Dienas ziņas

Talsos cīnīsies pret rādījumu neziņotājiem

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dodas pārgājienā uz pilskalniem un svētvietām

Dodas pārgājienā uz pilskalniem un svētvietām

Rāznas Nacionālajā parkā jau vairākus gadus vasaras vidū notiek Ceļotāju diena, kad tūristi aicināti piedalīties dažādās aktīvā sporta un vēsturiskās aktivitātes, gan izbaudīt kulināro mantojumu un dabas vērtības. Viens no šīs reizes nozīmīgākajiem pasākumiem bija pārgājiens senatnē, kura laikā apskatīti Dagdas apkārtnes pilskalni un svētvietas.

"Puorguojīns senatnī" – šādu aktivitāti pirmo reizi organizēja vēstures rekonstrukcijas biedrība “Kroma kolna bruoliste”. Īsi pirms došanās ceļā Kroma kolnā dalībnieki kopā ievingrināja kājas, gan arī apskatīja vēsturiskā ceļojuma karti ar Dagdas apkārtnes senākajām svētvietām un pilskalniem.

"Mēs neesam skraidījuši apkārt pa pasauli kā tatāri, mongoļi vai mēs esam vienkārši stāvējuši savā zemē, savos pilskalnos un cik bija tās dūšas, mēs to esam aizsargājuši. Mūsu vēsture, tā ir mūsu pati galvenā bagātība. Gara spēks, zemes spēks," saka Biedrības “Kroma Kolna bruoliste” vadītājs Aleksandrs Lubāns.

Pārgājiens bija daļa no Dabas aizsardzības pārvaldes Ceļotāju dienas aktivitātēm, kad ierasto stāstījumu par latgaļu un latgaliešu vēstures līkločiem Kroma kolna biedrība papildināja ar pārgājienu teju 20 kilometru garumā. "Ceļš būs tāds mazs Rāznas Nacionālā parka atspoguļojums, būs pa pļavām, būs pa meža ceļiem, meža takām un uz katra līkuma, uz katra kalniņa, uz katra pagrieziena mūs gaidīs kaut kāds pārsteigums," saka Lubāns.

Jaunieši un ģimenes ar bērniem atzinīgi vērtē, ka vienlaikus iepazina senču vēsturi un pavadīja laiku kopā ar tuvākajiem, gan arī reizē atpūtās pie dabas un uz brīdi aizmirsa par ikdienas darbiem. Kā jau ceļojumā – neiztika arī bez piedzīvojumiem.

"Bija pārbaudījums ar šķērsošanu upes, Baldas upes, dažs labs varēja noiet pa baļķi, dažam labam bija pa apakšu jāiet. Bet arī labi. Mums bija kārdinājums, gailenītes, kurām nevarējām garām paiet. Un zemenītes, kuras vajadzēja nolasīt. Šajā pilskalnā neesam bijuši, bet man personīgi patīk senatne," teica Pārgājiena dalībnieki no Rēzeknes Andris, Madara un Inga.

Pavisam apskatīti trīs pilskalni – Černoručje, Beitāni un Stalidzānu Svilušais, kas ir tikai neliela daļa no visiem Dagdas apkārtnē esošajiem. Beitānu pilskalnā ik rudeni notiek arī sakopšanas talkas, turklāt to atklāja pārgājiena vadītājs Lubāns kopā ar ģimeni. "Mēs ar jaunāko meitu, ar Džeinu divu kilometru apkārtnē meklējām, šādus vaļņus, ka ieraudzījām! Pēc katras talkas kaut kāda konstrukcija veidojas. Arheologs, profesors Urtāns saka: var taisīt!" tā Lubāns.

22. septembrī – Baltu vienības dienā Beitānu pilskalnā atkal tiks organizēta talka, lai turpinātu iesākto – meža sakārtošanas darbus un senās apbūves izveidi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti