Panorāma

Latvijas dabā atrod pirmo magnetotaktisko baktēriju

Panorāma

Studenti no Ukrainas mācās Latvijas Universitātē

Jauna pieeja vēža ārstēšanā

Eksperti pārrunā jaunas vēža ārstēšanas pieejas ieviešanu Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Katrs cilvēks ģenētiski ir tik unikāls, ka tikai personalizēta pieeja, ko pasaulē dēvē par precīzijas medicīnu, onkoloģiskas saslimšanas gadījumā ļauj sasniegt vislabāko rezultātu. Tas nozīmē gan ļoti precīzus izmeklējumus, gan īsto medikamentu atrašanu. Lai šo jauno pieeju pēc iespējas ātrāk ieviestu Latvijā, šonedēļ eksperti no Eiropas tikās Precīzijas medicīnas tīklošanās forumā Rīgā. Un, lai gan personalizēta medicīna ir ļoti dārga, katrs izārstēts vēža pacients ekonomikai izmaksā mazāk nekā cilvēki, kuri kļūst darba nespējīgi. 

Eiropā un Skandināvijā atzīti mediķi, molekulārie biologi un zinātnieki šonedēļ tikās Rīgā, lai dalītos ar zināšanām par jaunākajām iespējām, kā ārstēt vēzi bērniem un pieaugušajiem. Viens no foruma rīkotājiem ir amerikānis ar Latvijas pilsonību – Džons Tallijs. Viņa IT uzņēmums "MikroTik" ir ziedojis miljonus bērnu slimnīcai, investējot tieši vēža pētīšanā. Tallija meitiņa Nora Helēna mira dienu pirms savas sestās dzimšanas dienas, zaudējusi cīņu ar vēzi.

"Tā ir mana ģimenes pieredze, es zaudēju savu meitiņu 2013. gadā un kopš tā laika esmu redzējis, kā ģenētika, diagnostika, precīzijas medicīna attīstās. Var veikt jaunus ģenētiskus izmeklējumus un meklēt cēloņus," stāsta uzņēmuma “MikroTik” līdzīpašnieks Džons Tallijs.

Jau meitiņas slimošanas laikā Tallijs investēja naudu vēža pētniecībā, tolaik Amerikā.

"Tā bija pirmā programma pasaulē, kas izmantoja ģenētisko diagnostiku bērniem ar vēzi. Protams, tas bija tikai sākums, un mans bērns bija viens no pirmajiem bērniem, kam veica ģenētisko sekvencēšanu audzēja gadījumā. Bet tas nav stāsts tikai par izmeklēšanu, bet arī par zālēm un ārstēšanu," skaidro Tallijs. "Cerams, ka arī Latvijā mēs varam radīt inovācijas. Bet svarīgi ir būt gataviem pārņemt šīs inovācijas, pat ja tās radītas citviet. Tāpēc vajadzīgs šis forums, lai mūsu ārsti, zinātnieki un universitātes satiktos."

"Precīzijas medicīna ir jau sen medicīnas dotais solījums ārstēt pacientu, nevis slimību. Mēs precīzi mērķējam uz to, kas vajadzīgs pacientam," uzsver BKUS valdes priekšsēdētājs Valts Ābols.

Arī pašlaik bērniem ne visas vēža terapijas ir pieejamas, un joprojām nākas lūgt ziedojumus. Taču personalizēta medicīna nozīmē, ka katrs eiro tiešām tiek tērēts konkrētā pacienta labā.

"Jāsaprot, ka vēzis ir tā slimība, kas ir ļoti īpatnēja, kas ir katram specifiska, jo to rada šūnas, kas ir izmainītas un izmaiņas ir tiešām specifiskas. Līdz ar to personalizētā medicīna vēža ārstēšanai ir viens no tiem risinājumiem, kas var to lietu atrisināt," skaidro Biomedicīnas pētījumu centra direktors Jānis Kloviņš. "Tieši mainot, pārslēdzoties uz personalizēto medicīnu, mēs varam daudz mērķtiecīgāk pārslēgt finanšu līdzekļus, un tas ir arī daudz lielāks ieguvums ekonomikai."

To ļoti labi zina Ķeveru ģimene no Lubānas. Mammai Ilvitai un viņas dēlam Ralfam ir viena un tā pati diagnoze. Ralfa vēža zāles valsts sedz. Ilvitai tik dārgos zāļu flakonus sedza ziedotāji. Viņas dzīvība maksāja precīzi 54 000 eiro, kas valstij nebija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti