Daugavpils novadā sūdzas par glābējiem, kuri nepalīdz cilvēku evakuācijā

Vakar divas ģimenes ar bērniem evakuēt no palu apdraudētajām teritorijām  Daugavpils novada pašvaldības atbildīgajiem speciālistiem nācies pašiem, jo operatīvie dienesti esot sūdzējušies par slikto aprīkojumu. Glābēji šādu informāciju noliedz. Kā aģentūrai LETA pastāstīja Daugavpils novada domes izpilddirektores vietnieks Aleksandrs Aizbalts, vērojot operatīvo dienestu rīcību palu laikā, rodas iespaids, ka ne paši pali, ne viss, kas ar tiem saistītas, viņus neinteresē.

"Man liekas, ka nav īsti pareizi, ja pašvaldībai cilvēku evakuēšanai ir jāsēdina savā laivā sētnieki vai kādas citas šādai rīcībai neapmācītas personas, jāizmanto savs traktors un cits aprīkojums, tikmēr glābšanas dienestu speciālisti var izlikties, ka nekas īpašs jau pagaidām vēl nenotiek,” pauda neapmierinātību Aizbalts.

Jau ziņots, ka vakar pašvaldības speciālisti evakuējuši ģimeni ar bērnu no Nīcgales ciema un kādu vecmāmiņu ar diviem bērniem no applūstošas mājas Kalkūnes pagastā.

Neapmierinātību Daugavpils novada domes atbildīgais speciālists pauda arī ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vadošo amatpersonu rīcību, kuras bija solījušas vakar ierasties ledus sastrēguma vietās Daugavpils novadā, lai izvērtētu situāciju un spriestu par turpmāko rīcību, taču beigu beigās tālāk par Līvāniem netika, aprobežojoties ar situācijas raksturojuma uzklausīšanu pa tālruni.

"Pašvaldības atbildīgo speciālistu iespējas sekot līdzi notikumu attīstībai ir visai ierobežotas, mēs tik vien varam, kā vairākas reizes diennaktī apbraukt apdraudētās teritorijas un aplūkot tās no attāluma caur tālskati, kas pašreizējā situācijā diez vai ir tas labākais informācijas iegūšanas veids. Situācijas objektīvai izvērtēšanai būtu nepieciešama aviācijas iesaiste," uzsvēra Aizbalts.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Latgales brigādē aģentūrai LETA noraidīja viņiem adresētos pārmetumus, sakot, ka evakuācijas lūgumus no iedzīvotājiem viņi vakar nav saņēmuši, atskaitot gadījumu, kad kāds piezvanījis un teicis, ka viņa kaimiņi vēloties evakuēties, kas, kā vēlāk izrādījies, nav atbildis patiesībai.

Ja jau reiz pašvaldības darbinieki paši uzņēmušies iedzīvotāju evakuāciju, nevienam par to neziņojot, tad kādi var būt mums pārmetumi. Arī aprīkojumu vienmēr var vēlēties labāku, bet "kāds nu tas ir, ar tādu arī strādājam", skaidroja VUGD Latgales brigādē.

Vakar VUGD Latgales brigādes darbinieki izglābuši kādu Lietuvas pilsoni, kurš ar savu jauno 2011.gada izlaiduma apvidus automašīnu "VW Touareg", ignorējot brīdinājuma zīmes, bija mēģinājis braukt pa applūdušo veco Ilūkstes ceļu un motors noslāpis, ieraujot dzinējā ūdeni.

Lai arī ūdens līmenis Daugavā pie Daugavpils kopš vakardienas vakara pieaudzis vien par nepilniem 20 centimetriem un sasniedzis 7,25 metru atzīmi, situācija veidojas patiesi kritiska. Ja pie Vaikuļāniem Daugavpils novada Līksnas pagastā ledus sastrēgums Daugavā vakar ir izrauts, tad tagad ledus ir sastrēdzis lejpus Nīcgales un pagaidām nekas neliecina par to, ka līdz dienas beigām tas varētu tikt izskalots. Pat pēc šī ledus sastrēguma izskalošanas uz priekšu Daugavā ir sašaurinājums, kas draud ar jauna ledus sastrēguma izveidošanos. Kā sekas šādai situācijai ir aizvien plašāku teritoriju applūšana Daugavpils novadā.

Ja situācija neuzlabosies, dienas beigās plānots sasaukt apvienotās ārkārtas situāciju komisijas sēdi, skaidroja Aizbalts.

Patlaban pēc virspusējām aplēsēm Daugavpils novadā varētu būt applūduši ap 5000 hektāru zemes Sventes, Kalkūnes, Nīcgales, Līksnas, Tabores un Lauceses pagastos.

No ārpasaules patlaban ir nošķirti Mazie un Lielie Ribaki, kuros dzīvo 30 līdz 40 cilvēki, Aizupes ciems, kurā mīt 12-15 cilvēki, un Nīcgales ciems, kur atrodas vairākas mājas, kuras to īpašnieki izmanto galvenokārt kā vasarnīcas.

Palu ūdeņi Daugavpils novadā appludinājuši arī aptuveni 150 vasarnīcas dārzkopības kooperatīvā "Ļubaste", vairākus vecā Ilūkstes ceļa un ceļa Daugavpils-Rubanišķi posmus, kā arī vairākus pagastu ceļus.

Pārējo no ārpasaules nošķirto ciemu iedzīvotāji, līdz kuru mājām patlaban var nokļūt vienīgi ar laivu, no evakuācijas pagaidām atteikušies.

Kopumā apdraudētajās teritorijās Daugavpils novadā dzīvo aptuveni 160 cilvēku.

Applūst sākušas arī zemākās vietas pilsētā. Ūdeņu pieplūdums manīts Nometņu ielas rajonā un Grīvas kapos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti