Panorāma

Valdībā stundām ilgi diskutē par "Rail Baltica"

Panorāma

Panorāma

Sola samazināt recepšu zāļu cenas jau rudenī

VM jaunais modelis: Recepšu medikamentu cenām rudenī jāsarūk par 15–20% (precizēts)

Šogad rudenī recepšu medikamentu cenām vajadzētu samazināties par 15–20% – to paredz Veselības ministrijas (VM) izstrādātais un otrdien, 11. jūnijā, prezentētais jaunais cenu veidošanas modelis recepšu zālēm.

VM uzskata, ka lētākas zāles ir reāls scenārijs, ja tiks ieviests tās izstrādātais jaunais zāļu cenu veidošanas modelis.

Pamatideja ir samazināt pacientu līdzmaksājumus – gan par recepšu apkalpošanu, gan par kompensējamām zālēm.

Pašlaik valsts kompensētais minimālais apjoms zālēm ir 50%, bet to paaugstinās līdz 75%. Savukārt par katru recepti pacientam aptiekai saskaņā ar jauno modeli būs jāmaksā 75 centi, valsts piemaksās otrus 75 centus. Savukārt mazajās aptiekās receptes cena būs 2,50 eiro. Samaksa, ko veiks pacients, paliks nemainīga – 75 centi, bet valsts maksās 1,75 eiro.

Pašlaik atsevišķa piemaksa par receptes apkalpošanu ir noteikta tikai valsts kompensējamajām zālēm ar 100% kompensāciju. Ministrija skaidroja, ka, neskatoties uz samaksas izdalīšanu par farmaceita konsultāciju, gala cena, ko pacients samaksās aptiekā, būs zemāka, nekā tā ir šobrīd. Īpaši cenu starpību varēšot izjust dārgākiem medikamentiem.

"Protams, negaidīsim, ka cenas samazināsies 1, 2 vai 3 eiro medikamentiem, kur nav ko samazināt.

Mēs runājam par medikamentiem, kas maksā, sākot no 7, 8 eiro. Jo dārgāks medikaments, jo vairāk tas samazinājums aug.

Neviens nebrauc uz Lietuvu vai Igauniju, lai nopirktu medikamentus par vienu vai diviem eiro," sacīja veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība").

VM plāno noteikt, ka zālēm noteiktā cena kompensācijas sistēmā un arī ārpus tās ir vienāda. Pašlaik kompensējamām diagnozēm medikamenti var būt ievērojami lētāki nekā ārpus sistēmas.

VM cer vienoties ar ražotājiem, ka zāles kompensācijas sistēmā un arī ārpus tās maksās vienādi. Pašlaik kompensējamām diagnozēm medikamenti var būt ievērojami lētāki nekā ārpus sistēmas.

VM paziņojumā medijiem norādīja, ka ražotāju zāļu cena nedrīkstēs pārsniegt cenu Lietuvā un Igaunijā, cena kompensācijas sistēmā jānodrošina arī aptiekā recepšu zālēm ārpus kompensācijas. Tiks noteikts, ka ražotājs cenu izmaiņas varēs veikt tikai reizi 12 mēnešos.

Samazināt PVN zālēm, kam tas patlaban ir 12%, gan pašlaik neesot plānots.

Neiztiks arī bez īpašiem atvieglojumiem sistēmā. Pienāksies atbalsts individuālajām aptiekām, kas veic arī sociālo funkciju reģionos. Tāpat paredzēts receptes apkalpošanas maksas atbrīvojums bērniem līdz 18 gadiem un trūcīgām personām. Savukārt hroniskiem pacientiem būs iespēja izrakstīt vienā receptē zāles 3 mēnešu patēriņam. Šis jaunais modelis ļaus labāk pārskatīt to, kā veidojas ražotāja cena, aptiekas cena, lieltirgotāju cena, jo šobrīd Latvija ir viena no pēdējām vietām Eiropas savienībā medikamentu skaita un gaidīšanas laika ziņā

Nozarē norāda – nav skaidrības par cenu samazināšanas modeli

Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča Latvijas Radio raidījumā "Pusdiena" norādīja, ka asociācija no ministrijas nav saņēmusi skaidru izklāstu par zāļu cenu samazināšanas modeli, kas organizācijas ieskatā ir ļoti satraucoši.

Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča
00:00 / 00:18
Lejuplādēt

"Mēs vēl aizvien gaidām, kāds tad ir šis modelis. Iedzīvotājiem tik sensitīvs jautājums nav izdiskutēts ar nozari," piebilda Jučkoviča, norādot, ka VM asociāciju ar zāļu cenu samazināšanas plānu iepazīstinājusi tikai virspusēji. Jučkoviča skaidroja, ka uzskats par to, ka Lietuvā un Igaunijā zāles ir ievērojami lētākas, nav gluži patiess,

jo lielākoties salīdzinājums notiek ar kompensējamā sistēmā iekļautām zālēm citās valstīs un mūsu valstī kompensējamā sistēmā neiekļautām zālēm.

Respektīvi, salīdzina zāles, kas nav uz viena plauktiņa.

Savukārt uz Farmaceitiskās aprūpes asociācijas lūgumiem padziļināti skaidrot cenu samazināšanas modeli ministrija neesot atsaukusies, sacīja Jučkoviča.

Veselības ministrija pašlaik neredz risku, ka lieltirgotāji vairs negribētu piegādāt zāles Latvijai, vai ražotājs vēlētos būtiski palielināt ražošanas izmaksas. Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas direktore Vladislava Marāne gan norādīja, ka, viņasprāt, Veselības ministrija ir definējusi skaidrus mehānismus, kā notiks kontrole, lai nepieļautu šādu iespēju.

Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas direktore Vladislava Marāne
00:00 / 00:37
Lejuplādēt

Tikmēr Latvijas Pacientu organizāciju tīkla vadītāja Baiba Ziemele pauda cerību, ka koncepciju apstiprinās: "Tas padarīs pieejamākus visus medikamentus. Vismaz kāds solis ir jāsper, un šis ir pareizais solis. Tas nāks pacientiem par labu."

Valstī farmaceitu trūkums

Uzsākot darbu pie kompensējamā medikamenta modeļa maiņas, aktualizējas arī citi izaicinājumi, piemēram, farmaceitu trūkums valstī. Reti kurš students izvēlas pēc studiju absolvēšanas strādāt aptiekā, jo tas ir smags un nepietiekami atalgots darbs. Jaunie profesionāļi vairāk izvēles darboties zinātnē vai zāļu ražošanā pastāstīja Rīgas Stradiņa universitātes Farmācijas fakultātes prodekāne Baiba Mauriņa:

Rīgas Stradiņa universitātes Farmācijas fakultātes prodekāne Baiba Mauriņa
00:00 / 00:47
Lejuplādēt

"Attiecībā uz speciālistu pieejamību, jā tas ir drauds. Šobrīd aptiekās farmaceitu trūkst. Es baidos, ka uz priekšdienām trūks vēl vairāk, jo jaunie speciālisti aptiekās nevēlas strādāt. Man šķiet, ka tā lielākā problēma ir tāda, ka viņš netiek novērtēts kā speciālists. Viņš piecus gadus ir mācījies par ļoti daudz un dažādām lietām. Viņš ir tas cilvēks, kas īstenībā var savest kārtībā ikviena pacienta zāļu lietošanu, zāļu lietošanas kārtību. Ja viņam ir vairāki medikamenti, tad to, kādā veidā šos medikamentus lietot. Tas ir tas, ko mēs no jebkura farmaceita varētu iegūt – šo informāciju, bet mēs to neizmantojam. Mēs ciešam kā sabiedrība, savukārt

šis speciālists saka, ka viņš nestrādās pēc piecu gadu mācīšanās aptiekā par pārdevēju. Tāpēc viņš atradīs sev vietu zinātnē, kur darbs būs interesants un tiks novērtēts tas, ko viņš ir ieguvis šajā studiju laikā."

Latvijā lielākoties ir tīkla aptiekas, tas nozīmē, ka īpašnieki ir tie, kas nosaka situāciju tirgū pret jaunajiem speciālistiem. Izskanēja arī aicinājums vairāk novērtēt farmaceitu darbu, jo tieši šis speciālists ir atslēga konkrētajā aptiekā.

VM atzīmēja, ka šodien prezentētais zāļu uzcenojuma modelis tiek nodots sabiedriskajai apspriešanai, kuras laikā iespējams sabiedrības pārstāvjiem un nozarei sniegt savus priekšlikumus un atzinumus līdz 26. jūnijam.

Uzcenojumus bezrecepšu zālēm gan pagaidām nemainīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti