Panorāma

Biedrība «Zolitūde 21/11» atbalsta vienošanos

Panorāma

Panorāma

Eksperti: suņa agresija ir cilvēka atbildība

Eksperti: Suņa agresija ir cilvēka atbildība

Suns gadiem var būt uzticams mīlulis, taču saimnieks nekad nevar būt 100% drošs, ka kāda situācija neizprovocēs dzīvniekā dziļākos un agresīvākos instinktus. Īpaši par to jāatceras, ja sunim blakus ir bērns, kuru dzīvnieks bieži neuztver kā pilnvērtīgu “bara locekli”. Šādi secinājumi izgaismojas sarunās ar kinologiem – pēc tam kad sabiedrību pāršalkusi traģiskā vēsts par šajā nedēļas nogalē suņu saplosīto meitenīti.  

Bordo dogi jeb franču mastifi ir masīvi dzīvnieki – pieaudzis suns sver aptuveni 70  kilogramus. Četri tieši šīs šķirnes dzīvnieki aizvadītās nedēļas nogalē nāvējoši sakoda piecus gadus vecu meitenīti. Suņi nebija sveši, tie piederēja meitenes ģimenei.

“Suņi ar saimnieka piekrišanu tika nogādāti patversmē. Mēs procesa ietvaros lūgsim Pārtikas un veterinārajam dienestam izvērtēt suņu bīstamību, pēc kā tiks lemts jautājums par suņu tālāko likteni,” pastāstīja Olaines iecirkņa kārtības policijas priekšnieka vietniece Aija Briede.

Interneta vietnē youtube.com ierakstot atslēgas vārdus Bordo dogs un bērni, savirknējas milzums video, kur mazuļi un lielāki bērni rotaļājas ar šiem suņiem. Internetā pieejami ļoti dažādi apraksti par šīs šķirnes raksturu. Vienos ir teikts, ka Bordo dogi ir izteikti mednieki, tādēļ tos atstāt vienus ar bērniem noteikti nevajadzētu.  Citur rakstīts, ka tie ir ārkārtīgi nosvērti suņi un īsti bērnu draugi.  

Kinoloģe Anita Mežapuķe, kura savulaik 15 gadus audzējusi tieši Bordo dogus, sliecas par labu otrajam, miermīlīgajam vērtējumam.

Tajā pašā laikā saimniekam savam sunim - neatkarīgi no šķirnes - ir jāiemāca pati galvenā komanda – aizliegums.

Ja cilvēks to nav izdarījis, tā ir viņa atbildība, ja suns kādam nodara pāri, uzskata kinoloģe.

“Suns 99% nav vainīgs. Ir vainīgs cilvēks, jo suns ir tāds, kādu viņu ir izveidojis cilvēks. Ja tu nevari pa gabalu nobļauties – nē! - un suns pārstāj darīt to, ko viņš dara, tā ir audzināšana! Un to grupiņā nevienā nevar iemācīt. Ar to ir jāstrādā, jāstrādā, jāstrādā!” uzsver kinoloģe.   

Tāpat jārēķinās, ka mazi bērni savu mīluli var izdomāt pamocīt vairāk, nekā spēj izturēt dzīvnieka pacietība.

Bērnu slimnīcas ārsti sakostus pacientus redz vairākas reizes nedēļā. Dažkārt pat pa četriem pieciem vienā dežūrā, stāsta ķirurgs Jānis Upenieks. Aptuveni puse mazo pacientu tiek cauri ar brūces apkopšanu un poti pret trakumsērgu. Bet daudzi gadījumi pierāda, ka vecāki neapzinās, cik daudz spēka patiesībā ir ģimenes mīlulim.

“Ir gadījies, ka ir plašas brūces, ir gadījies pat, ka ir galvaskausa lūzumi – ja suns paņem mazu bērnu ar zobiem,” stāstīja Upenieks.

“Tāpat kā sunītis sagrauž citu kaulu, tāpat viņam pietiek spēka sabojāt, piemēram, rokas vai kājas kaulu. Tas diemžēl no dabas ir dots, ka dzīvnieks šo kaulu var pārkost,” norādīja Upenieks.

Tāpēc gan ārsti, gan kinologi aicina – bērnus dzīvnieku tuvumā rūpīgi uzraudzīt. Un, ja reiz nolemts mīluli ģimenē pieņemt, tad arī jāuzņemas atbildība un jāatrod laiks nopietnai dresūrai. 

9 komentāri
Suņu draugs
Šaubos, vai suņu dresēšana pasargā no sakošanas vai pat bērna nokošanas, it sevišķi, ja ir runa par vairākiem suņiem. Suns ir bara dzīvnieks, vilka pēctecis. Attiecīgajā situācijā suns arī tā uzvedīsies, instinkti ņems virsroku. Turklāt katram, kam darīšana ar suni, pašam jāveido attiecības ar suni un jāparāda, kurš ir saimnieks. Bērns, visticamāk, nekad nebūs saimnieks, suns viņu neklausīs, tāpēc arī viņus vienus nedrīkst atstāt, arī ne ar pieaugušo, kurš no suņa viedokļa nav noteicējs. Redzu ikdienā uzskatāmu piemēru - braucot ar mašīnu garām sunim ar "saimnieci", tas ārdās ne pa jokam, tas pats suns saimnieka klātbūtnē vispār neievēro mašīnu.
fakts
šobrīd Latvijā valda pilnīgs bardaks. Aizliegto šķirņu saraksta nav. Prasību īsti nekādu nav. Rīga un pierīga slīgst suņu mēslos. Suņi var riet, kaukt, gaudot caurām dienām naktīm, kaimiņi ir bezpalīdzīgi. Suņi var auļot savā nodabā bez uzpurņiem un pavadām, kost bērniem (kā dzirdējām, pat 4-5 diennaktī top sakosti), plosīt citus suņus, kaķus un savvaļas dzīvniekus. Var pat nokost ģimenes bērnu. Pat šai gadījumā visi dienesti mīž pieņemt lēmumu par suņu konfiskāciju un iznīcināšanu, jo esot dikti dārgi un it kā godalgoti. Tiesiskas valsts pamatpazīme ir novēsta patvaļa un nesodāmība. Ja tā nav, valsts var pieņemt kādus noteikumus vien vēlas, tos neviens nepilda, attiecīgi valsts nav uzskatāma par tiesisku.
fakts
Kāpēc suņu saimnieki uzskata, ka katram ir jālasa specializētā literatūra, perfekti jāatpazīst suņu šķirnes, jāmāk katru izsprast, saprast un katras priekšā izklāties, lai sevi un savus tuvākos pasargātu? Nevienam nav jāpielāgojas jums un jūsu suņiem! JUMS ir jānodrošina, ka jūsu suņi nekad, nekādos apstākļos nevienu neapdraud, nevienam netraucē un nevienam nerada diskomfortu. Savukārt valsts varai ir jāseko līdzi, lai tā būtu. Un ja nav, jāiejaucas, konfiscējot un iznīcinot agresīvos un nepieskatītos suņus, aktīvi sodot par mēslu nevākšanu utt.
Hmm
Tāpēc lai tavi argumenti būtu pamatoti un tāpēc lai justos drošāk tev būtu jāpalasa, nevis tāpēc ka tā būtu tava atbildība - izpratne mazina bailes un rada iespēju konfliktsituācijas, ja nu tādas tiešām rodas, nerisināt tikai emocionāli, kas pie savstarpējas saaprašanās parasti nenoved. Un starp citu man suņa nav un es neuzskatu, ka viņi būtu jālaiž skraidīt bez pavadas publiskā vietā, bet ir redzēti varianti, kad suns ir perfekti dresēts un bez kādas pavadas iet saimniekam blakus - gadījumi ir dažādi, visu nevar vērtēt pēc vissliktākajiem piemēriem
Hmm
Man šķiet, ka tev vairāk ir bail no suņiem nekā tas ko tu stāsti ir fakti. Likums neprasa sunim likt uzpurni, ja vien viņš nav atzīts par bīstamu (un par bīstamu atzīst konkrētu suni, nevis šķirni), visi pārējie suņi ir jāved pavadā, palaist vaļā drīkst mežā vai zaļajā zonā, bet tikai ja suns paliek saimnieka redzeslokā un saimnieks spēj kontrolēt ko viņš dara. Un vēl iesaku savam sirdsmieram internetā sameklēt info par to kā realitātē uzvedas suns, kas kaut ko var izdarīt un kā tādās situācijās rīkoties
pensionare
ne vienu vien reizi ir redzets ka berni moka sunus un saimnieki brinas kapec suns vecuma paliek naidigs pret berniem bet sis protams nav tas gadijums ceresim
fakts
un vai tomēr, lūdzu, nevarētu veidot profesionālākus sižetus, nevis katru suņu tantu pasludināt par ekspertu. Ja jūs astpoguļotu avāriju, jūs taču nelaistu ēterā sižetu, kur kāds opis stāsta, ka viņš pirms 10 gadiem braukājis ziemā ar lisām vasaras riepām, ij nekas, tāpēc ziemas riepas nav obligātas, visu izšķir meistarība. Piedošanu, bet šis sižets ar to tanti, kam pirms 10 gadiem bijis franču mastifs, ir apmēram tas pats, kas intervēt kaimiņopi, kas stāsta, kā pirms cik tur gadiem ar žiguli braucis cauri kupenām bez nekādām ziemas riepām. Un galā izdarīt secinājumu, ka riepām nav nozīmes.
fakts
es esmu saskārusies tiešā veidā ar šādiem suņu pavairotājiem. Absolūta bezspēcība un beztiesiskums. Suņi ir agresīvi, rada netīrību, ko saimnieks nesakopj, rej, uzbrūk garāmgājējiem. Pat sakosti cilvēki vai nogalināti mazāki dzīvnieki un kaķi nav pamats šos dzīvniekus izņemt. Ir tikai neliels naudas sods. Un neaptverama lielo, agresīvo suņu audzētāju agresivitāte un draudi. Cilvēki ir ļoti iebiedēti, baidās no šiem suņiem, bet baidās arī ko teikt, jo pa to ielu vai ceļu ir jāiet arī rīt un parīt un to māju nepaņemsi kā gliemezis un tālāk no trakajiem suņiem neaizvilksi. Ir jāsāk beidzot tomēr noteikt kaut kādus stingrākus sodus suņu saimniekiem.
fakts
Nu, 4-5 suņu sakosti bērni maiņā nozīmē tikai vienu: Latvijā ir par daudz suņu un par daudz bezatbildīgu ģimeņu ar bērniem, kas tur savam dzīvesveidam un ģimenes situācijai neatbilstošus suņus. Vēl aizvien nesaprotu un nekad nesaprastīšu, kāpēc Latvijā šādi suņi nav aizliegti kā citās valstīs, kāpēc ir atļautas citās valstīs aizliegtu šķirņu audzētavas. Šie bīstamie, agresīvie suņi no šādām audzētavām jau nepavada visu laiku tikai savā mājā. Tie tiek vesti ārā apdzīvotās vietās, parkos, mežos, pludmalēs (pārkāpjot aizliegumu) bez uzpurņiem. ja kāds iebilst, ja kāds sarga savu bērnu, šo suņu saimnieki ļoti bieži uzvedas agresīvi, izsaka aizskarošas piezīmes. Ja lūdz aiz suņa savākt mēslus vai neļaut sunim skriet bez pavadas, skriet virsū bērniem, kas rotaļājas parkā vai mežā, vai pludmalē, nereti nākas uzklausīt draudus, kuros suns figurē kā draudu realizētājs.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti