoju, jo valdīja tāds priekšstats, – biju to filmās saskatījies, – ja tu tirgo to, ko tu lieto, tas nav tik slikti, kā, pieņemsim, tie, kuri tirgo heroīnu, zinot to, kas tā ir par indi un kā tā nogalina cilvēkus, bet paši to nelieto.

Līdz ar to es jutos vienmēr tā, ka tas nav tik traki, bet tas jau tāds muļķa mierinājums," atzina Klāvs.

2020. gada 14. janvārī notika liktenīgais marihuānas darījums, kad viens no viņa klientiem izrādījās slepenais pircējs no policijas. Viņam paveicās nenonākt cietumā, bet viņš zina draugus, kuri šobrīd izjūt nopietnas sekas par savām izvēlēm. 

"Man bija izrāde, uz kuru bija atnākusi viena mamma ar savu dēlu, un mēs ar to dēlu kopā trenējāmies futbolā, un par viņu smējās. Smējos arī es. Viņš bija atnācis, un viņš gaidīja savu tiesu, jo viņš arī iekūlās tirgošanā un lietošanā. Nesen atkal šī mamma atnāca uz izrādi, viena pati. Viņam piesprieda sodu. Trīs gadus. Viņš šobrīd sēž cietumā, un tad es uzdodu sev jautājumu, vai toreiz, kad es biju tik drosmīgs un viņu apcēlu, vai tādēļ viņš nav izdarījis kaut kādas izvēles savā dzīvē, kuru dēļ viņš tagad sēž cietumā?" stāstīja Klāvs. 

Klāvs izvairījās no ieslodzījuma, kā pats atzina, nododot otru cilvēku – to, kurš marihuānu pārdeva viņam. 

"Es zinu, ka, ja es nebūtu nodevis, mans ego būtu vēl joprojām augstu gaisā, un es noteikti neizmainītu savu dzīvi. To divu gadu laikā mani 100% pieķertu, atrodoties narkotisko vielu reibumā. Vienreiz tāds gadījums pat arī bija.

Divas nedēļas pēc tam, kad mani aizturēja, es tāpat biju iemanījies atrasties narkotisko vielu ietekmē," atklāja Klāvs.

Viņaprāt, mūsdienās tiek darīts viss, lai narkotisko vielu lietošanu jauniešu vidē popularizētu, tā tiek kultivēta dziesmās, seriālos, filmās. Turklāt tad, kad tajā vidē nonāc, no tās jau ir ārkārtīgi grūti tikt ārā. Protams, viņš arī atzina, ka pats vien ir vainīgs, ka tajā visā iekūlās, bet viņš vēlētos, lai ar citiem jauniešiem tā nenotiek. 

"Es ļoti nožēloju, ka atrados šādu vielu efektā arī savu vecāku klātbūtnē un viņiem tas bija jāpiedzīvo. Es nožēloju to, ka mana rakstura dēļ es esmu licis ciest citiem. Es nožēloju to, ka tā vēl joprojām ir. Es nožēloju to, ka esmu izvēlējies vairāk izklaidi, nekā palīdzēt. Ar to es domāju izklaidēt pūli, izklaidēt klasesbiedrus, apsmejot kādu citu," pauda Klāvs.

"Dod pieci!" stāsti

Par labdarības maratonu "Dod pieci!"

Ik gadu labdarības maratons aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašām vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnu namiem, jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai,  neārstējami slimu cilvēku aprūpei un speciālās pārtikas iegādei, vardarbības mazināšanai ģimenēs, vides uzlabošanai cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem, kā arī Latvijā nonākušo Ukrainas kara bēgļu bērnu atbalstam. Kopā šo gadu laikā ir saziedoti vairāk nekā 3 miljoni eiro.

Labdarības maratons "Dod pieci!" ir daļa no starptautiska projekta "Serious Request", kurā dažādās Eiropas valstīs radio dīdžeji nedēļu raida no īpašas stikla studijas, pievēršot uzmanību konkrētai labdarības maratona izraudzītai grupai vai sabiedriski nozīmīgai tēmai. Ikviens tiek aicināts ziedot līdzekļus apmaiņā pret mīļāko dziesmu radio ēterā. Latvijā šo tradīciju iedzīvināja Latvijas Radio 5 radošā komanda.

"Dod pieci!" organizē Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju un sabiedrisko mediju portālu LSM.lv. Savu atbalstu labdarības maratona "Dod pieci!" norisē sniedz arī vairāk nekā 20 uzņēmumi.

Ziedojuma iespējas un mērķis:

 • No 1. līdz 21. decembrim – tīmekļa vietnē dod.pieci.lv iespējams apmainīt ziedojumu pret savu mīļāko dziesmu Latvijas Radio 5 ēterā ar elektronisko norēķinu starpniecību.
 • No 1. līdz 21. decembrim ziedot var visās "Circle K" uzpildes stacijās, kur tiks pieņemti gan skaidras, gan bezskaidras naudas ziedojumi. Šogad, tāpat kā pērn, "Circle K" dubultos to ziedojumu apjomu, kas saņemti viņu degvielas uzpildes stacijās.
 • No 15. līdz 21. decembrim skaidras un bezskaidras naudas ziedojumi tiks pieņemti arī labdarības maratona stikla studijā Vecrīgā, Doma laukumā.
 • Līdz pat Zvaigznes dienai, 2024. gada 6. janvārim, ziedojumi tiks pieņemti labdarības organizācijas Ziedot.lv tīmekļa vietnē www.ziedot.lv,  izvēloties projektu "Dod pieci!".

Visi saziedotie līdzekļi 100% apmērā caur projekta partneri – labdarības organizāciju Ziedot.lv – nonāks pie bezpeļņas organizācijām, kas sniedz profesionālu palīdzību bērniem un jauniešiem, kuri palikuši bez pienācīgas ģimenes un sabiedrības aprūpes, cietuši no vardarbības un citiem noziegumiem, saskaras ar dažādām dzīves grūtībām. 

KUR PIETEIKT PALĪDZĪBU? VAIRĀK INFORMĀCIJAS "DOD PIECI!" MĀJASLAPĀ

Ārkārtas tūlītēja palīdzība:

 • OPEN Radošais centrs. Ja esi nonācis grūtībās un tev ir nepieciešama palīdzība, tostarp droša apmešanās vieta un atbalsts, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.

 • "YOU+". Ja tev nepieciešams tūlītējs emocionālais atbalsts, sazinies ar "YOU+". Pieejama arī droša apmešanās vieta Liepājā.

 • Sociālā atbalsta un izglītības fonds (SAIF). Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks mentoru atbalsts, ģimenes asistenta atbalsts vai speciālistu (psihologs, bērnu psihiatrs u. c.) konsultācijas, sazinies.

 • Laiks jauniešiem. Ja tev ir nepieciešama droša apmešanās vieta un atbalsts Bauskā / Zemgalē, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
   

Ja nepieciešama ilgtermiņa kompleksa palīdzība:

 • Palīdzēsim viens otram. Sazinies ar organizāciju, ja nepieciešams praktisks sociālais un materiālais atbalsts, kā arī atbalsta persona, kura palīdzēs atrast un pierakstīties uz vizīti pie psihologa vai cita speciālista.

 • Latvijas Samariešu apvienība. Ja ir nepieciešams ilgstošs psihosociāls atbalsts un dalība jauniešu atbalsta programmā "Palēciens", sazinies.

 • Resiliences centrs. Ja tev nepieciešama palīdzība atrisināt akūtus jautājumus un emocionāls atbalsts, sazinies.

 • "House of Hope". Ja esi 15-21 gadus vecs jaunietis un tev nepieciešams praktisks vai emocionāls atbalsts Liepājā un Dienvidkurzemē, sazinies.

 • Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija. Ja esi vecumā līdz 24 gadiem un tev nepieciešami dažāda atbalsta un sociālie pakalpojumi, sazinies.

 • Palīdzēsim.lv. Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks atbalsts, mentors un/vai atbalsta persona dažādu problēmsituāciju risināšanā, sazinies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti