Eiropas zāļu uzraugi dod «zaļo gaismu» Covid-19 vakcīnām pret omikrona paveidu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) Zāļu reģistrācijas komiteja (CHMP) ir ieteikusi reģistrēt divas vakcīnas, kas ir pielāgotas, lai nodrošinātu plašāku aizsardzību pret Covid-19, informēja Zāļu valsts aģentūrā.

Pielāgotās vakcīnas “Comirnaty Original/Omicron BA.1” un “Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1” ir paredzētas lietošanai personām no 12 gadu vecuma, kuras saņēmušas vismaz primāro vakcināciju pret Covid-19. Šīs pielāgotās vakcīnas ir oriģinālo vakcīnu “Comirnaty” (“Pfizer”/”BioNTech”) un “Spikevax” (“Moderna”) izmainītas versijas, kas

paredzētas aizsardzībai gan pret omikrona apakšpaveidu BA.1, gan pret oriģinālo SARS-CoV-2 vīrusu.

Vakcīnas ir pielāgotas, lai labāk aizsargātu pret cirkulējošajiem Covid-19 paveidiem, tāpēc sagaidāms, ka tās nodrošinās optimālu aizsardzību pret Covid-19 laikā, kad vīruss attīstās un pārveidojas, norādīja Zāļu valsts aģentūrā.

Latvijā – iespējams, jau nākamnedēļ

Eiropas Zāļu aģentūras rekomendācija ir nosūtīta Eiropas Komisijai, kas tuvākajā laikā pieņems visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm juridiski saistošu gala lēmuma par pielāgoto vakcīnu reģistrāciju. Pēc Eiropas Komisijas gala lēmuma pielāgotās vakcīnas būs apstiprinātas lietošanai visā ES, tostarp arī Latvijā.

Atbilstoši Nacionālajam veselības dienestam (NVD) pieejamajai informācijai, paredzams, ka pirmās pielāgoto vakcīnu pret Covid-19 kravas piegāde Latvijā varētu būt nedēļas laikā pēc vakcīnu reģistrēšanas Eiropas Zāļu aģentūrā – provizoriski nākamās nedēļas vidū.

Ģimenes ārstu prakses un vakcinācijas kabineti pēc pielāgoto vakcīnu piegādāšanas uz Latviju varēs tās pasūtīt un izmantot iedzīvotāju vakcinēšanai.

Tāpat kā šobrīd, arī pēc pielāgoto Covid-19 vakcīnu piegādes, lai pieteiktos vakcinācijai, aicina sazināties ar sava ģimenes ārsta praksi vai ārstniecības iestādes vakcinācijas kabinetu. Vakcinācijai var pieteikties arī tīmekļa vietnē “Manavakcina.lv”.

Saskaņā ar Imunizācijas valsts padomes rekomendāciju Covid-19 rudens sezonai sezonāla vakcinācija pret Covid-19 rekomendējama visai sabiedrībai. Vakcinācija stingri rekomendējama imūnsupresētiem cilvēkiem un viņu ciešām kontaktpersonām, cilvēkiem ar hroniskām slimībām, ilgstošiem sociālās aprūpes centru iemītniekiem un viņu aprūpes personālam, senioriem vecumā no 65 gadiem, veselības aprūpes personālam un grūtniecēm.

Saskaņā ar Imunizācijas valsts padomes rekomendāciju ar pielāgoto vakcīnu var veikt arī primāro vakcināciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti