Pēcpusdiena

Normunds Garbars arī turpmāk būs Robežsardzes priekšnieks

Pēcpusdiena

Reizniece-Ozola gatava virzīt Ingu Koļegovu VID vadītājas amatam. Vai viņa ir piemērotākā?

Vārda un uzvārda maiņa būs dārgāka un sarežģītāka

Dārgākā un sarežģītākā vārda un uzvārda maiņā Tiesībsarga birojā problēmas nesaskata

Ieceri padarīt vārda un uzvārda maiņas procesu dārgāku un daļā gadījumu pieprasīt detalizētāku pamatojumu Tiesībsarga birojā neuzskata par problemātisku. To Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” pastāstīja Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa.

Tieslietu ministrija izstrādājusi jaunu likumu attiecībā uz vārda un uzvārda maiņas procesu. Iecerēts, ka atsevišķos gadījumos būs jāiesniedz papildu dokumenti vai paskaidrojums. Plānots palielināt arī nodevu, jo ir gadījumi, kad persona nevar sadzīvot ar savu jauno vārdu vai uzvārdu un vairākkārt tos maina, pastāstīja Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Inga Upīte.

Pašlaik valsts nodeva, mainot vārdu un uzvārdu, ir 71 eiro, bet līdz ar jauno likumu tā dubultosies, sasniedzot jau aptuveni 140 eiro. Nepilngadīgajiem būs valsts nodevas atlaides.

Prasība pēc detalizētāka pamatojuma nav uzskatāma par cilvēktiesību pārkāpumu. Lai gan ieceres pamatojumā trūkst informācijas par to, kā līdz paaugstinātai maksai nonākts, tomēr šķietami pamatots ir arguments mazināt cilvēku vēlmi nepamatoti mainīt vārdu vai uzvārdu, norāda Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa.

Ik gadu vārda un uzvārda maiņas gadījumu skaits pieaug:  2013.-2014.gadā tie bija 1000-1100 gadījumi gadā, bet pērn jau 1300, savukārt pašlaik 800 pieteikumi. Biežākie iemesli maiņai ir došanās uz dzīvi ārvalstīs, kur latviskais vārds vai uzvārds ir neizrunājams. Tāpat maiņa notiek, ja uzvārds ir nelabskanīgs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti