Daugavpilī Garnizona kapos atrod kaulu fragmentus; veiks izpēti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Daugavpils Garnizona kapiem ir vairāk nekā simts gadu, un tie ir pilsētas vēstures svarīga sastāvdaļa. Kapos esošie arhitektūras pieminekļi cietuši gan no mantračiem, gan no laika zoba.

Pašlaik Garnizona kapi tiek izmantoti arī jauniem apbedījumiem. Pirms dažiem mēnešiem kapu teritorijas attīrīšanas darbu gaitā tika uzieti kaulu fragmenti un kapenes. Lai noteiktu kapu vēsturisko apbedījumu robežu, pilsētas pašvaldība ir pieaicinājusi arheoloģijas speciālistu, un tuvākajā laikā sāksies vietas izpēte.

Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta vadošais pētnieks kopā ar Daugavpils novadpētniecības un mākslas muzeja speciālistiem apskatījis Garnizona kapus, kur, veicot teritorijas attīrīšanas darbus, Daugavpils pašvaldības labiekārtošanas uzņēmuma darbinieki ir atraduši kaulu fragmentus, vēlāk zem zemes tika uzietas arī betona kapenes.

"Tie varētu būt 1. pasaules kara karavīri vai, iespējams, tie, kas dienējuši garnizonā, miruši un apbedīti tur miera laikā līdz 1. pasaules karam.

Mēs varētu veikt zondāžas darbu, lai noteiktu, cik tālu tie kapi ir, un to, kurā sektorā kuri karavīri ir apbedīti," stāstīja pētnieks Guntis Zemītis.

Garnizona kapi tika izveidoti 19. gadsimta sākumā, kad tika sākta arī Dinaburgas cietokšņa būvniecība. Tie bija domāti kā garnizona karavīru un to ģimeņu atdusas vieta. Lai arī kapi ir vēsturiski, bez pienācīgās uzmanības tur ir neatgriezeniski postījumi.

"Diemžēl lielāka daļa krustu un nožogojumu cietuši 90. gados, praktiski visi pieminekļi palikuši bez krustiem. Varbūt arī mantrači ir pastrādājuši – ir 90. gadu foto, kur bija redzams uzlauzts," pastāstīja Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja Vēstures daļas speciāliste Gaļina Verjovočņikova.

"Kapos ir viss sajaukts, jo padomju laikos tajās vietās, kur bija vecie kapi, tika glabāts blakus vai virsū. Tiks veikta šo kapu kartogrāfija, digitalizācija, un tiks sakārtotas vēsturiskās vietas, kuras dotajā brīdī ir aizaugušas," norādīja Daugavpils domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dukšinskis.

Pašlaik notiek darba apjomu apzināšana un to saskaņošana ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi un Brāļu kapu komiteju. Kapu izpētei plānots pieaicināt arī Kara muzeja speciālistu.

Zondāžas darbus varētu sākt jau augustā un paveikt nedēļas laikā, pastāstīja pētnieks Zemītis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti