Cer mazināt nelegālo nodarbinātību augļkopībā un dārzkopībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Augļkopības un dārzkopības nozarē dominē nelegālā nodarbinātība, kas nesamaksātu nodokļu veidā rada aptuveni 1,75 miljonus latu lielus zaudējumus valsts budžetam. Lai situāciju labotu, otrdien valdībā tika lemts par sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa samazināšanu līdz 15%, tādējādi cerot būtiski mazināt nelegāli nodarbināto skaitu. Pēc Zemkopības ministrijas datiem, šobrīd legāli strādā tikai 232 cilvēki, bet līdz 2017. gadam plānots skaitu palielināt līdz 7700 personām. Papildus nodokļu slogam, plāno atvieglot arī administratīvo slogu.

Lai mazinātu ēnu ekonomiku, valdība nolēmusi, ka no nākamā gada sezonas laukstrādniekiem ienākuma nodoklis tiks samazināts no 24% uz 15. „Šī 15% likme ietvers gan IIN, gan valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas. Tomēr ir viens nosacījums, lai nebūtu situācija, ka par personu ienākums uzrādīts ļoti mazs un administratīvais modelis neizdevīgs, minimālais nodoklis par katru sezonas laukstrādnieku būs 70 centi,” saka Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne.

Minētais nodoklis tiks piemērots no 1. aprīļa līdz 30. novembrim. Lauku darbos nodarbinātajiem, lai tos varētu uzskatīt tikai par sezonas strādniekiem, būs noteikts darba dienu limits – ne vairāk kā 65 dienas.

„Darba dienas vidēji ir trīs mēneši, bet ņemot vērā mainīgos laika apstākļus, kultūras, 65 dienu periodu varēs summēt. Ja kritērijs tiks pārsniegts, tad personai būs jāmaksā nodokļi vispārīgajā režīmā,” skaidro Kaļāne.

Maksimālais ienākums, ko darbinieks drīkstēs saņemt par 65 darbadienām būs 3000 eiro. Sistēmu īstenot palīdzēs Lauku atbalsta dienestā izveidota datu bāze, kurā darba devējs katru dienu ievadīs sava darbinieka datus, bet sistēma pati skaitīs nostrādātās dienas un kopējo atlīdzību. Uzņēmējam atliks tik vien mēneša beigās informāciju nosūtīt Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Šāda kārtība stāsies spēkā nākamgad, bet iemesls darba devējiem sakārtot attiecības ar darbiniekiem ir jau tagad – nodokļu iekasētāji sola apciemot tos, kuri novāc milzu ražas, bet oficiāli nevienu nenodarbina. „Līdz rudenim būs pārbaudes no Valsts ieņēmumu dienesta un Valsts darba inspekcijas (..) Šāda norma tiek virzīta un piedāvāta ir tas, ka uz visiem laukiem nespējām aizbraukt. Bet pēc principa mēs ejam un skatāmies,” saka VID ģenerāldirektora pienākumu izpildītāja Ināra Pētersone.

Polijā un daudzās citās Eiropas valstīs sezonas strādniekiem nodokļu apmērs jau vairākus gadus ir tikai 15%, tādēļ tirgū viņu ražoto produkcija varam nopirkt uz pusi lētāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti