Cilvēki arvien vairāk interesējas par FFP2 respiratoriem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Iedzīvotāji arvien vairāk sākuši interesēties par FFP2 respiratoriem. Ja sākotnēji pircēji tās meklēja tikai brīžos, kad parādījās informācija, ka atsevišķās vietās tās būs obligātas, tad nu jau meklē labākas aizsardzības dēļ. Profesors Ivars Vanadziņš apstiprina, ka FFP2 maskām patiešām ir nopietnāka aizsardzība, taču norāda, ka situācija būtu labāka, ja arī citas maskas cilvēki lietotu pareizi. Viņa statistika ir skarba – to dara labi ja vien 10 procenti Latvijas iedzīvotāju.

Cilvēki arvien vairāk interesējas par FFP2 respiratoriem
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Ir darba dienas vakars mazpilsētas lielveikalā. Pirmais deguns ārpus maskas manāms jau pie pirmās vitrīnas netālu no ieejas. Kad mūsu skatieni sastopas trešo reizi, tuvojoties kasei, maska tiek sakārtota pareizi. Profesors un Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš stāsta, ka

deguns ārpus maskas ir ļaunākais, kas var būt.

 

"Mēs būtībā to vīrusu pamatā izelpojam caur degunu, jo viņš ir aizdegunē. Ja mums viņš ir, tad ir aizdegunē. Tā ir arī starpība starp mums un dažām Ziemeļvalstīm vai Centrāleiropu. Ja tur cilvēks masku nēsā, tad viņš nēsā pēc būtības, nevis lai mani nesodītu policija," skaidro Vanadziņš.

Profesors aicina nevienu saprātīgu cilvēku auduma maskas nelietot, un skaidro, ka katrai maskai ir savas funkcijas, tieši tāpēc tās ir atšķirīgas. Medicīniskā maska, kas ir vaļīgāka un gaiss ieplūst arī pa malām, domāta citu cilvēku aizsardzībai no lietotāja – lai izelpotais paliek maskā, bet respirators jau pasargā arī pašu lietotāju. Respiratoriem ir trīs veidi – FFP1, FFP2 un FFP3 – katrs ar citu aizsardzības stiprumu, tā skaidro Ivars Vanadziņš.

"Tas P2 ir tāds labs kompromiss starp to, ka viņš ir pa nosacīti saprātīgu cenu un ar tikpat labu aizsardzību kā P3, bet tie daži procenti, visticamāk, nav ļoti būtiski," norāda profesors.

Jo nopietnāka aizsardzība, jo grūtāk elpot. Respirators ciešāk pieguļ sejai, vairāk spiež ausis un galvu.

"Maska nav vienkārši tāda lupatiņa pretēji vispārpieņemtam uzskatam. Maska ir izstrādājums ar kaut kādu uzbūvi. Gan respiratoriem, gan maskām ir trīs slāņi, katram slānim sava funkcija. Vidējais ir filtrējošais slānis, kurā vīrusi un mikrobi tiešām iesprūst, aizķeras," skaidro Vanadziņš.

Profesors lielākai skaidrībai stāsta arī par poru izmēriem.

"Medicīniskai maskai tas filtrējošais slānis, viņam tās poras ir līdz trīs mikrometriem lielas. Vīrusa izmērs ir 0,1 mikrometrs. Tas nenozīmē, ka viss brīvi lido cauri, jo tās poras ir nejauši viena ar otru savietotas, tāpēc liela daļa no vīrusiem, par cik viņi ceļo uz kaut kādām putekļu daļiņām vai uz ūdens daļiņām, viņas jau saķeras un sasprūst tur. Savukārt respiratoram mēs runājam par poru 0,3 mikrometri – 10 reizes mazāka tā poriņa, kurai vīrusam ir ļoti grūti tikt cauri. Pie tā kvalitātes procenta viņam būtu jāiztur 94% daļiņu, kas viņam cauri plūst," uzsver profesors.

Ideālā gadījumā arī respiratori būtu jāmaina ik pēc divām stundām, bet tos var lietot arī vienu maiņu jeb vienu darba dienu, bet, ja no elpošanas respirators paliek mitrs ātrāk, tas savu funkciju vairs nepilda.

Tā kā FFP2 maskas šobrīd nav obligātas, tās nav arī deficīts.

Piemēram, Talsos tās atrodamas pat vismazākā izmēra aptiekā.

Vietējā saimniecības preču veikala „Nieciņš” īpašnieks Gatis Biezais novērojis, ka FFP2 maskas iedzīvotāji meklē arvien vairāk.

"No paša sākuma sāka interesēties tāpēc, ka bija informācija, ka, piemēram, Vācijā viņas ir obligātas, viņas skaitās drošākas – tad jau bija pirmā interese. Tad parādījās prasība skaistumkopšanā, man liekas. Presē un internetā izskanēja informācija, ka sabiedriskajā transportā viņas varētu būt obligātas, un tagad, cik es zinu, viņas arī ir obligātas, un ārstniecības iestādēs prasa (kā nu kurā, ne visās), tāpēc interese par viņām ir diezgan liela," stāsta Biezais.

Domājot soli uz priekšu, arī pašiem tirgotājiem nav problēmu maskas iegādāties vairumā. Kad kādā valstī prasība pēc respiratoriem vairs nav obligāta, tirgus pārmigrē, kur nepieciešams.

Talsiniecei Dacei Maķevicai, kura strādā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā, FFP2 maskas ir ikdiena. Viņa stāsta, ka, protams, ir grūtāk elpot, bet palīdz arī apziņa, ka tās vairāk aizsargā.

"Kaut kāds diskomforts jau ir, bet tas tāds tīri, ka tur seju paspiež un tu visu laiku redzi savu masku – tas ir tas lielākais diskomforts. Paelpot viņā var. Protams, ir vieglāk elpot, kad vispār nekas nav uz sejas, bet vēl skābekļa bads nevienam nav iestājies, samaņu mēs neviens neesam zaudējuši tajā maskā," norāda Maķevica.

FFP2 respiratoriem un medicīniskajām maskām gan ir cenu atšķirība, un katrā tirdzniecības vietā tā ir svārstīga – par dažiem eiro iespējams gan tikt pie pāris maskām, gan mazliet lielāka skaita.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti