«Dod pieci» savāktā nauda arī pēc tam, kad šķidro pārtiku apmaksās valsts, būs noderīga paliatīvās aprūpes pacientiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 5 mēnešiem.

Latvijas Radio paliatīvās aprūpes sistēmas sakārtošanai veltītais projekts "Izmisuma zonā" un arī aizvadītā gada nogalē šim mērķim veltītais sabiedrisko mediju labdarības maratons "Dod pieci!” ir nesis augļus. Par šo problēmu vairs nevar nerunāt politikas veidotāji, tāpat jau jūtams praktisks pienesums – Veselības ministrija un Labklājības ministrija kopā ar Nacionālo veselības dienestu ir izstrādājušas paliatīvās aprūpes pakalpojumu ceļvedi pieaugušajiem. Bet nedēļas sākumā kļuva zināms – no gada vidus paliatīvās aprūpes pacientiem tiks apmaksāta šķidrā pārtika. "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta gan skaidro – ziedotie līdzekļi arī pēc tam, kad šķidro pārtiku apmaksās valsts, paliatīvās aprūpes pacientiem būs ļoti noderīgi.

"Dod pieci" savāktā nauda arī pēc tam, kad šķidro pārtiku apmaksās valsts, būs noderīga paliatīvās aprūpes pacientiem
00:00 / 02:46
Lejuplādēt

Līdz šim brīdim ar labdarības maratonā "Dod pieci!" saziedotajiem līdzekļiem izdevies palīdzēt 29 cilvēkiem, kopumā izlietojot 8356,75 eiro. Šajā laikā iegādāti vismaz 570 litri šķidrās pārtikas. Tiek lūgta arī palīdzība apmaksāt aprūpi mājās vai iestādē, kā arī higiēnas preces, psiholoģisko atbalstu tuviniekiem un citas nepieciešamības.

No 1. jūlija šķidro pārtiku cilvēkiem, kuriem tā būs nepieciešama, apmaksās valsts. Šobrīd tiek strādāts pie pakalpojuma sniegšanas kārtības izstrādes un tiek meklēti nepieciešamie līdzekļi.

"Lai nodrošinātu šos pakalpojumus, valstij gadā būtu nepieciešami apmēram 700 000 eiro. Tad ir jāatrod šim pakalpojumam nauda. Otra svarīga lieta – kā pacients saņems šo pakalpojumu. Tātad loģistika, ir jānodefinē kritēriji, kuri ir pacienti, kuriem šis pakalpojums ir nepieciešams. Tad ir izmeklējumi, kas jāveic, lai monitorētu procesu. Un svarīgs ir ne tikai pats process, bet arī visas sistēmas, ar ko ievada. Vēl svarīga lieta – kas šo pakalpojumu sniegs – vai tas ir pacients pats vai pacienta piederīgie, vai tā ir ārstniecības iestāde, piemēram, mājas aprūpes pakalpojuma sniedzēji. Ir vēl nepieciešamas arī apmācības," skaidro Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka.

Šī gada "Dod pieci!” labdarības maratonā izdevās savākt 438 tūkstošus 197 eiro. Neskatoties uz to, kad un kādā apmērā šķidro pārtiku sāks apmaksāt valsts, saziedotie līdzekļi, kā solīts, pilnībā tikšot tērēti paliatīvās aprūpes slimnieku uzturēšanai un aprūpei, saka labdarības organizācijas ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta.

"Šo pusgadu, līdz stāsies spēkā ministru kabineta noteikumi, no "Dod pieci!" ziedojumiem joprojām apmaksāsim enterālo pārtiku. Un līdztekus tam cilvēkiem, kuri atrodas paliatīvajā aprūpē, ir ļoti daudzas citas vajadzības, kas nav segtas no valsts budžeta vai veselības groziņa. Tās ir gan higiēnas preces – autiņbiksītes, specifiskie mazgāšanas līdzekļi, paladziņi, transports, lai guļošu cilvēku nogādātu pie ārsta. Tā ir fizioterapija mājās un aprūpe mājās vai institūcijā. Pēc šiem pieteikumiem, kurus katru dienu "Ziedot.lv” saņem, mēs redzam, ka tās ir ļoti, ļoti aktuālas vajadzības," klāsta Dimanta.

Dimanta gan norāda – viņai nav skaidrs, vai ministrija piešķirs šo pārtiku pilnībā bez maksas vai tomēr būs jāmaksā pacienta līdzmaksājums. Tāpat viņa norādīja, ka pagaidām nav saprotams, kādam pacientu lokam tieši pienāksies šī palīdzība. Veselības ministrijā norāda, ka šobrīd vēl tiek strādāts pie tā, lai nodefinētu pacientu loku, kas pārtiku varēs saņemt. Ministrijas Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka informē – šobrīd paredzēts, ka pārtiku iedzīvotāji varēs saņemt bez līdzmaksājuma veikšanas, tomēr solīt to vēl nevarot.

Savukārt "Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta informē, ka gada vidū tiks apzināts, cik liels "Dod pieci!” akcijā savākto ziedojumu apjoms jau ir izlietots un tad ir paredzēts veidot jaunu uzsaukumu, ziedojumus piedāvājot tiem, kuri netiks iekļauti valsts apmaksātajā programmā vai tiem paliatīvās aprūpes pacientiem, kuriem būs nepieciešams kāds cits atbalsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti