Panorāma

«Dekamerons» izlasīts, laiks šķirties no bārdas

Panorāma

Panorāma

Cilmes šūnu transplantācijai 20

Cilmes šūnu transplantācijai 20 gadu jubileja

Apritējuši 20 gadi, kopš Latvijā veic kaula smadzeņu transplantāciju. Šī ievērojamā gadadiena koronavīrusa pandēmijas laikā pagājusi nepelnīti klusi. Kombinācijā ar ķīmijterapiju, pacienta paša, viņa tuva radinieka vai sveša donora šūnas tiek sūtītas talkā ārstēt asinsrades slimības.

Latvijas onkoloģijas centra (LOC) Hematoloģijas un transplantācijas nodaļas vadītāja Ilze Trociukas stāsta, ka iestādē cilmes šūnas tiek turētas šķidrajā slāpeklī un tiek izmantotas, lai cīnītos ar ļaundabīgām asins slimībām - limfomu, mielomu, akūtu leikozi.

Kaula smadzeņu transplantāciju mēnesī veic trim, četriem pacientiem. Cilmes šūnu transplantāciju gada laikā saņem 33, 34 cilvēki. Ne visi stāsti ir ar laimīgām beigām. "Katra situācija ir unikāla, katrs tas gadījums, tā ir pacienta dzīvība. Mēs pārdzīvojam gan es, gan māsas, par katru zaudējumu raud," stāsta Trociukas.

Veselo, bijušo pacientu apsveikumi ārsti turpina aizkustināt. 20 gadu jubileju cilmes šūnu transplantologi svinēs, visticamāk, tad, kad Covid-19 laika ierobežojumi tiks atcelti un beidzot ļaus pulcēties arī tuvāk par diviem metriem. Tāpat te top jaunas telpas audu apstrādei. Darba mazāk noteikti nebūs.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti