Dienas ziņas

Vāc parakstus pret bīstamo atkritumu pārstrādes rūpnīcu

Dienas ziņas

Baušķeniekus apgrūtina bezpajumtnieki

Vērš uzmanību uz lauku bibliotēku pastāvēšanu

Bibliotēkā Limbažu novadā samazinātais darba laiks rada problēmu telpu uzturēšanai ziemā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vairākās Latvijas lauku bibliotēkās šoziem notiek Guntara Godiņa dzejas lasījumi, tā pievēršot uzmanību lauku bibliotēku darbības izaicinājumiem. Būtiskākais no tiem ir bibliotēkām samazinātais darba laiks, kas rada arī sadzīviskas problēmas, piemēram, saistībā ar siltuma uzturēšanu telpās. Limbažu novada Skultes pagastā jau no pērnā gada darba slodze ir samazināta vairākiem lauku bibliotekāriem.

Stienes bibliotēka atrodas Skultes pagasta Stienes ciemā, divstāvu daudzdzīvokļu nama otrajā stāvā. Tā ir neliela, bet šoreiz pilna apmeklētāju. Te norit pasākums lauku bibliotēku atbalstam. Godiņš lasa dzeju un atnākušie, cieši saspiedušies nelielajā telpā, pavada te vairākas stundas. Daudzi tā arī mēteļus nenovelk, jo bibliotēkā nav īpaši silti. Tā tas šoziem ir, jo bibliotekāre telpās ir tikai otrdienās un trešdienās, ceturtdien pusi dienas, kad, kā pati teic, īsti jau nav nozīmes kurināt.

Otrdien, atkal atnākot uz bibliotēku, ir auksti, temperatūra aptuveni +5 grādi. To, protams, izjūt arī apmeklētāji.

“Mums ir krāsns apkure, kuru nedrīkst pārkurināt nekādā gadījumā. Galvenā sāpe jau tur ir, kas notiek ar grāmatām, kas notiek ar datoriem, kad ārā sāksies -20, -15 grādi, arī tie paši mazie, kad +5 grādi ir no rīta otrdienā, tas arī nav normāli,” stāsta bibliotēkas apmeklētāja Niole.

Kundze atzīst, ka, ja grib apmeklēt bibliotēku, darba laika izmaiņas netraucē un tām var pielāgoties. Viņa arī teic, ka vienmēr, kad ienāk bibliotēkā, te ir daudz mazu bērnu, kuri spēlē spēles, lasa bērnu grāmatas. Uz bibliotēku pieaugušie un seniori nāk pēc grāmatām, lasīt žurnālus un presi, jo visu, kas interesē, finansiāli nespējot atļauties abonēt vai iegadāties. 

“Lasītāji sāk pierast, ka viņiem ir jāieplāno, ka nevarēs kaut kad pa nedēļu ieskriet, kad gribas, bet jāplāno tās dienas. Tā diena ir ļoti, ļoti noslogota – no rīta līdz vakaram cilvēki nāk un ir, ko darīt,” skaidro Stienes bibliotēkas vadītāja Liene Ungure.

Līdzīgi pasākumi tiek organizēti vel četrās lauku bibliotēkās Vidzemē - Limbažu novadā Stienes, Skultes un Straumes bibliotēku darba laiks samazināts jau pērnajā gadā, bet vēl vairākos novados pašvaldības izskata iespēju samazināt bibliotēku darba laiku, lai optimizētu finanšu resursus.

“Man negribētos teikt, ka Latvijā pašvaldības tagad vieglu roku slēdz bibliotēkas, samazina darba laikus, samazina slodzes bibliotekāriem. Tā gluži nav, bet, no otras puses, arī tie daži cilvēki, kas ir laukos palikuši, viņi ir pelnījusi cilvēka cienīgus pakalpojumus, un viens no šādiem pakalpojumiem ir informācijas pakalpojumi, kurus piedāvā bibliotēkas,” uzsver Latvijas Bibliotekāru biedrības priekšsēdētāja Māra Jēkabsone.

Godiņa dzejas lasījumu noslēgumā atnākušie arī parakstījuši vēstuli Skultes pagasta pārvaldes vadītājam, kurā lūdz sakārtot apkures problēmas bibliotēkā, tā uzsverot, ka bibliotēku darba laika samazinājums šobrīd ietekmē tās darbu arī dienās, kad bibliotēka ir atvērta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti