Rīta Panorāma

"Saule riet austrumos" – Austras Skujiņas dzeja un mūzika

Rīta Panorāma

Itālijā sācies Viaredžo karnevāls

Intervija ar Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologu, LU profesoru Ugu Dumpi

Dumpis: Ar Covid-19 ierobežojumiem lielveikalos var nepietikt; vajadzētu atgriezties pie darba no mājām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 8 mēnešiem.

Ceru, ka nebūsim pasīvi līkņu vērotāji, kā līdz šim, un ceru, ka kaut ko darīsim, – tā par prognozēm, ka drīzumā slimnīcās varētu ārstēties jau 800 Covid-19 pacienti, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" sacīja infektologs Uga Dumpis, norādot, ka pesimistiskāko līkņu rēķināšanas vietā būtu noderīgāk runāt par to, kas darāms lietas labā.

Vienlaikus infektologs atzina – šādu prognožu piepildīšanās nav neiespējama, tas atkarīgs no tā, kādās vecuma grupās attīstīsies epidēmija un kādi pasākumi tiks ieviesti.

Dumpis uzsvēra, ka patlaban ir divas lietas, kā aizkavēt saslimstības izplatību, – galvenā ir vakcinācija, un otra – kontaktu samazināšana telpās, īpaši, ja runa ir par nevakcinētajiem vai nevakcinētajiem kopā ar vakcinētajiem.

Dumpis par iekštelpu kontaktiem teica: "Ir vajadzīgi nopietni pasākumi, jo tas ir tieši tas, kas uztur šīs epidēmijas. Mēs neaizvērsim skolas, un nevajag aizvērt skolas, tur saglabāsies riski, un tur jādara viss, lai šie riski mazinātos, bet tur, kur ir nevajadzīgi kontakti telpās, tas viss būtu jāver ciet, es varētu teikt."

Viņaprāt, patlaban vajadzētu atgriezties pie attālinātā darba un, ja tas ir iespējams, cilvēkiem būtu jāstrādā no mājām, sevišķi kolektīvos, kur ir gan potētie, gan nepotētie.

Runājot par valdībā iecerētajiem ierobežojumiem ļaut apmeklēt lielveikalus tikai cilvēkiem ar Covid-19 sertifikātu vai negatīvu testu, Dumpis teica: "Manuprāt, ar to nepietiks, jo īstenībā tie [lielveikali] ir diezgan labi ventilēti. Jādara kaut kas vairāk, lai ierobežojumi tiktu ievēroti."

Vaicāts, vai vajadzētu ieviest stingrus sodus par noteikumu pārkāpšanu, infektologs teica: "Es nevaru pateikt, bet mēs skaidri redzam, ka citās valstīs ierobežojumi tiek ievēroti, bet Latvijā netiek. Un nav arī, manuprāt, bijuši mēģinājumi tos ievērot."

Viņš arī novērojis, ka sabiedriskajā transportā vienmēr ir kāds cilvēks, kurš nav uzvilcis masku. Un infektologs uzskata, ka šādus gadījumus ir viegli atrisināt, piemēram, ar "vienu kārtīgu sodu", kas liktu šādai parādībai pazust.

KONTEKSTS:

Valdība plāno jaunus ierobežojumus Covid-19 izplatības dēļ, kas paredz aizliegumu apmeklēt lielveikalus tiem cilvēkiem, kuriem nav Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta vai negatīva testa. Vienlaikus iecerēts dažām profesijas grupām noteikt par pienākumu potēties pret Covid-19. Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") uzsvēra, ka sodiem par ierobežojumu pārkāpšanu ir jābūt "nopietniem".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti