Dienas ziņas

Ziņu speciālizlaidums plkst.14:00 Jaunās valdības deklarācija

Dienas ziņas

Ugunsgrēks Vidrižu pamatskolas kurtuvē

Ziņu speciālizlaidums plkst.14:00 MK pirmā sēde

Eksperti: Jaunās valdības deklarācija ir pārāk plaša

Galvenais vērtējums par jaunā Ministru kabineta darba uzdevumiem līdz rudenī paredzētajām vēlēšanām – valdības deklarācija ir pārāk plaša. Tādēļ eksperti cer, ka valdībai izdosies vienoties par dažām konkrētām prioritātēm. Savukārt viens punkts ir izraisījis visnotaļ asas diskusijas Saeimā. Proti, deklarācijā vairs nav apņemšanās aizsargāt latgaliešu valodu. Tas esot saistīts ar jaunās izglītības ministres Inas Druvietes (Vienotība) noraidošo attieksmi, apgalvo daži deputāti.

Laimdotas Straujumas (Vienotība) valdības deklarācijā ir 161 uzdevums. Daži no tiem ir konkrēti, piemērām, vienoties par pensiju indeksācijas kārtību vai nemainīt nozīmīgākos nodokļus. Savukārt citi ir visnotaļ izplūduši, piemērām, apņemšanās veicināt dzimstību un latviskās kultūrvides saglabāšanu.

Tādēļ Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Menģelsone cer, ka jaunā valdība spēs koncentrēt uzmanību vismaz uz dažiem svarīgākajiem jautājumiem. Viens no tiem ir pabeigt darbu pie Eiropas fondu sadales principiem.

„Ja vērtējam deklarāciju kā tādu, tad, protams, tā ir ļoti, ļoti, ļoti plaša. Pārāk plaša. Mēs arī norādījām, ka tādām galvenajām prioritātēm ir jābūt skaidrām, ko var izdarīt deviņu mēnešu laikā. Jo, protams, pat, ja mums iedotu visus iespējamos resursus, šo deklarāciju diez vai izdosies izpildīt, īpaši deviņos mēnešos,” saka Menģelsone.

Valdības deklarācijā tiek pausta apņemšanās pilnveidot maksātnespējas procesa regulējumu un uzlabot Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbu. Tomēr nav skaidrs, kā tas tiks darīts.

Tiek solīts arī rūpēties par taisnīgu samaksu skolotājiem un lielāku finansējumu medicīnai. Lai gan nav skaidrs, vai tiks turpināta Ingrīdas Circenes (Vienotība) reforma, kas paredz sasaistīt pieeju medicīnai ar nodokļu nomaksu.

Nepieciešamību risināt problēmas veselības un izglītības jomā intervijā Latvijas Radio uzsvēra arī Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētāja vietnieks Egils Baldzēns: „Mēs godīgi pacēlām šo tēmu, ka pedagogi negaidīs 2015. gadu, kad viņiem būs šis nelielais pieaugums darba samaksai, nekā viņi ir prasījuši un arī sākumā it kā vienojušies par to. Mēs teicām, ka šī lieta būs sabiedrības konflikts. Valdībai var būt sava nostāja. Pedagogiem var būt sava. Tāpat mēs gribējām parādīt, ka nepietiek vienkārši pakāpeniski palielināt veselības aprūpei finansējumu, bet nepārtraukti samazinot iekšzemes kopproduktā tā daļu.”

Savukārt frāze par atbalstu latgaliešu valodai ir pazudusi. Reformu partijas deputātam Gunāram Igaunim esot teikts, ka šāda sadaļa jaunajā deklarācijā neesot iespējama.

„Druvietes kundzei jautāju - kā tas ir iespējams, ka šāda sadaļa nav iespējama? Uz to nākamā izglītības ministre spēja atbildēt, ka tagad ir cita valdība un ka mums jau ir tāpat daudz dots. Es nesaprotu zem tā jēdziena, kas mums ir daudz dots, kas ir maz dots. Es to neattīstīšu. Bet man ir skumji, ka topošajai izglītības ministrei latgaliešu valodas saglabāšana šķiet esam lielāks drauds latviešu literārajai valodai nekā Latgales pierobežā dominējošā austrumu informatīvā telpa.”

Tāpat jaunā valdība ir solījusi pabeigt gatavošanos Latvijas prezidentūrai Eiropas Savienības Padomē, kas gaidāma 2015. gada pirmajā pusgadā un pabeigt Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanu.

Jau vēstīts, ka Saeima trešdien ārkārtas sēdē apstiprināja Straujumas valdību. Par apstiprināšanu balsoja 64 deputāti, bet pret bija 27 deputāti, atturējās divi tautas kalpi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt