Daugavpilī taps grupu dzīvokļi bez vecāku gādības palikušiem bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Bijušajā Daugavpils bērnunama-patversmes "Auseklītis" ēkā taps "ģimenes bērnunams'' jeb grupu dzīvokļi aptuveni 20 bērniem. Tas ir viens no pilsētā īstenotajiem deinstitucionalizācijas projektiem, kura mērķis ir radīt maksimāli ģimeniskāku vidi bērniem no sociāli nelabvēlīgām ģimenēm, bērniem bāreņiem, bērniem, kas palikuši bez vecāku gādības, un bērniem invalīdiem. Šobrīd sākti bijušā bērnunama ēkas projektēšanas darbi, lai jau līdz nākamā gada beigām tā varētu reāli sākt darboties un kļūt par pagaidu mītni krīzē nonākušajiem bērniem.

Daugavpils cietoksnī deinstitucionalizācijas plāna ietvaros plāno grupu dzīvokļus
00:00 / 02:16
Lejuplādēt

 

"Auseklītis" kā bērnunams-patversme Komandanta ielā Daugavpils cietoksnī darbojās kopš 1997. gada, toreiz tajā mita aptuveni 40 bērni no nelabvēlīgam ģimenēm, izrādot ēku, stāsta Daugavpils Sociālā dienesta vadītāja Nonna Jakuboska. Vēlāk, īstenojot projektu, šajā ēkā tika izveidoti grupu dzīvokļi pusaudžiem līdz 18 gadu vecumam, bet pirms aptuveni 10 gadiem kā iestāde ''Auseklītis'' tika slēgta un bērni nonāca citā pilsētas bērnunamā – ''Priedītē''. Taču vairākus simtus kvadrātmetru plašā divstāvu ēka, kurā joprojām uz sienām saglabājušies bērnu veidotie zīmējumi un rotājumi, jau drīzumā atkal piepildīsies ar bērnu čalām, jo te deinstitucionalizācijas projekta gaitā iecerēts izveidot grupu dzīvokļus aptuveni 20 pilsētas bērniem.

''Šīs telpas ir ļoti piemērtas tam, lai īstenotu šo projektu, mēs arī mēģināsim tās pielāgot,

radīt maksimāli mājas sajūtas, ar aizkariem, paklājiem,''

stāsta  Sociālā dienesta speciāliste Elita Kuzmina.

Tā būs kā pagaidu mītne no ģimenēm izņemtajiem bērniem, turpina Daugavpils Sociālā dienesta vadītāja Nonna Jakuboska: ''Šeit būs nelielas grupas bērniem, kurās mēs varēsim palīdzēt risināt krīzes situācijas, palīdzēt bērniem atgriezties bioloģiskajā ģimenē, nonākt audžuģimenē vai nonākt adopcijā. Problēmas ģimenēs pastāv, ir krīzes situācijas, ir augsta riska ģimenes, ģimenes, kurās lieto alkoholu.''

Daugavpilī ik gadu Sociālā dienesta redzeslokā nonāk vairāki desmiti šādu bērnu, sociālās problēmas sabiedrībā šo problēmu nemazina, drīzāk otrādi, atzīst speciālisti, tāpēc mērķauditorija jau ir zināma, runājot par plānoto grupu dzīvokļu izveidi, saka Elita Kuzmina:

''Mērķauditorija ir bērni bāreņi, bez vecāku gādības palikušie bērni un bērni ar invaliditāti. Šeit tiks noorganizētas trīs grupas pa astoņiem cilvēkiem, viņiem te būs nodrošināta ģimeniska vide,

tas būs tāds kā mini bērnunams. Šeit viņiem notiks dažādi pasākumi un viss notiks ļoti mājīgi, lai bērns nejustos kā institūcijā, bet būtu kā mājās.''

Ērtas istabas bērniem, kabineti speciālistiem, vēl virtuve, kur pašiem gatavot un socializēties, izrādot topošās ģimenes bērnu nama ēku, ieskicē vīzijas Nonna Jakuboska.

Protams, arī šī pagaidu uzturēšanās mītne bērniem nerisinās sasāpējušās un krīzes situācijas sabiedrībā, tomēr tas būs veids, kā bērniem palīdzēt, atzīst Elita Kuzmina:

''Bērnunamu problēma ir ilgtermiņa problēma, īstermiņā to atrisināt nevar.''

Kopumā, lai īstenotu deinstitucionalizācijas plānu Daugavpilī jeb radītu ģimeniskāku vidi dažādu sociālu grupu cilvēkiem, iecerēts pārveidot vairākās esošās pilsētas iestādes, kā,  piemēram, arī bērnunamu ''Priedīte'', tam kopumā atvēlēts viens miljons eiro. ''Auseklītis'' jaunā veidolā durvis varētu vērt jau līdz nākamā gada beigām un atkal kļūt par vienu no Daugavpils cietokšņa sakoptajām un apdzīvotajām ēkām un pagaidu mītni krīzē nonākušajiem bērniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti