Bijušais ludzānietis atstājis mantojumā pašvaldībai 60 000 eiro

Ludzas novada pašvaldība ir saņēmusi mantojumā nepilnus 63 tūkstošus eiro. Savus uzkrājumus pašvaldībai novēlējis Lielbritānijā dzīvojušais novadnieks Juliāns Mekšs, kurš pēc Otra pasaules kara emigrējis uz ārzemēm. Testamentā stingri atrunāti noteikumi, kādām vajadzībām pašvaldība mantojumu drīkst izmantot. Neliela summa novēlēta arī Ludzas katoļu dievnamam.

Bijušais ludzānietis atstājis mantojumā pašvaldībai 60 000 eiro
00:00 / 04:04
Lejuplādēt

Pirms četriem gadiem Ludzas novada pašvaldība saņēma informāciju par to, ka novadnieks Juliāns Mekšs, kurš līdz Otrā pasaules kara beigām dzīvoja Ludzas novada Pildas pagastā, atstājis pašvaldībai mantojumā nepilnus 63 tūkstošus eiro. Testamentā bija atrunāts, ka Juliāns Mekšs novēl savus uzkrājumus Ludzas pilsētas skolu, baznīcu, bērnunamu, slimnīcu infrastruktūras uzlabošanai un atjaunošanai.

Par testamenta izpildītāju Latvijā tika nozīmēts ludzānietis Guntis Bilinskis, kurš personīgi ar Juliānu Mekšu nebija pazīstams.

„Mēs bijām aizbraukuši ciemos pie radiniekiem 2009. gadā uz Angliju. Radinieks stāstīja par Juliānu Mekšu, kurš tajā laikā vēl bija dzīvs un atradās pansionātā. Viņš visu mūžu bija dzīvojis ļoti vienkārši, mājās pat nav bijis televizora. Cilvēks tikai veicis uzkrājumus, un pēc nāves visus līdzekļus noziedoja Ludzai. Viņam nebija ne bērnu, ne sievas. Viņš visu mūžu bija nostrādājis rūpnīcā,” pastāstīja Bilinskis.

Pildas pagastā vairs nav palicis cilvēku, kuri būtu varējuši pastāstīt par Juliāna Mekša gaitām pirms emigrācijas. Taču Ludzas pilsētas galvenās bibliotēkas darbiniece Ligita Jurāne zina stāstīt, ka novadniekam ir bijis sarežģīts dzīves ceļš, tomēr savu dzimto pusi viņš nav aizmirsis.

“Juliāns Mekšs ir dzimis Ludzas apriņķa Pildas pagastā 1916. gadā. Mācījies Pildas pamatskolā, pēc tam – Ludzas komercskolā, kuru pabeidza 1939. gadā, bet 1940. gadā strādāja par skolotāju Pildas pagastā. 1944. gadā viņu iesauca karadienestā, un kara beigās 1945. gadā viņš nokļuva amerikāņu gūstā un Latvijā vairs neatgriezās. 1993. gadā Juliāns Mekšs bija atbraucis uz Latviju. Tolaik viņš ziedoja Pildas skolai, Ludzas muzejam, Ludzas ģimnāzijai, materiāli atbalstīja arī dažas daudzbērnu ģimenes,” pastāstīja Jurāne.

Ludzas novada pašvaldībā tika nolemts, ka

saņemtais mantojums tiks izlietots bērnu rotaļu laukuma izbūvei.

“Mums ieskaitīja kontā 55 480 mārciņu. Konvertējot sanāca 62 166 eiro. Mēs nolēmām, ka uzbūvēsim bērnu rotaļu laukumu starp abām skolām – Ludzas 2. vidusskolu un Ludzas pilsētas ģimnāziju, un bērnu laukums būs pieejams ikvienam bērnam. Pašlaik tiek izstrādāts bērnu laukuma izbūves tehniskais projekts, tad tiks sludināts iepirkums būvdarbiem. Nākamā gada maijā tiks uzsākti darbi un izbūvēts bērnu rotaļu laukums,” pastāstīja Ludzas novada domes projektu vadītāja Ilona Mekša.

Ludzas novada pašvaldībā atzina, ka pašvaldība diezgan reti saņem ziedojumus, parasti tās ir nelielas summas, kādu objektu izbūvei vai pasākumu atbalstam. Tik lielu ziedojumu – nepilnus 63 tūkstošu eiro – pašvaldība saņem pirmo reizi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt