«De facto»: Taupot naudu, Jēkabpils slimnīcā pacientus piesien pie gultas

Aizbildinoties ar naudas trūkumu, Jēkabpils reģionālajā slimnīcā pacientus piesien pie gultām, atklājis Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”. Slimnīcā skaidro, ka tai neesot pietiekoši daudz medmāsu un viņu palīgu, kas varētu uzmanīt sirgstošos.

Neatliekamā medicīniskā palīdzība 15.marta rītā no mājām Kokneses novadā 86 gadus veco Malvīni Bilinsku nogādāja Jēkabpils reģionālajā slimnīcā. Viņa piedzīvoja insultu. Stāvoklis bija smags. Taču tas, kas izbrīnīja tuviniekus, bija kas cits. Katru reizi, kad viņi ieradās apciemot Malvīni, viņa bijusi piesieta pie gultas.

Medicīniski to sauc citos vārdos – par fizisku fiksāciju. Visbiežāk šādi savalda pacientus psihoneiroloģiskajās slimnīcās. Tāpēc tuviniekiem bija nesaprotams, kāpēc šāds līdzeklis izvēlēts insulta slimniecei. "Četras dienas viņa nogulēja piesieta. Mēs visi to redzējām, jo mēs viens pēc otra gājām viņu apciemot. Visu laiku karājās vai nu auduma strēmeles, vai arī viņa tika piesieta pie gultas,” izbrīnīts par notikušo ir Malvīnes mazdēls Ainārs Krastiņš. Tuvinieki vairākkārt atraisījuši Malvīni no šīm saitēm. 

Tāpat vaicājuši slimnīcā strādājošajiem, kāpēc tas tiek darīts. Medmāsas parasti atbildējušas, ka paciente bijusi nemierīga. Taču neesot ieminējušās par to, ka būtu nepieciešams, lai kāds no piederīgajiem uzmanītu sirgstošo. "Ja es būtu zinājusi, ka ir tik traki, ja viņi būtu zvanījuši, es noteikti būtu aizbraukusi un mammīti pieskatījusi, kaut ko domājuši. Netika ne zvanīts, nekā,” pauž pacientes meita Smaida Bērziņa. Četras dienas pēc ievietošanas slimnīcā Malvīne nomira.

Par notikušo tuvinieki lūdza paskaidrojumus slimnīcas vadībai. Atbilde par to, kāpēc sirmgalve tikusi piesieta gultai, viņus pārsteidza: "Ņemot vērā to, ka slimnīcā pēdējā laikā nonāk pārsvarā smagi slimi pacienti, no kuriem lielai daļai ir nepieciešama gandrīz nepārtraukta personāla uzraudzība, ar esošo māsu palīgu skaitu nodaļā šo uzraudzību visiem pacientiem diemžēl nodrošināt nevaram.” 

Jēkabpils reģionālās slimnīcas direktors iespējamo pārkāpumu nesaredz. Viņš skaidro, ka fiziskā fiksācija ir nepieciešama, lai pacients nesavainotu ne sevi, ne citus palātā esošos.

Medmāsu un māsu palīgu skaits, kas varētu uzmanīt sirgstošos, ir nepietiekams. Līdz ar to piesiešana pie gultas ir vienīgais veids, kā pasargāt pacientus no papildu traumām.

"Diemžēl jāsaka, ka tas jau pēdējā laikā kļūst aizvien biežāk,” atklāj Jēkabpils reģionālās slimnīcas direktors Ivars Zvīdris. Viņš turpina, ka "tā proporcija - medicīnas darbinieks pret pacientu daudzumu - ir skarbi negatīva mūsu valstī pret to praksi, kas ir citās slimnīcās. Ja turīgākajās valstīs uz pieciem pacientiem, četriem pacientiem ir viena māsa, tad mums, diemžēl, ir 20 līdz 25 pacienti, divas māsas, māsu palīgs,” saka Zvīdris, piebilstot, ka arī speciālās fiziskās fiksācijas saites neesot lētas un maksājot ap 580 eiro. Taču nereti tās pacienti paši sabojā un nākas izlīdzēties ar vienkāršākiem materiāliem.

Taču gultām piesien ne tikai spēcīgā alkohola reibumā esošos, arī tos, kuriem dažādu iemeslu dēļ iestājies akūts apjukuma stāvoklis.

Zvīdris apstiprina, ka šādi gultām piesieti pacienti šobrīd atrodami teju katrā Jēkabpils slimnīcas nodaļā.

"Visdažādākajās nodaļās tiek pielietota pacientu fiksācija. Fiksācija mēdz būt dažāda ilguma -no dažām stundām līdz pat vairākām dienām, diemžēl. Cik ātri pacientam pāriet šie simptomi, kad pacients kļūst adekvāts, kad ar viņu var sākt komunicēt un viņš adekvāti reaģē uz medicīnas personāla norādījumiem, netraucē sev, nekaitē sev.”

Ekspertu viedokļi par fizisko fiksāciju krasi atšķiras. Vieni uzskata, ka šādu lēmumu jāļauj pieņemt tuviniekiem, citi – tas ir klajš cilvēktiesību pārkāpums.

"Pirmkārt, tas vispār nav pieļaujams. Otrkārt, ja ir bijusi šāda galējā nepieciešamība, tad mēs uzskatām, ka noteikti vajadzēja runāt ar pacienta piederīgajiem," saka Pacientu ombuda pārstāve Inese Naumova.

Savukārt Veselības inspekcijas Veselības aprūpes kvalitātes kontroles nodaļas vadītāja Valentīna Berga norāda, ka "tuvinieku akcepts nevar tikt saņemts, ja tas sākas nakts laikā. Ko mēs akceptēsim, kurš būs tas tuvinieks, kur mēs atradīsim to tuvinieku pirmo, kurš saskaņā ar likumdošanu varētu dot šo akceptu. Tas nav nepieciešams.”

Atšķirīgie viedokļi  apstiprina to, ka valstī nav vienota regulējuma attiecībā uz to, kādos gadījumos fiziskā fiksācija ir atļauta. Tādēļ Gaiļezera slimnīcas neatliekamās medicīnas klīnikas vadītājs Pēteris Tomiņš pat vērsās Tiesībsarga birojā, lūdzot analizēt šāda veida problemātiku uzņemšanas nodaļās.

Malvīnes gadījums apliecinājis, ka piesiešanu gultai pielieto arī citviet. "Ir noteikts regulējums ārstniecības likumā tikai uz tiem pacientiem, kas atrodas psihiatriskajā slimnīcā, bet šādos gadījumos nav noteikta regulējuma. Līdz ar to ārstniecības iestādes šos jautājumus regulē savos iekšējos normatīvajos aktos,” norāda Naumova. Taču īpašā regulējuma trūkums medicīnas iestādēs, kas pielieto fizisko fiksāciju, var iesaistīt plašos tiesvedības procesos par iespējamiem cilvēktiesību pārkāpumiem. Iespējams, Malvīnes gadījums būs tas, kas atbildīgajai ministrijai liks ātrāk šo procesu sakārtot. 

14 komentāri
Marina
В Екабпилсской больнице врач может выгнать из кабинета и сказать: - когда придете с палочкой тогда и разговаривать будем, получить рентгенснимки - доводили до слез. везде грубость. Перенесла 2 операции на коленях в Мадоне. День и ночь. На операцию идешь без страха, уверен - все будет хорошо. Сестрички всегда возле больных, внимательные, добрые. Врачи замечательные! Выписываясь, люди говорят: - мы за нашего Доктора всю жизнь молиться будем. А это дорогого стоит. И когда после многих лет проблем тебе просто возвращают жизнь - говоришь спасибо Доктору каждый день и по многу раз в день. ОГРОМНОЕ СПАСИБО ВАМ, ДОКТОР ИМАНТ СТРАДИНЬШ! С больницы сняли 9% финансирования, слова главврача Мадонской больницы: -работали и работать будем. Они работают и пол Екабпилса там лечится. и квоты так быстро почему-то не заканчиваются... А кухня - да не в каждом кафе так вкусно поешь. Спасибо г.Мадоне, что у вас есть такая больница и такие замечательные врачи!
pluk
LAbāk, lai izkrīt no gultas un salauž gūžu.
Veronika
Nevajag šausmināties un izlikties, ka tas ir kaut kas ārkārtējs. Tie ir vispārpieņemti drošības un kārtības nodrošināšanas pasākumi.
Veronika
Citās slimnīcās arī piesien. Jēkabpils nav nekāds izņēmums, bet "norma"
RIta
Nu bet ko darīt, ja cilvēks ir neadekvāts? Slimnīcā vajag personālu vairāk kā pacientu, un katram klāt stāvēt 24/7? Tā jau nedara ar cilvēkiem, kas ir pie saprāta. Tas ir ekstrēms mērs ekstrēmā situācijā.
skumji
Piekrītu par vecākā gadagājuma cilvēkiem, ka viņus ārsti un arī slimnīcās uzskata par liekiem. Arī manai mammai traumatoloģijas slimnīcā brīvdienās negribēja dot ārsta izrakstītās zāles un sistēmu. Bet viņa, paldies dievam, savos 83 ir adekvāta un pieprasīja savas zāles. Tad tomēr daļu iedeva (no kabatas!), lai gan atrunas bija, ka varbūt ārsts esot aizmirsis uzrakstīt, varbūt viņa kaut ko jaucot utt. Par šo starpgadījumu gan infomējām nodaļas vadītāju un, cerams, sekoja arī situācijas risinājums... Gribu atgādināt visiem tiem "bezpalīdzīgajiem" mediķiem, ka arī viņi kādreiz būs tikpat veci... un var nokļūt slimnīcā...
Olita Niedrite
Un otrādi, manu onkuli kurzemes slimnīcā nebija kam pieskatīt diennaktīm un viņš elpas trūkuma lēkmēs saskrāpēja sev visu seju, kaklu krūtis līdz asinīm, zārkā ielika visu vienās brūcēs.
Olita Niedrite
Un otrādi, manu onkuli kurzemes slimnīcā nebija kam pieskatīt diennaktīm un viņš elpas trūkuma lēkmēs saskrāpēja sev visu seju, kaklu krūtis līdz asinīm, zārkā ielika visu vienās brūcēs.
es
Ienākt ciemos pie slimās mammītes un kritizēt medicīnas personālu, tas jau ir kļuvis par Latvijas hītu. Tie kas nestrādā ar šādiem pacientiem, tie nemaz nevar iedomāties, kā uzvedās šie insulta pacienti. Viņi jau cilvēciņi nesaprot ko dara, bet piederīgie domā savādāk. Stāv pieci ciemiņi pie gultas un gudri spriež, bet kad atnes pusdienas, tad visi laižās lapās.
Rīga
Es biju liecinieks piesiešanai tepat Rīgā Stradiņu slimnīcas uzņemšanas nodaļā, ja to tā sauc. Nodaļā, kur uzturējos vairāks stundas pēc ievešanas, līdz pārvieto uz patstāvīgo palātu. Esmu salīdzinoši jauns un, tāpēc pret sevi neizjutu sliktu attieksmi, bet redzot, kā personāls, ar retiem izņēmumiem, izturas pret vecākā gada gājuma cilvēkiem, pārņem skumjas. Neko neskaidro un sien katru trešo sirmgalvi. Sajūta tāda, ka jaunie var sacelt traci, tādēļ ar tiem pa labam, bet vecie jau tā pat nomirs agrāk vai vēlāk, nav vērts ar tiem auklēties. Var saprast slimnīcas atbildi, ka nav personāla, bet tas ir jāsina, nevis jāizmanto 19. gadsimta metodes! Iesaku žurnālistiem pastaigāt arī pa Rīgas slimnīcām un parunāt ar sirmgalvjiem. Vai arī paintervēt cilvēkus, kas tikko izrakstījušies. Aina par LV slimnīcu sistēmu būs šokējoša.
Anna
Nu nav tas nekas šausmīgs. Labāk, lai neadekvāta tantīte ir piesieta pie gultas, nevis krīt ārā no tās ar intensitāti 1x stundā.
Jēkabs
Vājprāts. Slimā valsts ar savu veiksmes stāstu.
Jana
Arī Kuldīgas slimnīcā insulta slimnieku sēja pie gultas.
māsa
Bet ko ieteiksiet darīt,ja daži uzvedās neadekvāti,plēš pamperus,ēd savas kakas un krīt no gultas ārā? Par to,ka lien citu pacientu gultās,kas maksā tādu pašu naudu kā jūsējais,nemaz nerunāsim. Slimība ir slimība un uz laiku kamēr pacients atiet ir vajadzīgas radikālas metodes. Kas nav saskāries ar to darbu var tikai gudri runāt. Pamēģiniet mājās turēt,tad nebūs pretenziju pret personālu,kas atbild ne tikai par ārstēšanu,bet arī par pacientu drošību.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti