Panorāma

Latvijas vēstnieks Ukrainā: Draudu līmenis ir paaugstināts

Panorāma

Koalīcija vienojas par jaunām prasībām cīņā ar omikronu

Omikrons sāk strauji izplatīties arī Latvijā

Dumpis: Omikrona paveids ar vislielāko varbūtību izraisīs jaunu Covid-19 saslimstības vilni Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Covid-19 vīrusa omikrona paveids ar vislielāko varbūtību izraisīs jaunu saslimstības vilni Latvijā, aģentūrai LETA prognozēja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologs, Latvijas Universitātes profesors Uga Dumpis.

Dumpis skaidroja, ka "viļņa lielums" lielā mērā būs atkarīgs no tā, kādi būs valsts noteiktie ierobežojumi sabiedrībai un cik labi veiksies ar primāro un balstvakcināciju pret Covid-19.

"Situācija slimnīcās un mirstībā joprojām vislielākajā mērā būs atkarīga no vakcinācijas līmeņa.

Atgādinu, ka omikrona kontekstā balstvakcināciju pēc noteikta laika varētu uzskatīt par absolūti nepieciešamu," norādīja infektologs.

Par vīrusa omikrona paveidu joprojām nav zināms daudz. Taču par tā lipīgumu zinātnieki pašlaik ir vienisprātis. Tas ir lipīgāks par jau tā lipīgo Covid-19 delta variantu. Ar omikronu inficējas gan vakcinēti, gan nevakcinēti.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") pieļauj, ka, ņemot vērā gaidāmo straujo inficēšanos ar Covid-19 omikrona paveidu, jau nākamā gada janvāra sākumā Latvijā var tikt reģistrēti līdz 3000 ar vīrusu inficētie dienā.

"Par deltu vairākkārt lipīgākais omikrons izplatās milzu ātrumā, tas dubulto saslimušo skaitu ik pa divām līdz trim dienām, nevis nedēļām.

Rietumeiropas valstis viena pēc otras tiek "slēgtas"," atzīmē Pavļuts,

uzsverot, ka ir skaidrs, ka straujš saslimstības vilnis tuvākajās dienās sasniegs arī Latviju, bet nevar pateikt, cik smagi slimosim.

Šobrīd vienots viedoklis, ka balstvakcīna spēj aizsargāt pret smagāku slimības gaitu arī omikrona gadījumā. Cik labi tā pasargās pret inficēšanos, rādīs laiks. Arī to, cik smagi slimos inficētie, datu vēl nav pietiekami, lai izdarītu plašus secinājumus.

Latvijā reģistrēts 41 Covid-19 omikrona paveida gadījums, no kuriem seši līdz astoņi ir vietējās pārneses gadījumi, pirmdien pēc koalīcijas sanāksmes atklāja veselības ministrs.

Savukārt Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja pastāstīja, ka vismaz 23 no tiem ir ievestie gadījumi.

Tāpat zinams, ka no minētajiem gadījumiem vismaz 30 cilvēki bija vakcinēti, viens saņēmis arī balstvakcīnu.

28 no zināmajiem inficētajiem ar omikronu jutuši Covid-19 raksturīgos simptomus. Lielāko daļa tā saukto aizdomīgo Covid-19 gadījumu atklāta "Gulbja laboratorijā", kas testē lidostā. Laboratorija izstrādājusi savu metodoloģiju, lai pamanītu visus gadījumus, kas neatbilst šobrīd Latvijā dominējošajam deltas paveidam.

Lai izvairītos no vēl plašākas vīrusa omikrona paveida izplatības, epidemiologi aicina testu veikt pilnīgi visiem, kas ieradušies no ārzemēm, īpaši pirms došanās pie tuviniekiem svētku laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti