Vai cilmes šūnu bankas vecākiem sola neiespējamo?

Izskanējis viedoklis, ka cilmes šūnu bankas bieži sola vecākiem plašākas noglabātā materiāla pielietojuma iespējas, nekā zinātne šobrīd var apstiprināt. Latvijā esošas cilmes šūnas banka skaidro, ka solījumi klientiem ir objektīvi, pamatoti uz jaunākajām medicīniskajām iespējām un sasniegumiem.

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētniece, bioloģijas doktore Inese Čakstiņa apgalvo, ka cilmes šūnu bankas vecākiem sola iespējas, par kurām pētījumi vēl nav veikti vispār vai to rezultāti vēl nav zināmi. Portāls lsm.lv lūdza cilmes šūnu bankas ''LYL BioBank''  skaidrojumu par to, kas vecākiem tiek solīts un kādas iespējas medicīnā cilmes šūnas dod šobrīd.

“Man kā zinātniecei ir grūti klausīties, kā publiskajā telpā tiek solītas iespējas tuvākajā nākotnē ar nabassaites cilmes šūnu palīdzību ārstēt teju jebkuru slimību, ieskaitot Dauna sindromu, autismu, HIV, Alcheimera, Parkinsona slimību un citas. Es neesmu pret nabassaites cilmes šūnu glabāšanu. Esmu par to, lai vecāki varētu veikt izvēli, balstoties uz objektīvu informāciju, saprotot, kas īsti ir tās iespējas, par kurām viņi maksā, " skaidro Rīgas Stradiņa universitātes pētniece, bioloģijas doktore Inese Čakstiņa

Cilmes šūnu bankas Latvijā

Šobrīd Latvijā savus pakalpojumus sniedz vairākas privātas cilmes šūnu bankas, kuras piedāvā vecākiem nodot ilgstošā glabāšanā sava jaundzimušā bērna nabassaites cilmes šūnas.

Īpaši zemā temperatūrā iespējams sasaldēt un uzglabāt gan asins šūnas, kuras paņemtas no nabassaites, gan pašas nabassaites audus.

No šī materiāla izdalītās cilmes šūnas atsevišķos gadījumos var tikt izmantotas bērna ārstēšanā. Materiāla savākšana un gadu desmitiem ilgā uzglabāšana nav lēts prieks, un tā ir vecāku brīva izvēle, vai izmantot cilmes šūnu banku pakalpojumus.

Cilmes šūnu banku reklāmas materiāli sastopami gan internetā, gan ārstniecības iestādēs, gan arī vietās, kur notiek jauno vecāku mācības. Dažādie bukleti un mājaslapas - visi kā viens cildina nabassaites cilmes šūnu daudzsološās iespējas. Tā kā vecākiem ne vienmēr ir pieejama neitrāla un objektīva informācija par cilmes šūnu izmantošanas iespējām, lēmums, vai atsaukties reklāmai, nereti tiek balstīts uz emocijām, vēloties sniegt savam bērnam "nenovērtējamu dāvanu", nodrošinot viņam "veselības garantu".

 

Kam pielieto nabassaites cilmes šūnas?

Taču jāapzinās, ka saglabātās nabassaites cilmes šūnas nekādi negarantē iespēju novērst nopietnus veselības sarežģījumus, ar kuriem, iespējams, bērnam dzīvē nāksies saskarties. Liels vairums no smagām un grūti ārstējamām slimībām ir ģenētiskas izcelsmes. Šādā gadījumā šo "kļūmīgo" ģenētisko informāciju nes arī pašas cilmes šūnas, gluži tāpat kā ikviena šūna cilvēka organismā. Līdz ar to cilmes šūnas nekādi nevarēs palīdzēt ārstēt, piemēram, Dauna sindromu. Turklāt grūti iedomāties, kā ar cilmes šūnu palīdzību būtu iespējams ''pārrakstīt'' ģenētisko informāciju ikvienā cilvēka organisma šūnā.

Svarīgi zināt, ka šobrīd nabassaites asins šūnu izmantošanas iespējas ir ļoti ierobežotas.

Tās var izmantot atsevišķu asins vēža paveidu ārstēšanā, taču ne visos gadījumos šī metode der.

Arī RSU profesore, hematoloģe Sandra Lejniece apstiprina, ka reklāmas šajā jomā var būt ļoti maldinošas. "Nabassaites cilmes šūnas varēs lietot bērnam, ja viņš bērnībā saslims ar leikozi, taču ar saglabāto šūnu daudzumu var nepietikt, lai izārstētu pieaugušo. Ārsti un zinātnieki rekomendē nabassaites cilmes šūnas savākt un glabāt tikai tiem bērniem, kuru ģimenēs ir bijuši daudzi saslimšanas gadījumi ar asins vēzi."

Ja radiniekiem šādas slimības nav bieži novērotas, tad iespēja, ka saglabātās šūnas varētu noderēt, ir ļoti niecīga.

Nabassaites audu šūnām pielietojums potenciāli var būt plašāks nekā asins šūnām, jo tām var likt veidoties gan par skrimšļaudiem, gan kauliem, gan nervu šūnām, taču šo īpašību reālais pielietojums medicīnā pagaidām ir vēl pētāms, tāpēc jebkādi solījumi būtu kritiski jāizvērtē. Nākotnes iespējas ir viena no centrālajām lietām, pie kurām mēdz apelēt cilmes šūnu bankas. Reklāmas tekstos bieži lasāmas frāzes "šobrīd notiek aktīvi pētījumi par…", "eksperimentālā kārtā jau tiek veikta terapija ar…", šādi it kā norādot uz nākotnes iespējām, ko strauji progresējošā zinātne teju, teju vērsīs par īstenību.

 

Nevar solīt to, kas nav izpētīts

I.Čakstiņa: "Es pati nodarbojas ar šūnu pētījumiem un zinu, cik garš un sarežģīts ir cikls no pētījumiem laboratorijā līdz eksperimentālai terapijai dzīvniekiem, un, visbeidzot, līdz pierādītai un apstiprinātai medicīniskai tehnoloģijai cilvēku ārstēšanai. Pirmkārt, mēs nekad nevaram apgalvot, kāds būs pētījuma vai eksperimenta rezultāts. Otrkārt, tas, ka šobrīd laboratorijā iespējams pavairot, piemēram, aknu šūnas, vēl nenozīmē, ka tūlīt varēsim izaudzēt visu aknu un sekmīgi pārstādīt. Aknas ir ļoti sarežģīts orgāns, kur simtiem šūnu veidu katram ir sava funkcija ļoti smalkā mehānismā. To nevar tik vienkārši atkārtot. Lai gan pētījumi šajā virzienā notiek, nav paredzams, vai un kad ko tādu būs iespējams paveikt. Treškārt, pat ja ar laiku zinātnieki spēs no pāris šūnām izaudzēt veselu orgānu, piemēram, aknas vai sirdi, cilvēks pats ir brīnišķīgs cilmes šūnu avots, no kura jebkurā brīdī var ņemt nepieciešamo materiālu.

Daudz loģiskāk būtu izmantot vajadzīgā veida cilmes šūnas no pieauguša cilvēka organisma, nekā piespiest nabassaites asins šūnas pārvērsties par, piemēram, aknu šūnām.

Protams, cilmes šūnu rezerves cilvēkā nav neizsmeļamas, taču jāatceras, ka arī no nabassaites saglabātās cilmes šūnas parasti ir visai niecīgā daudzumā."

Zinātniece uzsver, ka nav iespējams sniegt viennozīmīgu padomu - izmantot vai neizmantot cilmes šūnu banku pakalpojumus. Vecākiem ir tiesības to darīt, ja tāda ir viņu izvēle. Taču ir svarīgi vecākiem nodrošināt patiesu, vispusīgu informāciju un neradīt nepamatotas ilūzijas.

 

''LYL BioBank'' vadītājas Zanes Rogas viedoklis

“Pirmkārt, vēlos uzsvērt, ka pilnībā piekrītam tam, ka topošajiem vecākiem ir jāsaņem patiesa un vispusīga informācija. Un uzskatu, ka ne mēs, ne arī citas tirgū esošās cilmes šūnu bankas nav ieinteresētas sniegt mazuļa vecākiem nepamatotas ilūzijas.

Savā neilgajā, bet aktīvajā darbībā mēs, ''LYL BioBank'' komanda, neesam ne vienai gaidāmā mazuļa ģimenei devuši cerības, ka ar nabassaites asins un/vai audu cilmes šūnām var izārstēt “teju jebkuru slimību”. Mēs, tāpat arī pārējās bankas, atsaucamies uz Eiropas Savienībā izdotajām direktīvām un mūsu valsts Ministru kabineta noteikumiem, kas vēsta, ka “cilvēka audu un šūnu transplantācija ir strauji augoša medicīnas joma, kas piedāvā lieliskas iespējas vēl neārstējamu slimību ārstēšanai.” Un nav īsti izprotams iemesls, kāpēc Inese Čakstiņa iet pretrunās ar savas jomas vadlīnijām.

Kāpēc tieši cilmes šūnas no nabassaites asinīm un audiem? Jaundzimušo nav skārusi ārpasaule, tāpēc tieši nabassaite ir nenovērtējams cilmes šūnu avots. Nav spēcīgāku cilmes šūnu par tām, kas iegūtas šajā procesā.

Nevaru piekrist Čakstiņas apgalvojumam, “ka šobrīd nabassaites asins šūnu izmantošanas iespējas ir ļoti ierobežotas.” Pirmā veiksmīgā nabassaites asins cilmes šūnu transplantācija notika Francijā pirms 29 gadiem 6-gadīgam puisītim ar Fankoni anēmiju, izmantojot viņa māsas cilmes šūnas. Publiski pieejamā informācija apliecina, ka mazais puisēns nu ir pieaudzis, vesels un pilnvērtīgu dzīvi dzīvojošs vīrietis. Kopš 1988. gada, izmantojot nabassaites asins cilmes šūnas, ir veiktas vairāk kā 40 000 dzīvību glābjošas cilmes šūnu transplantācijas, ārstējot 85 dažādas saslimšanas. Lai arī nabassaites audu cilmes šūnas ir diezgan nesens atklājums, tās pašlaik tiek izmantotas vairāk kā 300 klīniskajos izmēģinājumos visā pasaulē.

Un zinātnes attīstība nestāv uz vietas! Gandrīz ik mēnesi parādās jauna informācija.

Minēšu tikai kripatiņu no aisberga redzamās daļas – 2015.gada vasarā Ņujorkas štata Cilmes šūnu izpētes zinātniskās programmas (NYSTEM) ietvaros zinātniekiem tika izsniegts finansējumu 15,7 miljonu dolāru apmērā četru gadu ilgai izpētes programmai, kas koncentrējas gan uz nabassaites cilmes šūnu pavairošanu ārpus ķermeņa, gan jau slima cilvēka atveseļošanos ar savām cilmes šūnām. Pagājušā gada sākumā Madridē tika uzsākts trīs gadus garš klīniskais pētījums HIV jeb cilvēka imūndeficīta vīrusa ārstēšanai ar nabassaites asins cilmes šūnām. 2019.gada jūnijā tiks pabeigts pētījums bērnu triekas ārstēšanai ar nabassaites cilmes šūnu palīdzību.

Ja patiesi bilde būtu tik tukša, kā tā tiek zīmēta medijos ienākušajā rakstā, tad būtu jāapšauba to mazuļu vecāku saprāts un spriestspēja, kas mūsu pārstāvētajai cilmes bankai ''Future Health Biobank'' ir uzticējuši uzglabāšanai 125 000 cilmes šūnu paraugus.

Mūsu laboratorijās, kas atrodas Apvienotajā Karalistē un Šveicē, glabājas paraugi no 75 dažādās valstīs dzīvojošām ģimenēm.”

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti