Panorāma

Sākas skolēnu dziesmu un deju svētku skates

Panorāma

Saeima atlaiž Rīgas domi

Atzīst vainu un piekrīt sodiem

Bērnu slimnīcas kukuļošanas lietā apsūdzētie tiesā atzīst vainu un piekrīt sodiem

Visi astoņi Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) kukuļošanas lietā apsūdzētie – gan bijušie slimnīcas darbinieki, gan būvnieki – savu vainu atzīst un piekrīt sodiem. Arī kompensēt radītos zaudējumus gan slimnīcai, gan Bērnu slimnīcas fondam. Ceturtdien, 13. februārī, tiesā viņi parakstīja vienošanos ar prokuratūru, un nākamnedēļ gaidāmais tiesas nolēmums varētu pielikt punktu šai 10 gadus ilgajai tiesvedībai.

Pirms 10 gadiem tie bija skaļi ziņu virsraksti un liels sabiedrības sašutums. Aiz BKUS Vecāku mājas un jaunā korpusa būvniecības slēpās sarunāšana un kukuļošana. Cietušie ir gan slimnīca, gan Bērnu slimnīcas fonds. Materiāli un morāli BKUS prasīja atlīdzināt 118 000 eiro, Bērnu slimnīcas fonds – 11 000 eiro.

Vienā no epizodēm bija aizdomas, ka nauda domāta Tautas partijas kases papildināšanai. To neizdevās pierādīt. 

Uz apsūdzēto sola būtu jāsēž ne vien slimnīcas iepirkumu vadītājam un cēlējiem, bet cilvēkiem ar daudz zināmākiem uzvārdiem, norādīja būvnieka aizstāvis.

"Ja tiek meklēti, tad tiek sameklēti tie, kas ir pats sākums, bet nekad neaiziet līdz turienei, līdz kurienei vajadzētu aiziet. Tas rezultāts nav tāds, kāds varētu būt," sacīja lietā apsūdzētā Aleksandra Kreicera aizstāvis, zvērināts advokāts Saulvedis Vārpiņš.

Visi astoņi apsūdzētie tiesā atzina, ka vienošanos paraksta apzināti un labprātīgi. Parakstot vienošanos, apsūdzētie atzīst savu vainu. Lietā apsūdzēto advokāti, kā arī prokurors Māris Leja lūdza tiesu apstiprināt šo vienošanos. Vienošanās ietver gan naudas sodus, gan mantas konfiskāciju, dažiem piespiedu darbu un nosacītu brīvības atņemšana. Arestētie īpašumi un konti tam ir garants.

"Visa šī mantiskā summa, kas no viņiem tiek piedzīta, tuvojas pusmiljonam eiro. Tādā griezumā skatoties tas būs liels ieguvums gan valstij, gan pašiem cietušajiem," teica prokurors.

Bērnu slimnīcas fonda pārstāve Baiba Sprice tiesā atzina: "Esam gandarīti, ka ilgais process ir beidzies!".

Tiesas lēmums, vai vienošanās ir apstiprināta, būs zināms pēc nedēļas – nākamceturtdien, 20. februārī.

Prokurors Leja iepriekš teica, ka apsūdzētie piekrituši sodiem. Soda veidi ir naudas sods, daļēja mantas konfiskācija, piespiedu darbs un nosacīta brīvības atņemšana. Reālu brīvības atņemšanu gan prokurors neprasīja, to skaidrojot ar piespriesto sodu apmēriem citās korupcijas lietās.

BKUS kukuļošanas lietā uz apsūdzēto sola tiesā sēdušies slimnīcas bijušais valdes loceklis un Iepirkumu komisijas vadītājs Arnis Kramzaks, kādreizējais BKUS saimniecības direktors Aivars Lisenko, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) inspektors Juris Šmits, SIA "Projektu vadības un attīstības birojs" valdes loceklis Raitis Muižnieks, kā arī privātpersonas Aleksandrs Kreicers, Sergejs Kravcovs, Georgijs Pimenovs un Mikhails Kreistsars.

Kramzakam un Lisenko apsūdzības celtas par krāpšanas mēģinājumu, kā arī par kukuļņemšanu. Šmits apsūdzēts par kukuļņemšanu, savukārt Pimenovs un Kreistsars – par kukuļdošanu. Tikmēr Kreicers apsūdzēts par krāpšanas mēģinājuma atbalstīšanu, kā arī par kukuļdošanu. Muižnieks apsūdzēts par krāpšanas mēģinājuma atbalstīšanu, kā arī par kukuļņemšanu. Savukārt Kravcovam apsūdzība celta par krāpšanu.

KONTEKSTS:

BKUS kukuļošanas lietu pēc būtības tiesa sāka skatīt 2013. gada 5. februārī. No apsūdzības izriet, ka tā laika BKUS valdes loceklis un Iepirkumu komisijas vadītājs Kramzaks pierunājis būvuzņēmējus mākslīgi sadārdzināt dažādiem iepirkumu konkursiem iesniegto pieteikumu izmaksu tāmes, lai tās joprojām būtu atzīstamas par finansiāli izdevīgākajām un uzvarētu konkursā.

Lietā ir vairākas epizodes. Saskaņā ar apsūdzību izkrāptās summas svārstījušās no dažiem simtiem līdz vairākiem desmitiem tūkstošu latu. Uzņēmumu kontos ieskaitītā nauda pēc tam dažādi dalīta. No lietas materiāliem izriet, ka vienā gadījumā bijis paredzēts mākslīga sadārdzinājuma ceļā izkrāptos 16 789 eiro caur vairāku uzņēmumu kontiem pārskaitīt Tautas partijai, taču nav pierādījumu, kas apstiprinātu, ka nauda galu galā sasniegusi adresātu, skaidroja prokurors.

Kriminālprocesā par cietušo atzīta ne tikai BKUS, bet arī Bērnu slimnīcas fonds. Slimnīca pieteikusi 104 424 eiro materiālā un 14 228 eiro morālā kaitējuma kompensāciju, bet fonds - 11 183 eiro materiālā kaitējuma kompensāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti