Dienas ziņas

Dabas takās novāc atkritumu urnas

Dienas ziņas

NMPD apmierināts ar mediķu – autovadītāju projektu

Bijušajā Valmieras mazuta saimniecībā attīra grunti

Bijušajā Valmieras mazuta saimniecībā sāk attīrīt zemi ar elektrokinētisko metodi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pagājušā gadsimta 90.gadu sākumā darbību pārtrauca Valmieras mazuta saimniecība, taču naftas piesārņojums palicis joprojām. Tagad sākta zemes slāņu attīrīšana, izmantojot elektrokinēzes metodi. Pilotprojektā to paredzēts izmēģināt pusgadu. 

Kādreizējā Valmieras mazuta saimniecība atrodas pilsētas industriālajā zonā, tādēļ to ir svarīgi sakārtot, lai piedāvātu potenciālajiem investoriem. Šajā teritorijā veikta rūpīga grunts priekšizpēte. Dažādās vietās veikti kontrolurbumi, nosakot naftas produktu klātbūtni. Šobrīd izvēlēta vieta, kur konstatēta lielākā mazuta koncentrācija. Šeit arī notiks grunts eksperimentāla attīrīšana, izmēģinot elektrokinēzes metodi. 

"Ir katodu rinda un anodu rinda, un šajās rindās ir elektrodi. Elektrodos tiek padots katrai rindai savs līdzstrāvas pols, vienai mīnus, otrai plus. Šīs akas, kurās ievietoti elektrodi, reizi nedēļā tiek bagātinātas ar elektroīdu – ūdenī dažādiem izšķīdinātiem minerāliem. Tiek ņemti grunts kontrolparaugi, un laika gaitā skatāmies, kas notiek," stāsta uzņēmuma "Vides konsultāciju birojs" komercdirektors Pēteris Birzgalis.

Elektrokinēzes metode gruntī veicina mazutu noārdošu baktēriju vairošanos un aktivizēšanos. Šādu metodi izstrādājuši Helsinku Universitātes zinātnieki, un tā jau veiksmīgi pielietota Zviedrijā. Tomēr Valmierā atrastajam mazutam ir molekulāras atšķirības, tādēļ metodes efektivitāti varēs pārbaudīt vien izmēģinājumu laikā. 

"Mēs šo metodi neesam testējuši šāda tipa mazutam. Bet tā jebkurā gadījumā paātrinās attīrīšanās procesu. Ja mēs gaidītu 50 gadus, visticamāk, šī vieta attīrītos pati no sevis, bet ar šo metodi tas notiks daudz ātrāk. Tiesa, gan šobrīd ir grūti prognozēt cik ātri tas notiks," skaidro Helsinku Universitātes profesors Martins Romantšuks. 

Pielietotā sanācijas metode uzskatāma par ilgtspējīgu. Nereti, lai attīrītu līdzīgas teritorijas, piesārņoto grunti izrok un noglabā poligonā kā toksiskos atkritumus. Somijas zinātnieki grunts attīrīšanai šobrīd izmēģina arī ātraudzīgo koku metodi, taču koku augšanai nepieciešams ilgs laiks. 

"Pusgads ir pietiekami ilgs laiks, lai saprastu, vai šī metode ir efektīva un var rezultātus arī eksmatrikulēt tālāk - rēķināt jau uz lielākām platībām, lielākiem dziļumiem. Galu galā šeit svarīgi saprast, cik tas maksā," norāda Birzgalis. 

Lai sevi neapdraudētu iedzīvotāji aicināti netuvoties vietai, kur notiek grunts attīrīšana. Šeit tomēr cirkulē elektriskā strāva, kas var būt bīstama.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti