Panorāma

Partijas svin aizvadītās vēlēšanas

Panorāma

Neapstiprinās informācija par balsu pirkšanu vēlēšanās

Prognozē sadrumstalotu Eiropas Parlamentu

Eksperti prognozē sadrumstalotu Eiropas Parlamentu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Uzskats, ka Eiropas Parlaments dzīvi neietekmē, un neticība politiķiem ir daži no iemesliem, kādēļ Eiropas Parlamenta vēlēšanās piedalās mazāks vēlētāju skaits. Vai kādām partijām tas varētu dot labākus rezultātus un kādus pārsteigumus varētu nest rezultātu atklāšana, to analizē politologi.

Iepriekšējās balsošanas rezultāti deva cerības uz augstāku vēlētāju aktivitāti nekā parasti, norāda sociologs Aigars Freimanis. Tomēr cerības nav piepildījušās, un arī šoreiz eiroparlamentāriešu izvēlē piedalījusies aptuveni trešdaļa balsstiesīgo. Iemesli tam varot būt dažādi.

"Parasti zemo dalību dažāda vieda eksperti skaidro ar divām pilnīgi pretējām motivācijām. Pirmā motivācija ir, ka cilvēki jūtas, ka politika viņiem nav nepieciešama. Politika viņiem netraucē dzīvot, netraucē realizēties. [..] Tam pretī ir negatīvais skaidrojums, ka cilvēki ir zaudējuši jebkādu uzticību tam vai citam politiskajam institūtam, un tāpēc viņi vienkārši ignorē vēlēšanas, būdami pārliecināti, ka viņu balss neko nemainīs un neko neietekmēs," teica Freimanis.

Tāpat daudziem varētu nebūt skaidra priekšstata par to, ko Eiropas Parlamenta deputāti dara. Žurnālists Māris Zanders stāsta, ka zemāka aktivitāte varētu nākt par labu partijām ar stabilu un enerģisku atbalstītāju loku. Kuras partijas tās ir, to gan izšķirt esot grūti. Tikmēr viena no galvenajām intrigām šajās vēlēšanās esot par to, kurš paliks aiz strīpas.

"Lielais jautājums, protams, ir par zaļajiem zemniekiem, vai viņi iekļūs. Tas pats attiecas uz Jauno konservatīvo partiju, kas nacionālajā līmenī, teiksim tā, draudzīgi un braši sāk aizņemt Nacionālās apvienības un ''KPV LV'' vēlētājus. Bet Eiropas Parlamentā līdz šim priekšvēlēšanu kampaņā neizskatās, ka šis algoritms strādā attiecībā uz Briseli," uzskata Zanders.

Eksperti arī prognozē, ka Latvijas pārstāvniecība jaunajā Eiropas Parlamenta sasaukumā būs sadrumstalota. Socioloģiskās aptaujas pirms vēlēšanām liecināja, ka uz iekļūšanu parlamentā var cerēt pat astoņas partijas. Tādā gadījumā katrs politiskais spēks iegūtu vienu deputāta vietu. Latvijas parlamentāriešu darbu tas būtiski nemainītu.

"Latvijas situācija nepasliktināsies, jo būtībā lielos virzienos jau tie paši politiskie spēki ir pārstāvēti. [..] Mums varbūt tā ir unikāla situācija, ka visi deputāti, kas tiks ievēlēti, lielā mērā tomēr ir Eiropas Savienību atbalstoši. Protams, no Latvijas interesēm mēs varam skatīties, vai viņi ir par Latviju vai par kādu blakus esošu kaimiņvalsti, bet viņi visi atzīst Eiropas Savienības lomu," tā Starptautisko attiecību eksperts Jānis Kapustāns.

Eksperti arī prognozē, ka nākamais Eiropas Parlaments būs sadrumstalots, jo ievēlēti tiks ļoti dažādu uzskatu pārstāvji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti