Panorāma

Glābēju ģērbtuvēm jauni skapīši!

Panorāma

40 rīdzinieki kļūst par pilsoņiem

Krievijas "maigo varu" apkaros ar manevriem

Bruģē ceļu uz Latvijas aizsardzības budžeta palielināšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS) saņēmis Valsts prezidenta Andra Bērziņa morālu atbalstu, lai panāktu, ka jau nākamā gada budžetā militārā resora izdevumi pieaugtu. Latvija pastāvīgi uzklausot ASV un citu lielāko NATO partnervalstu atgādinājumus par pārāk pieticīgu finansējumu aizsardzības sfērai.

Par Latvijas nepietiekamo devumu pašas aizsardzībai, kas īpaši aktuāla kļuvusi pēc Krievijas agresijas Ukrainā,  pēc aizsardzības ministra Raimonda Vējoņa teiktā, viņam regulāri jāskaidrojas ar NATO ģenerālsekretāru Andersu Fogu Rasmusenu un citiem alianses valstu aizsardzības ministriem.

Savukārt Bērziņš par šo tēmu kopā ar pārējiem Baltijas valstu prezidentiem runājis ar ASV prezidentu Baraku Obamu un viceprezidentu Džo Baidenu. Aizsardzības ministrs uzskata, ka solījumiem par pakāpenisku finansējuma palieninājumu drīz var neticēt. „Tajā pašā laikā mēs neesam apliecinājuši, ka šī pakāpeniskā palielināšanās notiek,” norāda Vējonis.

Papildu līdzekļu nepieciešamību atzīst arī par budžetu lemjošās Saeimas pārstāvji, vien atgādinot, ka pēc krīzes parādi un lielās pensiju izmaksas neļauj ievērojami pieaudzēt militāro budžetu, kas ir teju divas reizes  mazāks nekā NATO vēlamie 2% no IKP. „Šie ir  tie trūkstošie procenti - ir pensijas, kas ir vairāk nekā trešdaļa no valsts budžeta izdevumiem, tajā paša laikā ziemeļvalstīm tie nesasniedz pat 30%,” uzsver Saeimas deputāts Jānis Reirs.

Latvija nav vienīgā, kura šobrīd jūtas Krievijas apdraudēta - gan Polija, gan Igaunija un Lietuva ir lūgušas ASV un NATO palielināt militāro klātbūtni reģionā un saņēmušas solījumu pastiprināt gaisa telpas apsardzību un biežāk veikt šeit manevrus. „Par konkrētām detaļām vēl notiek diskusijas,” uzsvēra Vējonis.

Drošības jomā atzinīgi vērtējama arī tradiconāli pret Krieviju iecietīgo ziemeļvalstu attieksmes maiņa. Tās ir ieraudzījušas, kā tā dēvētā maigā vara Maskavas izpratnē strauji pārtop neatkarīgas valsts teritorijas aneksijā, kā notika Ukrainā Krimā. Par to šodien skandināvu parlamentārās asamblejas - Ziemeļu padomes dalībnieki diskutējuši ar Baltijas   asamblejas kolēģiem. „Vizīte pierāda, ka ledus ir sakustējies un Ziemeļvalstis, kas bijušas tolerantas pret Krieviju, var redzēt, ka ar toleranci vien mēs demokrātiju Eiropā nenosargāsim,” norāda Reirs.

Eiropa arvien nav vienota par to, cik spēcīgas ekonomiskas sankcijas vērst pret Krieviju, taču jau izteiktā mazākumā palikuši tie, kas uzskta, ka sankcijas vispār nav vajadzīgas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti