Epidemiologs: «Lokdauns» piebremzē Covid-19 saslimstības pieaugumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ir pagājusi nedēļa, kopš Latvijā ieviesti stingri ierobežojumi jeb "lokdauns", lai mazinātu Covid-19 izplatības vilni. Latvijas Radio aptaujātie eksperti atzīst, ka nedēļa ir pārāk mazs laika sprīdis, lai statistikā pamanītu kādas ievērojamas izmaiņas un runātu par tendencēm, tomēr neliela virzība ir notikusi.

Epidemiologs: «Lokdauns» piebremzē Covid-19 saslimstības pieaugumu
00:00 / 04:13
Lejuplādēt

Lai gan "lokdauna" laikā Latvija sasniedz aizvien jaunus Covid-19 saslimstības rekordus, kopumā tendence ir pozitīva, ja vērtē nevis katras konkrētās dienas datus, bet apskata tos ilgākā termiņā. To uzsvēra Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

„Vienas dienas dati statistiski nav ticami. Tajos var būt lielas svārstības. Jāskatās lielāks laika intervāls. Parasti ir septiņas dienas, kad dod operatīvo informāciju.

Un operatīvā informācija šobrīd liecina, ka slimības pieaugums piebremzējas.

Tas saistīts zināmā mērā ar ierobežojošo pasākumu ietekmi un ne tikai ar to, ka ir skolēnu brīvdienas. Saslimstība parasti samazinās pēc divām, trim nedēļām, bet stacionēto un mirušo skaits samazinās vēl lēnāk. Tas turpinās vēl kādu laiku, jo tie, kas saslima, pēc nedēļas var nokļūt slimnīcā, un pēc divām nedēļām diemžēl var iestāties arī nāve,” stāstīja epidemiologs.

Perevoščikovs teica, ka mirstības rekordi saistāmi ar to, ka slimnīcās esošiem cilvēkiem saslimstība progresē. Tomēr tuvākajās nedēļās situācijai vajadzētu stabilizēties. Šo faktu apliecināja arī Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs profesors Ģirts Briģis.

„Nedēļa ir pats, pats mazākais, bet, lai kaut ko spriestu par tendencēm, ir jāgaida vismaz vēl viena nedēļa. Vēl viena lieta, ko es gribētu pieminēt. Pirms divām nedēļām mums tika ieviesti ierobežojumi nevakcinētajiem, un tas nozīmē, ka teorētiski mēs varētu saskatīt kādu efektu jau no šī pirmā soļa. Bet diemžēl, ja mēs skatāmies uz skaitļiem, tad tie ir nelabvēlīgi un nozīmē, ka saslimstība turpina augt,” sacīja Briģis.

Lai gan saslimstības pieauguma līkne šajā nedēļā ir tikpat stāva, kā tā bija iepriekš, profesors Briģis norādīja – tas, vai saslimstība mazināsies stingro ierobežojumu laikā, ir cieši saistīts ar sabiedrības uzvedību.

„Cik sabiedrība ievēro rekomendācijas. Pat tad, ja ir aizliegumi, pat tad, kā mēs zinām, ne vienmēr tas strādā. Un tas nozīmē, ka ir nepieciešama kontrolēšana, sodīšana. Līdz ar to ar ierobežojumiem to īstenībā pat nav iespējams veikt.

Ja mēs vērtējam par "lokdauna" efektivitāti pēc starptautiskas pieredzes, tad mēs redzam daudz pozitīvu piemēru,

kur "lokdauns" ir devis efektu un saslimstība ir mazinājusies. Savukārt citās valstīs, un te var pieminēt Latvijas pavasara pieredzi, ka nemaz tik labs tas ierobežojumu efekts nebija,” stāstīja Briģis.

Latvijas Darba devēju konfederācijas finanšu un nodokļu eksperts, Centrālās statistikas pārvaldes padomes loceklis Jānis Hermanis uzsvēra, ka slimnīcā pacientu skaits nedēļas laikā divkāršojies. Tas rada lielu slodzi medicīnas sistēmai.

„Tas rada noteiktas sekas, ka vairs nevar kvalitatīvi par visiem parūpēties. Tas, ko mēs redzējām vakar, kad bija augsts mirušo skaits, liecina, ka slimnīcās notiek šķirošana. Visiem vairs nespēj palīdzēt. Vakcinācijas process rada zināmas cerības. Tad, kad tika paziņoti stingrāki lēmumi un nodomi iespējas nevakcinētajiem vēl ierobežot, ir devis zināmu vakcinācijas pieaugumu. Un Latvijai, šķiet, vakcinācijā ir viens no ātrākajiem izaugsmes tempiem,” norādīja Hermanis.

Diemžēl aktīvāka atsaucība vakcinācijai ir jaunāku cilvēku vidū, bet seniori ir tie, kuri piepilda slimnīcas. Hermanis uzsvēra – statikas dati liecina, ka slimnīcās visbiežāk nonāk cilvēki virs 50 gadiem. Pilnībā vakcinācijas pret Covid-19 procesu pabeiguši 53% Latvijas iedzīvotāju, tādējādi strauji tuvojoties viena miljona atzīmei, liecina Nacionālā veselības dienesta dati.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti