Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Atkal atlikta Barona ielas nodošana ekspluatācijā

Panorāma

Iegruvusi Latvijas garākā ala

Birokrātiska konflikta dēļ nesavāc slimās mežacūkas

Birokrātiska konflikta dēļ pārtrauktā beigto mežacūku vākšana var atstāt bīstamas sekas

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) jau divas nedēļas vairs nevāc ar Āfrikas cūku mēri slimo dzīvnieku mirstīgās atliekas. Darba apstāšanos izraisījis divu ministriju konflikts par dokumentu interpretāciju. Šāda bezdarbība var atstāt bīstamas sekas uz slimības izplatību.

Bumba ar laika degli

Pašam jāaprok vai jāsadedzina. Tās ir vienīgās iespējas, kā šobrīd var rīkoties mednieks, atrodot cūkas liemeni. Ja to darīt nav iespējams, tas var palikt pat uz zemes mētājamies.

“Mednieks pats retos gadījumos ir tās zemes īpašnieks, uz kuras viņš medī. Ir noslēgti medību tiesību nodošanas līgumi. Tie nosacījumi ir dažādi un atšķirīgi, bet gandrīz nevienā nav rakstīts, ka tur var taisīt līķu apglabāšanas vietas,” norāda Latvijas Mednieku savienības pārstāvis Mārtiņš Līdums.

Āfrikas cūku mēra dēļ tas var izrādīties ļoti bīstami. “Mežacūkas līķis saglabā šo vīrusu ārkārtīgi ilgu laiku. Tieši šī iemesla dēļ

katrs šis [mežacūkas] līķis ir kā bumba ar laika degli.

Nākamā meža cūka pēc vairākiem mēnešiem, apēdot kaut ko, no tā visa var inficēties,” saka PVD pārstāvis Mārtiņš Seržants.

Konflikts starp ministrijām

Vēl pirms divām nedēļām mednieki varēja cūkas liemeni nogādāt arī kādā no 90 īpašajiem Pārtikas un veterinārā dienesta konteineriem, kur tālāk par tā iznīcināšanu parūpējas iestāde. Tagad tie slēgti.

Daudzos gados iedibināto kārtību izjauca konflikts par pārvadāšanas noteikumu interpretāciju starp Satiksmes ministriju, Zemkopības ministriju un to padotības iestādēm.

“Tas ir pārsteidzoši, kā ar vienu žestu var kā kāršu namiņu sagraut sistēmu,” saka Līdums.

“Tas viss kļuva aktuāls pēkšņi pagājušā gada vasarā, lai gan Āfrikas cūku mēris mums valstī ir no 2014.gada,” saka Zemkopības ministrijas Dzīvnieku veselības un veterināro zāļu nodaļas vadītāja Antra Briņķe

Pērn jūlijā darba procesā apturēts dienesta auto ar mežacūku līķiem. Krava it kā pārvadāta neatbilstoši starptautiskam līgumam par bīstamo kravu pārvadāšanu jeb ADR. Pirms divām nedēļām par to administratīvi sodīts PVD ģenerāldirektors Māris Balodis. Tad arī visi citi dienesta pārvadājumi pārtrūka.

Zemkopības ministrijā uzstāj – tas ir nepamatoti, jo noteikumi attiecas uz tīrkultūrām jeb mākslīgi pavairotiem vīrusiem, ar kuriem strādā laboratorijas apstākļos. Prasību piemērošana liemeņu pārvadāšanai izmaksātu pārāk daudz.

“Institūcijas, kas ir atbildīgas par bīstamo kravu pārvadājumiem, kā arī starptautiskās institūcijas visas vienbalsīgi ir apliecinājušas, ka ir attiecināmi bīstamo kravu pārvadājumi,” uzsver Autotransporta direkcijas pārstāve Indra Gromule.

“Tā ir nepareiza interpretācija, un diezgan neprofesionāla interpretācija,”saka PVD pārstāvis Mārtiņš Seržants.

Šādi iesaistītās iestādes atbildību noveļ viena uz otru. Risinājumam tuvoties sāka vien šonedēļ, kad valdība atbalstīja precizējumu noteikumus, kas praktiski ļaus atgriezties pie tādas lietu kārtības, kāda pastāvēja iepriekš. Grozījumus vēl jāapstiprina Saeimā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt