Eksperiments «Palielinām lūpas». Kāda ir cilvēka sejas cena?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Mūsdienās gan palielināt, gan samazināt var gandrīz visu. Pielaboti un koriģēti tiek acu plakstiņi, dibeni, krūtis un deguni. Šādas pārvērtības, protams, notiek arī Latvijā. Vai visi tie speciālisti, kas šobrīd veic injekcijas klientu sejās, maz to drīkst darīt, un kāda ir kļūdas cena? To centās noskaidrot Latvijas Televīzijas raidījums "Aizliegtais paņēmiens”.

ĪSUMĀ:

Operācija “Palielinām lūpas”

Agrāk šāda veida korekcijas tika uzskatītas par turīgu un slavenu cilvēku privilēģiju, bet mūsdienās daudzas operācijas kļūst sasniedzamas arī parastiem cilvēkiem. Slavenību standartu iedvesmoti, tās izvēlas arvien vairāk un vairāk ļaužu. Taču palielināt lūpas nav gluži tas pats, kas vienkārši uzkrāsot uz lūpām lūpu krāsu, ko pēc tam var nomazgāt.

No kādas skaistumkopšanas iestādes mājaslapas, kas piedāvā estētiskās ķirurģijas pakalpojumus sievietēm: “Lūpas ir īpaša sejas daļa. Apjomīgas pilnīgas lūpas vienmēr tikušas uzskatītas par seksualitātes simbolu. (..) Tās tiek uzskatītas par ideālām, kad virslūpa ir mazliet tievāka par apakšlūpu, bet seksapīlas, kad tām ir apjoms. Ne katrai sievietei tādas lūpas dāvājusi daba, bet estētiskā medicīna šodien var palīdzēt katrai sievietei iegūt šo juteklisko akcentu uz sejas.”

Savukārt vēl kādā salonā publicēts šāds aicinājums: “Gadiem ritot, mūsu lūpas tiek pakļautas dabiskam novecošanās procesam: tās kļūst plānākas, zaudē apjomu, lūpu kaktiņi nolaižas... No bezspēka cīnīties ar nepielūdzamo gravitācijas spēku nolaižas arī rokas... Tajā pat laikā vēlme gūt jutekliskākas lūpas ģeometriskā progresijā...”

Vēl ir saloni, kuriem ir cita taktika – baidīties nevajag, tas būs ātri, čiks un viss. Kādam salonam ir atrasta modele, vārdā Jūlija, kura dalās savos iespaidos: “Tad nu ilgi gaidītais brīdis beidzot pienāca: ārste sacīja, ka mans sapnis materiālu izpausmi beidzot ir radis...”. Tajā pašā laikā ārzemju klīnikas ir gājušas vēl tālāk – ir gan modeles, ir pat videomateriāli, kuros demonstrē to, kā viss notiek.

Latvijā piedāvājums palielināt lūpas ir plašu plašs – ir saloni, kur šī procedūra maksā ap 300 eiro, bet ir arī lētākas vietas, kas tiek reklamētas sludinājumu portālā “ss.lv”. Tādās cena par lūpu palielināšanu ir divreiz zemāka – ap 120 eiro. Pēc vietējā piedāvājuma izpētīšanas “Aizliegtais paņēmiens” izlemj vairākas vietas apmeklēt klātienē, lai pakonsultētos par procedūrām un gūtu pārliecību, vai konkrētais speciālists šādu procedūru maz drīkst veikt.

Eksperimenta varone vispirms dodas uz salonu “Boutique Lea”, kas atrodas klusajā centrā, Katrīnas ielā. Nekādas norādes par to, ka šeit veic filleru injekcijas, nav, un apmeklētāju sagaida aptuveni 40 gadus veca sieviete.

“Es arī, piemēram, uzreiz, skatoties uz jums, ieteiktu izcelt kontūru, smuki apiet apkārt pa kontūru un ķuč ķuč uz apjomu varētu, augšējo lūpiņu… es uz sevi varu parādīt. Man arī taisīts, tā kā izcelts, piemēram, to āra maliņu, viņa uzreiz tā lūpa izskatās tāda, nu pilnīgāka. Tas nav pārspīlēti un nekas tamlīdzīgs,” sarunā stāsta salona darbiniece.

Sieviete stāsta, ka operācijā tiek izmantota anestēzija, lidokaīns, tiek pieļautas pauzes un mēģināts nodrošināt mazāk jūtīgāku procedūru. Pēc operācijas fillers nosēdīsies divu nedēļu laikā, bet pa to laiku lūpas būs uzpampušas, sola salonā. “Boutique Lea” darbiniece strādājot ar hialuronskābi, kas esot Latvijā sertificēts produkts. Tomēr citos skaistumkopšanas salonos tiekot izmantotas arī citas vielas.

Uz raidījuma jautājumu, vai procedūras veicējai ir medicīniskā izglītība, tiek norādīts, ka tāda esot. Sievietei esot arī divus gadus ilga pieredze šajā jomā un viņa apmeklējot arī dažādus kursus.

Lūpu palielināšanu drīkst veikt tikai speciālisti ar augstāko izglītību ar ārstu biedrības sertifikātu

Tiek izšķirtas četras lūpu palielināšanas procedūras. Pirmā procedūra – mezoterapija ir viena no vissaudzīgākajām, kas nozīmē, ka zem ādas tiek ievadīts hialuronskābes šķidrums nelielās devās, kas neveido pildījumu, bet uzlabo ādas apasiņošanu. Šķidrums izšķīst, pēc apmēram septiņām reizēm āda kļūst možāka un mazinās grumbas.

Otrā procedūra – biorevitalizācija. Šī operācija ir līdzīga; tiek izmantota hialuronskābe, bet blīvākā koncentrācijā. Tā rezultātā šķidrums neizšķīst viss uzreiz, zemādas slānī saglabājas ilgāk, kas ļauj panākt ātrāku efektu. Trešā procedūra – filleri – palielina lūpas uzreiz, bez liekas gaidīšanas. Tieši šo metodi eksperimentā aplūkoja “Aizliegtais paņēmiens”. Galvenā atšķirība ir tāda, ka šajā gadījumā ar šļirci zemādas slānī ievadītā viela jau ir gēls – tātad ar daudz biezāku konsistenci. Gēla pamatā var būt gan hialuronskābe, gan arī citas vielas. Gēls izšķīst apmēram pusgada laikā.

Ceturtā procedūra - tautā saukta par botoksu jeb botulīntoksīna injekcijas. Šī operācija nekādā veidā nav saistīta ar lūpu palielināšanu.  Viela tiek injicēta kādā sejas muskulī, tas tādā veidā tiek nomērdēts, atslābināts un šis muskulis vairs nepiedalās sejas mīmikā, līdz ar to vairs neveidojot grumbas.
 
Latvijas likumi nosaka, ka pirmās divas procedūras – mezoterapiju un biorevitalizāciju drīkst veikt kosmētiķi, kas apguvuši šīs metodes - skaistumkopšanas speciālisti ar profesionālo izglītību, bet ne augstāko.

Filleru procedūras, proti, lūpu palielināšanu, un botulīntoksīna injekcijas drīkst veikt tikai speciālisti ar augstāko izglītību, kas turklāt papildus ieguvuši arī sertifikātu par šīm metodēm, ko izsniedz Latvijas Ārstu biedrība. Te neder arī kura katra augstākā izglītība, bet vai nu plastikas ķirurga, dermatologa, neirologa, neiroķirurga, oftalmologa vai arī kosmetologa diploms.

Starp jēdzieniem kosmētiķis un kosmetologs ir būtiska atšķirība – pirmais ir speciālists ar pirmā līmeņa augstāko izglītību. Kosmetoloģe Inga Groskopa norāda, ka zināšanu jautājums ir ļoti svarīgs brīdī, kad varbūt nevis viss ir labi, bet kad rodas problēmas.

“Pati lielākā bīstamība ir tā, ja speciālists trāpa asinsvadā. Pasaulē ir bijuši arī akluma gadījumi, kad tiek trāpīts preparāts asinsvadā, kas apasiņo acu ābolu. (..) Tas ir lielākais risks un diemžēl, ja neseko tūlītēja rīcība... Tātad ir arī antidots, mēs varam ievadīt helauranidārzi, lai neitralizētu hialuronskābi. Ja neseko tūlītēja rīcība, tad sekas var būt neatgriezeniskas, un diemžēl cilvēki par to neaizdomājas,” stāsta Groskopa.

Lūpu filleru gadījumā ir arī risks, ka iepildītās vielas, kas ir pabiezas, saslīd, noslīd vai arī neuzsūcas, kā nākas, un rodas problēmas. Speciālistu bez izglītības, kas šādas procedūras veic, esot ne mazums. Nereti tas beidzas ar to, ka rezultātā jāmeklē jau tiešām izglītots speciālists. Visvairāk izbrīnot cilvēki, kas taisījuši injekcijas nezināmās vietās. Viņi nav gatavi nosaukt vietu, kur viņi to ir darījuši, viņi nav gatavi nosaukt speciālistu, kur to ir darījuši. Nav arī čeka.

"Lūpu palielinātājām" nav ne atbilstošas izglītības, ne nepieciešamo papīru

Pretēji “Boutique Lea” darbinieces apgalvotajam, Veselības inspekcijas publiskās datu bāzes norāda, ka Agate Jansone ir kosmētiķe, ne kosmetoloģe. Raidījums arī interesējas Latvijas Estētikas medicīnas asociācijā, vai Jansone ir ieguvusi filleru pildvielas metodes sertifikātu “M64”, taču izrādās, ka nav. Tātad viņa lūpu palielināšanas pakalpojumu sniegt nedrīkst, bet salons ““Boutique Lea” nav atrodams nekādā ārstniecības iestāžu reģistrā.

Nākamais salons, kurā iegriežas “Aizliegtais paņēmiens”, ir “Skaistuma un veselības centrs” Maskavas ielā. Tur eksperimenta varone tiekas ar speciālisti Annu Kremenskovu, kas mājaslapā sevi dēvē par kosmetoloģi. Šeit darbiniece stāsta, ka piekoriģēs lūpu kaktiņus, tos paceļot, lai viņi būtu ar “Džokondas smaidu”, solot to nodrošināt ar vienas šļirces palīdzību.

Anna Kremenskova stāsta, ka viņas praksē nav gadījušās kādas komplikācijas klientiem, bet kādā seminārā ķirurgi rādījuši, kā izskatās lūpu deformācija. Vēlāk izrādās, ka arī Anna nav kosmetoloģe, bet ieguvusi tikai medicīnas māsas izglītību. Arī viņa nedrīkst palielināt lūpas, arī pieminētā M64 sertifikāta viņai nav. Savukārt “Skaistuma un veselības centrs” arī nav nekāda ārstniecības iestāde.

Lūpas var palielināt arī pie jelgavnieces Endijas Liepiņas, kura strādā Jelgavā, salonā “Body Code”.  Sazvanīta viņa saka, ka ir atvaļinājumā, bet lai palielinātu lūpas – var atskriet arī uz darbu.  Taču, kā uzrāda Veselības inspekcijas reģistrs, arī Liepiņai nav M64 sertifikāta – tātad durt un pildīt lūpas viņa nedrīkst. Raidījums arī atrod kāda kosmetologa sludinājumu portālā “ss.lv”. Viņa konsultāciju pieņemšana notiek biroju ēkā Purvciemā, Braslas ielā. Speciāliste Kristīne Kosareva par konsultāciju prasa piecus eiro, bet čeku neizsniedz. Inspekcijas reģistrā arī viņa nav nekāda kosmetoloģe, bet gan ārsta palīdze, feldšere bez M64 sertifikāta.

Visbeidzot raidījums sameklē salonu “Nofrete”, kas ir reģistrēts kā ārstniecības iestāde. Speciāliste Olga Ostrovska par sevi saka, ka ir sertificēta kosmetoloģe ar augstāko medicīnisko izglītību. Absolvējusi Rīgas Stradiņa Universitāti un ieguvusi bakalaura grādu veselības aprūpē. Kosmetoloģes kvalifikāciju ieguvusi Starptautiskajā CIDESCO Rīgas kosmētikas skolā. Konsultācija ilgst apmēram pusstundu un eksperimenta veicēja tiek arī pie čeka. Olga arī izceļas ar to, ka viņa no visiem mūsu apmeklētajiem speciālistiem visvairāk grib izzināt par pašreizējo veselību.

Tomēr beigās izrādās, ka diplomu “Stradiņos” gan Olga Ostrovska ieguvusi fizioterapeita specialitātē – tātad ne gluži tas ārsts, kas drīkst durt. Pildīt lūpas un veikt botulīntoksīna injekcijas viņa nedrīkst, jo nav arī nedz metodes M64, nedz metodes M63 sertifikāta, ko raidījumam apstiprina Latvijas Estētikas medicīnas asociācija.

Vairākas “speciālistes” raidījumam, kad tiek sazvanītas atkārtoti un informētas, ka patiesībā sarunājas ar žurnālistiem, stāsta, ka gājušas uz filleru izplatītāju kursiem. “Aizliegtais paņēmiens” nolemj noskaidrot, vai uz tiem var tikt bez vajadzīgās izglītības, piemēram, tikai ar  kosmētiķes diplomu, lai jau vēlāk ar šiem materiāliem praktizētu.

Zvanot uz kādu no šādiem kursiem un sakot, ka ir kosmētiķe, raidījuma žurnāliste tiek informēta, ka nekādos kursos piedalīties nevarēs, jo ir jābūt medicīniskajai izglītībai. Taču citā uzņēmumā attieksme ir pielaidīgāka. Tātad var izveidoties situācija, ka atbilstošas izglītības nav, bet visādu filleru kursu diplomi ir gan. Iespējams, ka tādā veidā tiek apmānīts gan pats speciālists, gan klients.

Tikmēr Veselības inspekcija atzīst, ka personāla izglītības atbilstības pārbaudīšanai mandāta nav, līdz ar to, ierodoties šādos skaistuma kopšanas salonos, galvenais akcents tiek vērsts uz pakalpojuma drošību – instrumentu apstrādi, dezinfekciju, atbilstošiem līdzekļiem un telpu uzkopšanu.

Noslēgumā raidījums secina, ka palielināt klientiem lūpas, par spīti tam, ka ir noteikta kārtība, šobrīd  var jebkurš, kuram tas sanāk. Formāli gan par ārstniecības pakalpojumu sniegšanu bez attiecīgas kvalifikācijas ir sods līdz 350 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti