Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Lielbritānijā sākas vakcinēšana ar otro vakcīnu

Pieminekļa izgaismošanai izstrādā būvprojektu

Brīvības pieminekļa izgaismošanai izstrādā būvprojektu

Pērn Lāčplēša dienā rīdziniekiem un pilsētas viesiem bija iespējams ieraudzīt Brīvības pieminekli gluži burtiski jaunā gaismā, jo tas bija izgaismots pēc jaunās ieceres. Šis projekts arī saņēmis būvatļauju. Tas gan nenozīmē, ka tuvākajā laikā sāksies jauno apgaismošanas balstu izbūve - vēl jāizstrādā pilnais būvprojekts. Taču Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonda cilvēki ir pārliecināti, ka jau drīz tumšajos vakaros Brīvības tēls gaiši iemirdzēsies pret melnajām debesīm.   

Gaišs un aicinošs Brīvības tēls ar zvaigznēm Lāčplēša dienā pārsteidza daudzus garāmgājējus, kas apstājās un nespēja novērst acis. Brīvības pieminekļa izgaismošanas fondam šis gaismu spēles izmēģinājums bija maza uzvara.

“Ļoti laba sajūta bija 11.novembrī, jo tā tēma, ka mēs ejam no tumsas uz gaismu, beidzot bija redzama,

un tas piemineklis pats izstaroja gaismu, nevis tika vienkārši ar prožektoriem izgaismots kā kaut kāds objekts,” atzina bijušais prezidents Valdis Zatlers.

Rīgas pilsētas būvvalde izskatīja būvprojektu minimālā sastāvā, tas nozīmē, ka sākotnēji tika vērtēta izgaismošanas koncepcija.

“Šobrīd mēs esam saņēmuši būvatļauju, tas gan nenozīmē, ka mēs varam durt lāpstu zemē, mums ir vēl pāris formalitātes jānokārto, tostarp arī jāsagatavo pilnais būvprojekts, arhitekts tūlīt arī ķeras pie šī uzdevuma,” pastāstīja zvērināts advokāts Sandis Bērtaitis.

Pilnais būvprojekts nozīmē, ka tajā jau iekļautas visas praktiskās un tehniskās lietas – risinājumi gaismas balstu un speciālu prožektoru uzstādīšanai, kā arī pazemes komunikāciju izveidei, kas tiks darīts sadarbībā ar pašvaldības aģentūru “Rīgas gaisma.

Rīgas pilsētas būvvalde arī izvirzījusi nosacījumus projektēšanai un būvdarbu uzsākšanai, tie ietver arī prasības par vides pieejamību, apstādījumu plānu un iespēju lielu pasākumu laikā pēc vajadzības pielāgot ap pieminekli izvietotos gaismas balstus.

“Es jūtu šajā projektā tādu pilsoniskās rases punktu, jo tie cilvēki nav jāstumj, jāgrūž, paši darbojas, paši uz sava entuziasma pamata iet un virzās, un tas ir pats labākais šāda veida projektā,” atzina Bērtaitis.

Sertificētu tāmētāju aprēķini liecina, ka projekta kopējās izmaksas varētu sasniegt 356 000 eiro.

Fonds līdz šim saņēmis ziedojumus 66 000 eiro apmērā un valsts līdzfinansējumu 100 000 eiro.

“Tad kad nolikts konkrēts termiņš un ir palicis mazāk par gadu, tad nevar runāt par to, ka spēka pietrūks, mēs protams gaidām jebkuru ziedojumu, jo katrs mazs ziedojums ir mazs stariņš šajā gaismā, un mēs strādāsim tā, lai mēs nepieviltu, mēs nedrīkstam pievilt, jo mēs esam apsolījuši,” uzsvēra Zatlers.

Viņš ir pārliecināts, ka iecere Brīvības pieminekļa tēlam tikt izgaismotam 18.novembrī izdosies.  

KONTEKSTS:

"Brīvības piemineklim būs gaismā būt" ar šādu mērķi pērn jūnijā parakstīts trīspusējs sadarbības līgums starp Brīvības pieminekļa izgaismošanas fondu, Rīgas pieminekļu aģentūru un Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi par kopīgu Brīvības pieminekļa izgaismošanas projekta izstrādi. Projekta mērķis – lai tautas brīvības simbolam izveidotu apgaismojumu un trīs zvaigznes mirdzētu arī tad, ja visapkārt tumšs.

Pērn novembrī arhitekts un gaismas mākslinieki publiskoja ieceri sarežģītajam brīvības simbola izgaismošanas projektam – seši gari masti ar prožektoriem, kas no visām pusēm izgaismos Brīvības pieminekli, taču būs nemanāmi apkārtējā vidē un nespīdēs acīs garāmgājējiem.  

Projekta realizācijai var ziedot, zvanot 90067006 (maksa par zvanu € 1,42), brivibaspiemineklis.lv vai ziedot.lv.

Lāčplēša dienas gaidās pirmo reizi izmēģināta Brīvības tēla izgaismošana:

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt