4. studija

TV pakas

4. studija

Jūrmalas caurlaides

Rīgas satiksmes atlaides daudzbērnu ģimenēm

Daudzbērnu ģimenes neapmierinātas ar atlaižu sistēmu Rīgas sabiedriskajā transportā

Pašvaldības piešķir sabiedriskā transporta atlaides dažādām iedzīvotāju sociālajām grupām, piemēram, daudzbērnu ģimeņu vecākiem un studentiem. Taču izrādās, ka Rīgā studentiem ir iespējams saņemt atlaides atsevišķiem braucieniem, savukārt daudzbērnu ģimenēm atlaide paredzēta vienam vecākam tikai mēnešbiļešu iegādei. Tādējādi, braucot ar sabiedrisko transportu vien dažas reizes nedēļā, atlaides paliek neizmantotas.

Rīgā dižģimeņu statuss tiek piešķirts tām ģimenēm, kurām ir seši un vairāk bērni. Viņu vecākiem piešķir 100% atlaidi sabiedriskajā transportā. Taču daudzbērnu ģimenēm, kurām ir trīs un vairāk bērni, piešķirtās speciālas atlaides, pārvietojoties ar sabiedrisko transportu, ir mazāk izdevīgas.

Latvijas likumdošana nosaka, ka daudzbērnu ģimene ir ģimene ar trim un vairāk bērniem. Rīgā, kā izrādās, šis statuss pienākas ģimenēm ar sešiem bērniem.

Lieni pārsteidz Rīgas domes (RD) saistošie noteikumi, kuros viņa izlasīja, ka braukšanas maksas atvieglojumus Rīgas pilsētas sabiedriskajā transportā abi daudzbērnu ģimeņu vecāki var saņemt tikai tad, ja viņiem ir seši un vairāk bērni, kuri vēl mācās.

Galvaspilsētā ar trim bērniem vairs nepietiek. "Tajās ģimenēs, kurās ir trīs bērni, vienam vecākam iedod par puscenu vienu mēneša biļeti," raidījuma "4.studija" stāsta Liene.

"Vienam no vecākiem tiek atlaide 25 eiro apmērā no abonementa cenas vienā transportā vai 34 eiro apmērā abonementam visos transportos," stāsta "Rīgas satiksmes" (RS) sabiedrisko attiecību speciāliste Baiba Bartaševiča.

Taču tiem vecākiem, kuriem ir seši un vairāk bērni, tiek piešķirta 100% atlaide.

Pēc Labklājības ministrijas (LM) datiem visā Latvijā ir 23 000 ģimeņu, kurās ir trīs bērni. Arī sešu bērnu ģimeņu nav maz – 2 363. Taču skaitļi rāda, ka, protams, dižģimeņu, kurām pienākas atlaides, Rīgā ir krietni vien mazāk.

"Mēs runājam tikai par vienu procentu. Viena no 100 ģimenēm, kam ir seši un vairāk bērni. Trīs un vairāk bērni ir jau 15 procenti. Tas tomēr ir kaut kāds apjoms, kuram mēs palīdzam.

Ja tas ir katrs simtais, tad tā ir plātīšanās ar palīdzību," stāsta demogrāfs Ilmārs Mežs.

RS pārbaudīja e-talonus, kas aktivizēti vismaz pēdējā pusgada laikā un tie ir aktīvi 1500 daudzbērnu ģimenēm un 100 dižģimeņu vecākiem. RD izdevīgāk segt visus sabiedriskā transporta izdevumus 100 dižģimenēm, nevis pusotram tūkstotim daudzbērnu ģimeņu.

"Rīgas pašvaldība ieviesa atlaides pēc savas iniciatīvas tiem, kam ir trīs un vairāk bērni, gan papildināja atlaidi, kam ir seši bērni un vairāk. To neprasīja nekāds likums, to izdarīja pašvaldība pati pēc savas iniciatīvas," stāsta Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas priekšsēdētājs Vadims Baraņņiks.

Daudzbērnu ģimeņu vecākiem, kuri reti izmanto sabiedriskā transporta pakalpojumus, pirkt mēneša biļeti nav izdevīgi pat tad, ja RD to daļēji atmaksā.

"Visās Eiropas valstīs šo nevienlīdzību, kas ir ģimenēm ar vairākiem bērniem, mazina, Latvijā diemžēl ir visnetaisnīgāk, jo puse strādājošo vecāku ir zem nabadzības riska. Liela daļa, kas kvalificējas šai atlaidei, nemaz to neizmanto, jo neredz jēgu. Būtu labi, ja atlaide darbotos konkrētiem braucieniem, bet, ja tā paliek tikai uz mēnešbiļetēm, tad tas ir par maz. Būtu taisnīgi, ka ģimeņu vecāki, kam ir trīs un vairāk bērnu, varētu nopirkt braucienus par puscenu tāpat kā studenti," uzskata Ilmārs Mežs.

Ja daudzbērnu vecākiem sanāk braukt tikai reizi nedēļā, tad viņiem mēneša e-talons nav izdevīgs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti