Dimants lūgs Valsts prezidentu iesaistīties viņa atlaišanas lietā

No Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) vadītāja amata atlaistais Ainārs Dimants grasās lūgt Valsts prezidentu Raimondu Vējoni vērsties Satversmes tiesā (ST), lai tā pārbaudītu Saeimas lēmuma saistībā ar viņa atlaišanu tiesiskumu.

Dimants intervijā Latvijas Radio raidījumā ”Pēcpusdienā” atzina, ka viņš jau šajā jautājumā konsultējoties ar juristiem, kuri izrādījuši lielu interesi par šo lietu, jo "te arī ir konstitucionālais aspekts par mediju neatkarību".

Dimants akcentēja, ka NEPLP nav politiskas amatpersonas, un lēmums par to atlaišanu nedrīkst būt politisks, taču tāds tas ir viņa atlaišanas gadījumā, ko arī no Saeimas tribīnes norādīja parlamenta Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāja Inese Laizāne (Nacionālā apvienība).

Bijušais mediju uzraugs atzina, ka viņš augstu vērtē jaunā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa teikto, ka viņš neatbalsta NEPLP atlaišanu. Tāpat jaunais prezidents izteicies, ka aizsargās konstitucionālās tiesības.

Dimants uzsvēra: tā kā viņam kā privātpersonai šajā gadījumā nav tiesību vērsties ST, tad viņš to lūgs darīt jaunajam Valsts prezidentam. "Te nav runa par manu personu. Runa ir par regulatora vadītāju un neatkarību," uzsvēra Dimants.

Konstitucionālo tiesību eksperts Jānis Pleps atzina, ka arī juristu vidū ir diskusija, kurai tiesai būtu piekritīga šī lēmuma pārbaude. Ja Saeima būtu izdevusi administratīvo aktu, tad to varētu apstrīdēt administratīvajā tiesā, taču tā tas nav - lēmums ir politisks.

Pleps piekrita, ka viena no iespējām Dimantam ir lūgt Valsts prezidentu vērsties ar iesniegumu ST, lai tā pārbaudītu lēmuma atbilstību valsts pamatlikumam. "Dimants to viens nevar izdarīt," piebilda konstitucionālo tiesību eksperts.

Jau vēstīts, ka trešdien par Dimanta atlaišanu no NEPLP balsoja 50 deputāti, pret bija astoņi, trīs balsojumā atturējās. NEPLP tiek pārmesta neefektīva rīcība ar budžeta naudu, krievu valodas pieaugums "Radio Skonto" un rupjības radio Pieci.lv. Elektronisko mediju uzraugs un arī abu sabiedrisko mediju pārstāvji gan atzinuši, ka pārmetumi ir nevietā.

Jaunievēlētais Valsts prezidents Raimonds Vējonis neatbalsta NEPLP vadītāja Dimanta atlaišanu. "Manuprāt, šis lēmums nav pareizs. Tas tiešām apdraud tās demokrātiskās vērtības, kuras ir Latvijā," trešdien intervijā Latvijas Radio programmā "Labrīt" sacīja Vējonis.

NEPLP ir neatkarīga pilntiesīga autonoma institūcija, kas atbilstoši savai kompetencei pārstāv sabiedrības intereses elektronisko plašsaziņas līdzekļu jomā. Padome uzrauga, lai to darbībā tiktu ievērota Latvijas Republikas Satversme, Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums un citi normatīvie akti. Padome ir atvasināta publiska persona.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti