Daļa mediķu nosoda VM ieceri tērēt 48 000 eiro medicīnas personāla apmācībām vakcinēt pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 3 mēnešiem.

Šonedēļ senioru vakcināciju pret Covid-19 sāks ģimenes ārsti. Līgumus ar Nacionālo veselības dienestu par to noslēguši vairāk nekā 500 ģimenes ārstu, plānots ka vakcinācijā iesaistīsies vēl lielāks ģimenes ārstu skaits. Tikmēr Veselības ministrija (VM) 48 000 eiro plāno tērēt apmācot medicīnas personālu, kā pareizi vakcinēt, un tas sociālajos tīklos radījis lielu sašutumu arī mediķu vidū. Neatliekamās medicīnas speciālistu asociācijā to dēvē par nepieļaujamu lietu, norādot, ka mūsdienās iespējams apmācīt tiešsaistē, netērējot milzīgas summas. 

Daļa mediķu nosoda VM ieceri tērēt 48 000 eiro medicīnas personāla apmācībām vakcinēt pret Covid-19
00:00 / 03:11
Lejuplādēt

Par 48 000 eiro VM iecerējusi apmācīt ārstniecības personas, kuru ikdienas darbs nav saistīts ar vakcinēšanu, vai arī tos cilvēkus, kuri pēc ilgāka laika atgriezīsies strādāt veselības nozarē. Šādi Veselības ministrija cer nodrošināt pietiekamu personāla skaitu brīdim, kad sāksies masveida vakcinēšana. VM pārstāve Kristīne Kļaviņa norāda, ka kursi notiks vienu dienu un par 48 000 eiro iecerēts apmācīt 100–500 personas. Kā apmācību īstenotājs ir izraudzīta Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), ar kuru drīzumā tiks parakstīts līgums.

“Saprotiet, ka ārstniecības personu gatavības līmenis tieši uz šādu vakcināciju ir dažāds. Ir svarīgi saglabāt kvalitāti. Tāpēc ir vienu dienu mācības, kurās ir gan teorija, gan praktiskās nodarbības. Ārstniecības personu loks ir plašs – ārsti, māsas, ārstu palīgi, vecmātes, un, ja vakcinācijas plāna īstenošanai būs nepieciešams, tad arī citas ārstniecības personas,” skaidroja Kļaviņa.

Latvijas Neatliekamās medicīnas speciālistu asociācijas vadītājs Rafaels Ciekurs paudis asu kritiku par apmācībām atvēlēto summu, sakot, ka sabiedrība jau tā ir nokaitēta un šāda finansējuma atvēlēšana apmācībām neizpratni tikai vairos. 

Viņš nenoliedz, ka apmācības ir vajadzīgas, tomēr saskata arī pretargumentus: “Ja šodien mums ir jāpiesaista 500 jauni mediķi, kas nemāk veikt intramuskulāras injekcijas un nesaprot, kā sagatavot medikamentu, un mums par to ir jāsamaksā 48 000 eiro... Tas ir gaužām nepareizi. Tā ir izmesta nauda. Es negribētu, lai mani vakcinē mediķis, kurš nemāk šāda veida manipulācijas, jo tajā brīdī es apstrīdu vispār šīs ārstniecības personas kompetenci. Kas ir jādara, lai par 48 000 veiktu apmācību? Tas nozīmē, ka uz vienu ārstniecības personu 96 eiro. Tā ir dalības maksa starptautiskā ārzemju kongresā, kas ilgst vairākas dienas.”

Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide skaidro, ka ģimenes ārstiem šādas apmācības nevajag, jo vakcinācija ir viņu ikdienas darba sastāvdaļa.

“Mēs savus pacientus vakcinējam bez Covid-19 jau gadiem. Ja runa ir, ka ir nepieciešams piesaistīt kādus jaunus darbiniekus, varbūt,” atzīmēja Veide.

Ciekurs uzsver, ka katras ārstniecības personas atbildība ir rūpēties par savām profesionālajām iemaņām un prasmēm. Mūsdienu informāciju tehnoloģiju laikmetā apmācības var veikt arī ar tiešsaistes palīdzību, un tam nav nepieciešams tērēt 48 000 eiro. Turklāt martā RSU piedāvā arī bezmaksas kursus, kuru laikā sniegs aktuālo informāciju par vakcināciju pret Covid-19.

KONTEKSTS:

Aizvadītās nedēļas nogalē pirmie iedzīvotāji vecumā virs 70 gadiem sāka saņemt vakcinācijas pret Covid-19 uzaicinājumus īsziņās vai e-pasta formā. Vakcinēties uzaicinātie tiks nosūtīti uz trīs vietām – Bērnu slimnīcu, Stradiņa slimnīcu un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcu.

Svētdien, 21. februārī, trīs universitāšu slimnīcās notikušajā senioru vakcinēšanā pret Covid-19 poti saņēmuši 544 cilvēki vecumā virs 70 gadiem. Bet viens cilvēks, aizbildinoties ar sāpošu kāju, nav ieradies uz savu pierakstu.

Turpinot sabiedrības vakcināciju pret Covid-19, plānots vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas. Līdz ar sociālo aprūpes centru klientiem un darbiniekiem otrajā prioritārajā grupā plānots vakcinēt arī nacionālajai drošībai svarīgas amatpersonas. Kopumā līdz vasaras beigām plānots vakcinēt ap 70% iedzīvotāju, un šī gada trešajā–ceturtajā ceturksnī varēs vakcinēt visus pārējos sabiedrības locekļus, kas vakcināciju nav saņēmuši iepriekš.     

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti