Cīņa ar krauķu koloniju Līvānu pilsētas kapos nesekmīga

Jau vairākus gadus mieru un kārtību Līvānu pilsētas kapos traucē krauķi. Putni ne tikai trokšņo, bet arī izrauj ziedus no vāzēm un rada citas nekārtības. Pašvaldība ziemā organizēja ligzdu nojaukšanu, bet tas nav devis gaidīto rezultātu.

Cīņa ar krauķu koloniju Līvānu pilsētas kapos nesekmīga
00:00 / 03:32
Lejuplādēt

Krauķu ķērkšana Līvānu pilsētas kapos un tuvākajā apkārtnē dzirdama bieži. Iedzīvotāji, kuri dodas kopt savu tuvinieku kapavietas, sūdzas par nekārtībām, kādas rada šie putni.

Arī līvāniete Vija regulāri novērojusi krauķu nedarbus. "Traucē. Viņi visu nēsā, es esmu redzējusi, ka nēsā pušķīšus dažreiz, sveces apgāztas. Ko viņi tur meklē? Parafīnu vai ko? Nezinu."

Blakus atrodas skvērs, kur daudzi iedzīvotāji dodas pastaigās. Jauniete Aiva saka: "Dažreiz traucē, bailes, ka uzkritīs virsū liekas lietas."

Lai novērstu problēmu, Līvānu novada pašvaldība vērsās pēc padoma Latvijas Ornitoloģijas biedrībā. 

"Pašvaldībai, protams, tie instrumenti, kā to iespaidot, arī ir nosacīti. Mēs nevaram nozāģēt, piemēram, visus kokus, lai atbrīvotos no šiem putniem, kas būtu neloģisks solis. Tad mēs meklējām sakarus ar ornitologu biedrību, – ko darīt. Sapratām, ka tāda situācija ir vairākās pašvaldībās, ne tikai Līvānos. Un citi arī tāpat mēģina ar šo problēmu cīnīties," stāsta Līvānu novada domes priekšsēdētāja vietniece Ginta Kraukle.

Lai gan pozitīvu rezultātu speciālisti nesolīja nevienā gadījumā, vietvara nolēma tomēr izmēģināt vienu no variantiem – ligzdu nojaukšanu.

Ziemā, kamēr putni nebija sākuši ligzdošanu, arboristi nojauca aptuveni 70 ligzdas un izzāģēja traucējošos zarus. Darbu veikšanai pašvaldība bija atvēlējusi nepilnus 4000 eiro. 

"Šobrīd par secinājumiem ir vēl pāragri runāt, jo vēl nav sākusies vasara, mēs nezinām, kā būs. Skatīsimies, kāda būs situācija, vai būs uzlabojumi, vai vēl kaut ko varēsim darīt lietas labā, bet katrā ziņā mēģināts situāciju uzlabot ir. Mēs esam mēģinājuši likt tur arī atbaidītājus, vanadziņus, kas it kā atbaida šo putnu klātbūtni, bet tas ir izrādījies neefektīvi," atzīst Kraukle.

Lai gan vēl nav sākusies vasara, pirmos secinājumus var izdarīt jau tagad. Līvānu pilsētas kapu teritorijā daudzos kokos var redzēt jaunas ligzdas un krauķus. Arī ķērkšana liecina, ka putnu kolonija ir atgriezusies. Krauķi traucē ne tikai kapsētā, bet arī blakus esošā skvēra apmeklētājiem, tāpat tie rada neērtības netālu esošo mazdārziņu īpašniekiem, tostarp arī Ņinai.

"No rīta es atnāku uz dārzu pusdeviņos, viņi visu dienu šitā noklaigā. Ārprāts, es nezinu, ko ar viņiem...  Viņi tagad tālāk uz katoļu kapiem aiziet. Kādreiz bija te, tagad arī tur. Līvāni patīk laikam viņiem," spriež Ņina.

Latvijas Ornitoloģijas biedrības pārstāvis Agnis Bušs uzsver, ka jau ziemā pašvaldība tikusi brīdināta, ka ligzdu nojaukšana neko daudz nepalīdzēs.

"Krauķi ir putni, kas ļoti viegli un ātri spēj uzbūvēt ligzdas atpakaļ vai nu tajā pašā vietā, vai kādā citā, tuvējā, piemērotā vietā, līdz ar to vienkārša ligzdu nojaukšana neko daudz nedod," skaidro Bušs.

Ornitologi uzsver, ka vislabākais risinājums šādās situācijās ir meklēt veidus, kā ar krauķiem sadzīvot, nevis ar tiem cīnīties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt