Daugavpils pašvaldības namsaimnieks nonāk pastiprinātā uzraudzībā

Pašvaldības kapitālsabiedrība "Daugavpils dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmums" (DZKSU) saņēmusi pārmetumus par negodīgu rīcību, organizējot iepirkumu procedūras. Šonedēļ Daugavpils domes deputāti sešu stundu garā šiem jautājumiem veltītā ārkārtas sēdē uzdeva domes izpilddirektorei divu mēnešu laikā izvērtēt situāciju uzņēmumā un nākt klajā ar saviem secinājumiem.

Daugavpils pašvaldības namsaimnieks nonāk pastiprinātā uzraudzībāSilvija Smagare

Vienam no lielākajiem Daugavpils pašvaldības uzņēmumiem tiek pārmesta negodīga rīcība, organizējot iepirkumu procedūras. Runa ir par elektroinstrumentu iepirkšanu ar sadārdzinājumu līdz pat 40%, par automobiļu mazgāšanu par divreiz lielāku summu nekā tirgus vērtība, tāpat par reprezentācijas materiālu, sētnieku slotu un lietoto automobiļu iegādi. Interesi par to, veicot revīziju, izrādījusi gan speciāli veidota domes izpilddirektora komisija, gan pašvaldības Revīziju un audita nodaļa un arī Konkurences padome.

Šaubas ir par zemsliekšņu iepirkumiem, neievērojot Publisko iepirkumu likuma principus par iepirkumu atklātumu. Tāpat ir aizdomas par iepriekš norunātiem iepirkumiem un pat par parakstu viltojumiem, veicot iepirkumus.

Daugavpils bijušā mēra Andreja Elksniņa (“Saskaņa”) domes vadīšanas laikā tika uzsāktas vairākas pārbaudes "Daugavpils dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmumā". Tās norāda uz nelikumībām un trūkumiem iepirkumu konkursu organizēšanā, sacīja Elksniņš, kurš uzskata, ka domei konkursi būtu jāizvērtē.

"Uzņēmums gandrīz gada griezuma īstenoja vairākus iepirkumus, kā rezultātus mēs varam minēt Konkurences padomes publiskos paziņojumus un vēstuli domei ar lūgumu izvērtēt notiekošos DZKSU, ņemot vērā pazīmes par sarunātiem iepirkumiem, nepienācīgo aptauju procedūru organizēšanu attiecīgos iepirkumos, kā arī ņemot vērā Latgales reģiona policijas pārvaldē jau uzsākto procesu par viltoto dokumentu izmantošanu vienā iepirkumā," norāda Elksniņš.

Situāciju "Daugavpils dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmumā" pētījušas vairākas institūcijas: gan Daugavpils domes izpilddirektora organizēta komisija, gan Konkurences padome, gan arī domes Revīziju un audita nodaļa, kuru vada Vladimirs Pjankovskis.

"Tur bija nepilnības un galvenokārt ar atklātības principu trūkumu. Mūsu  uzdevums nevis sodīt, bet sakārtot lietas.

Bet, salīdzinot ar citiem uzņēmumiem, situācija DZKSU nav tik būtiski traka," pauž Pjankovskis.

"Daugavpils dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmuma" tehniskais direktors Igors Bēniņš un uzņēmuma pārstāvis Aleksandrs Iļjins jelkādus pārkāpumus, uz kuriem pirmkārt norāda domes izpilddirektora organizētā komisija, uzņēmuma iepirkumos nesaskata.

Tomēr tieši Konkurences padomei ir šaubas par iepirkumu likumīgo norisi "Daugavpils dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmumā". Tāpēc ir notikušas pārrunas ar uzņēmuma vadību un iepirkumos iesaistītajiem uzņēmumiem, Latvijas Radio apliecina konkurences uzrauga Aizliegtu vienošanos departamenta direktore Ieva Šmite.

Konkrēti vienā cenu aptaujā par auto virsbūves mazgāšanas pakalpojumu ir sakritības starp pretendentiem. Tāpēc tie tika aicināti uz prevencijas pasākumu Konkurences padomē. Jo bija identiskas gramatiskas kļūdas abu pretendentu pieteikumos. ''Mums radās šaubas par iepirkumu vai cenu aptaujas procedūras norises kārtību, kam jābūt caurspīdīgam procesam. Uzaicinājumi tika sūtīti nesaistītām personām uz e-pastu kontiem, kas nav saistāmi ar uzņēmumu,  gan iespējamais priekšizpētes trūkums, kad

uzvarētāja cena ir divreiz augstāka par aktuālo un pieejamo tirgus cenu. Tas liek domāt un šaubīties par pasūtītāju profesionalitāti un objektīvu pamatotu pieeju, organizējot šīs procedūras," norāda Šmite.

Konkurences padome šajā gadījumā nav uzlikusi sodu "Daugavpils dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmumam", taču tas nemazina šaubas par tā veiktajiem iepirkumiem, atzīst Ieva Šmite.

Kapitālsabiedrības turētājam – Daugavpils domei –, kas uzdeva šo situāciju izvērtēt izpilddirektorei Sabīnei Šņepstei, būtu vienkāršāk pieņemt lēmumu, ja pati Konkurences padome būtu nākusi klajā ar konkrētāku ziņojumu, nevis tikai izteiktajām šaubām par iepirkumu likumību. Šāds viedoklis izskan Daugavpils domē, bet domes rīkojums tiks izpildīts, saka izpilddirektore.

Izvērtēšanas laikam šī Daugavpils uzņēmuma gadījumā doti divi mēneši. Tiesa, jau izskan, ka līdzīgs iepirkumu izvērtēšanas process var skart arī citus pilsētas pašvaldības uzņēmumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti