Bēgļu apburtais loks Latvijā: uzņemti un atstāti novārtā bez mājokļa un reālas palīdzības

Alternatīvā vai bēgļa statusa iegūšana bēgļiem ir īpaša diena, jo tad viņi kļūst par pilntiesīgiem sabiedrības locekļiem un var pamest “Muceniekus”. Politiķi pirms tam solīja, ka darīs visu iespējamo, lai bēgļus integrētu. Taču LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” izpētīja, ka mentoriem atvēlētā nauda nedod rezultātus, bet valdības lēmums samazināt pabalstus gandrīz iznīcina iespējas tikt sava pie mājokļa. 

 

Atstājot “Muceniekus”, bēgļiem vēl gadu tiek maksāts pabalsts. Vēl pērn tas bija 256 eiro mēnesī par vienu personu, taču gada beigās valdība nolēma šo pabalstu samazināt un tagad – ģimenes galvai tie ir 139 eiro mēnesī, bet katram nākamajam ģimenes loceklim – 97 eiro mēnesī.

Pērn trīs bērnu ģimene ar diviem vecākiem saņemtu 1049 eiro mēnesī viena gada garumā, bet šogad tie būs 527 eiro mēnesī.  

Iepriekš amatpersonas solīja, ka “valdības plāns – darīt visu, lai viņi iedzīvotos šeit, Latvijā”.  Viens no plāna punktiem ir izveidot mentoru sistēmu – cilvēki, kuri palīdzēs bēgļiem saprast Latvijas dzīvi un iejusties.  

Mentora pakalpojumus nodrošina Sarkanā Krusta organizācija, kas gada sākumā uzvarēja Sabiedrības integrācijas fonda rīkotā konkursā, par to visu saņemot apmēram 40 tūkstošu eiro. No septembra jau ir jauns konkurss, un nākamajos gados mentoru pakalpojumiem plānots iztērēt apmēram 700 tūkstošus eiro.   

Kopumā kopš gada sākuma Latvijā vairākās porcijās jau ieradušie 69 patvēruma meklētāji no vairāk nekā 500, kuri Latvijai saskaņā ar pārvietoto personu programmu jāuzņem divu gadu laikā, un Latvijas Sarkanais krusts darot, ko varot. Arī Sabiedrības integrācijas fonds, kas ir šī projekta pasūtītājs, apgalvo, ka programma strādā.

Taču raidījums noskaidroja, ka no 23 bēgļiem, kas saņēmuši statusu, 21 jau ir Vācijā, daudzi aizbrauca, jo nespēja atrast darbu vai mājokli.   

Atrast mājokli teju neiespējami  

Raidījuma komanda, uzdodoties par bēgļu mentoriem, pārbaudīja, vai dzīvokļu izīrētāji būs gatavi izīrēt mājokli bēgļiem, un secinājums nebija pārsteidzošs – atteikums pēc atteikuma, turklāt iela problēma ir tāda, ka dzīvokļu saimnieki nav pārliecināti, ka bēgļu ģimene spēs par mājokli norēķināties. 

Piemēram, trīsistabu dzīvoklis Rīgā, kas būtu piemērots ģimenei ar trīs bērniem, ziemā var izmaksāt pat 430, un izīrētājam radās šaubas, vai bēgļi spēs to apmaksāt.  

“Ja viņiem būtu darbs un tiešām,ja zinātu, ka būtu tā nauda, tad kāpēc gan ne? A to pēc tam, ziniet, ja viņi nemaksās… Es viņiem uzbraukšu, un pēc tam būs tā, ka es abižoju bēgļus…” sprieda kāds dzīvokļa saimnieks.

Vēl kādu dzīvokli Purvciemā nevēlas izīrēt, ja ir trīs bērni, jo saimniece grib saglabāt dzīvokli tīru un neskartu. Divistabu dzīvoklis Sarkandaugavā, par kuru ziemā var nākties maksāt 360 eiro, atteikts, jo “negribas viņus ielaist iekšā un beigās izrādīsies, ka viņi ir kaut kādā “Interpola” meklēšanā”.  

Arī Liepājā trīsistabu dzīvokli (220 eiro mēnesī plus komunālie maksājumi, kas ziemā var sasniegt 100 eiro) izīrēt neizdodas, jo pastāv šaubas par to, vai viņi varēs samaksāt, turklāt

“kaimiņiem, es domāju, gan.. domāju, ka viņi nav šovinisti, ja, bet nu...”

Situācijas atkārtojas arī citās pilsētās, un aina ir tuvu bezcerībai, secina raidījums.  Ja arī izīrētājus varētu izdoties pārliecināt, ka ģimene ir nekaitīga un bērni ir tomēr vērtība, nevis drauds, tad naudas atlaides sarunāt faktiski nav iespējams. Jāmaksā uzreiz par diviem mēnešiem, turklāt daudzi vēlas papildu garantiju - vai viņi strādā, vai kāds par viņiem var galvot, tie ir jautājumi, ko par viņiem uzdod izīrētāji.

Pēc daudzu pašvaldību noteikumiem ģimene ar šādiem ienākumiem atbilst mazturīgas ģimenes statusam, un viņiem ir pilnas tiesības pretendēt vēl uz pašvaldības palīdzību.  

Bet ģimenei nav pastāvīgas dzīvesvietas, nav arī kur deklarēties, bet pašvaldības palīdz tikai tiem, kas deklarējušās viņu teritorijā.    

Tajā pašā laikā par mentoru pakalpojumiem, kas nav devuši absolūti neko, no aprīļa līdz septembrim iztērēti vairāk nekā 40 tūkstoši eiro, norāda raidījums.  Nākamajos gados par mentoru pakalpojumiem iecerēts iztērēt daudz lielākas summas, gandrīz tuvu 700 tūkstošiem eiro.  

Darbs būtu, tikai jāzina valoda

Ar darba atrašanas iespējām situācija nav tik drūma – darba devēji ir atvērtāki, taču daudzi tomēr prasa kaut vai minimālās latviešu valodas zināšanas.

“Rimi Latvia” pauda gatavību pieņemt darbā bēgļus, kad viņi ir saņēmuši attiecīgās valsts dokumentācijas par uzturēšanos Latvijā. Pat ja ir nepietiekamas valodas zināšanas, ir amati, kuri piemēroti, piemēram, krāvēji, ražošanas palīgstrādnieki, kuri var palīdzēt griezt, uzkopt vai mazgāt telpas, tur  valodas zināšanas pēc valsts likumdošanas nav nepieciešamas, jo neietver tiešu komunikāciju ar klientiem.

Arī piedāvājums portālā ss.lv līmēt kastes būtu pieejams, darba devējs pret bēgļiem neiebilst.

“Mhm, nu varam pamēģināt,” telefonsarunā raidījumam atzīt darbinieku meklētājs.

Taču problēmas sākas, ja darba procesā ir jāizmanto kādas tehnoloģijas, kurām seko drošības instrukcijas, kas, protams, ir latviski, un, lai ar tām iepazīstinātu, minimālām latviešu valodas zināšanām ir jābūt.  Piemēram, fasēt maizi “Hanzas maiznīcā” bēgļi bez latviešu valodas nevarot.  

Arī šūšanas uzņēmums Jelgavā bēgļus labprāt nodarbinātu, bet valoda kaut nedaudz tomēr jāzina.

Nodarbinātības valsts aģentūra piedāvā latviešu valodas kursus īpaši bēgļiem, turklāt bez maksas, vēl vairāk - kursu laikā cilvēks mēnesī var saņemt 100 eiro lielo stipendiju.

Bet kursi ir domāti bezdarbniekiem, kas nozīmē, ka tajā laikā bēglis nestrādā un dzīvo no pabalstiem, ar kuriem, kā secināja raidījums, nesanāk pat noīrēt dzīvesvietu.

 

49 komentāri
Hm...
Bēgļi, bēgļi... Kādi bēgļi?!? Cilvēks bēglis ir tad, kad viņš no karadarbības zonas pārvietojas uz tuvāko drošo teritoriju vai valsti. Sīrijas gadījumā tā ir, piemēram, Turcija. Kad viņš, meklējot labāku dzīvi, no Turcijas dodas tālāk uz Vāciju, Franciju, Zviedriju utt., tad viņš jau ir imigrants un nevis bēglis. Tāpēc sanāk, ka velkomisti nekaunīgi melo, dēvēdami šos cilvēkus par bēgļiem. Viņi ir imigranti.
pareizā
Un cik daudz mūsu ģimeņu ir atstātas novārtā, nav pat dzīvojamās platības, īrē par dārgu naudu, tā ka nekas ģimenei pāri nepaliek, knapi galus savelk kopā, bērniem neko lieku nevar nopirkt. Ienīstu es tos slaistu lobētājus. Latvija pārvērsta par murgu zemi, kukuļu ņēmēju, kur valdība nevis kalpo tautai, bet tauta liec muguru priekš uzurpatoriem....
viedoklis
nav nekāda loka melnoos ārāāāāāāā
Nata
Ukrainā arī ir karš,bet bēgļu nav.dīvaini...
Nekā dīvaina!
Ukrainā karš ir tikai Donbasā, kur tavs Putins ir iesūtījis savus algotos slepkavas un kriminālistus, bet Sīrijā karš notiek teju visā teritorijā. Atšķirība milzīga, bet kremļa ķīseļvatņikam nav saprotama :))))))))))))))
Mairita
Man būtu vajadzīgi kādi 6 bēgļi uz 3 dienām ķiploku stādīšanai Vidzemes pusē. Taču esmu bijusi Muceniekos ,viņus redzējusi un runājusi. Tādu,kas būtu ar mieru pastrādāt dažaa s dienas laukos NAV !
Nekā dīvaina!
Nata kā ierasts atkal par saviem tautiešiem. Suteneriem un pisnesmeņiem :))))))))))
nata
Viņi grib būt tikai biznesmeņi,vai sutinieri.
Klau
kremļa trolli, kāpēc meklēji darbaspēku Muceniekos, kāpēc tu nebraukāji pa Maskačkas vai Bolderājas pritoniem? Kāpēc tavējie čaklie tautasbrāļi negrib strādāt?
arī rasists
tas ir šausmīgi bēdīgi
Roberts Junkurs Junkurs
Welcomisti okupējuši komentāru sadaļu
arī rasists
tas ir šausmīgi bēdīgi
Ivilnis
Vai no februara lidz septembrim nepietika parazitet ?
Bēgļus Latvijā Pieņemt NEDRĪKST!
Labāk sodu nomaksāt, nekā bēģļus akceptēt! Spiediet "Ieteikt", ja piekrītat!
Hilarija
Visi putinososu naciki saka ,ka beglus vajg sutit uz latgali un no viniem vajg pieprasit ,laj vini uzreiz atrod un strada smagu darbu par mazu samaksu un nevajaga skatities ,ka vini nemak valodu ,jo putinososu salašņas un parazīti arī nemak un riga vinus nedriks laist ,jo tur ir tiesibas dzivot tikaj putinososu nacikiem !
Hilarija
Ar 527 eiro gimene laukos butu bagatnieki ,kāpec bojarveidigie to dzivokļus nemekleja latgale ,skaista zilo ezeru zeme ,svaigā gaisā kur ļoti trukst čaklu darba roku ,kur dzivokļa ire butu simboliska ,varetu dabut pat veselu maju par baltu velti ko pametusi latviešu begļi ... Latvija nav tikai Riga ! Ja gribi dzivot Rigā ,nem kreditu ire vai perc kadu tik velies dzivokli vai pili ,strādā bankā vai ministrijā.. Satversme to garante un neaizliedz ,taču parazitešanai Ne .lielie beglumili var nemt nabadziņus sava gulta un barot ,Satversme to neaizliedz !
kremļa vatņik,
un cik apraudātos latgales nabadziņus tu esi paņēmis savā gultā un pabarojis? bēgļi nav parazīti - sajauci ar saviem tautiešiem :)))))))))))
ReRe
un par ko visi brīnās, mums arī vietējie iedzīvotāji ir atstāti novārtā un bez reālas palīdzības...
to Spoks
ReRe neriebjas diedelēt palīdzību, lai gan viņa māja nav sabombardēta. Ja cilvēkam ir pamats lūgt palīdzību, tad viņš to nedrīkst darīt, jo labais tonis ir, ka riebjas prasīt? Varbūt riebjas prasīt, jo apatiesībā nav nekāda pamata prasīt?
Spoks
Varbūt daudziem vnk riebjas lūgt palīdzību,atšķirībā,piemēram,no iebraucējiem? Jo mazāk kādam kautko lūgt,jo labāk!
vai tu
kropls, slims vai nespējīgs par sevi parūpēties, ka esi "atstāts novārtā"?
Dita
Visi putinososu naciki saka ,ka beglus vajg sutit uz laukiem un no viniem vajg pieprasit ,laj vini uzreiz atrod un strada smagu darbu par mazu samaksu un nevajaga skatities ,ka vini nemak valodu ,jo putinososu salašņas un parazīti arī nemak un riga vinus nedriks laist ,jo tur ir tiesibas dzivot tikaj putinososu nacikiem !
Dita
Vai to darbu ,ko latvijas lauku dzeraji negrib darit ,jo sez uz pabalstiem ? Vai vel sliktaku un vel mazak apmaksatu darbu ? Nau dzirdets ,ka begli prasitu kaut ko parcilvecisku .
Bet,
pasaki kāpēc ,tavi draudziņi migranti ,nevarētu strādāt smagu darbu ar mazu samaksu laukos, ja mūsu lauku cilvēki to var. Kas viņi kādi izredzētie? Bez valodas zināšanām un zemu izglītības līmeni viņi nemaz nav spējīgi darīt normālu darbu.
Dita
Rietumu gudrais bojār ! 527 e tev ir maza nauda? Aizbrauc uz laukiem un painteresejies cik ir tadu bagatnieku kas ne par ko saņem 527 euro ! Kāpec dzivokļi jamekle Rigā ? Vai tad latvija ir tikai Riga ,kur paliek skaistā latgale ? Tur tie nelaimigie ,no kara begošie beglisi ,par smbolisku samaksu dabus dzivokli vai pat veselu maju ,ko pametuši latvijas begļi . Ja gribi dzivot ar šiku ,Rigā ,ludzu ņem kreditu ,ire vai perc kādus vien gribi vonungus ! Parazitešana nav piļaujama ja bojāram žel laimes mekletaju ,lai gulda savā gulta ,baro un miļo !
tā lūk
Veidojiet/apgādājiet nometnes ziemeļāfrikā, no kurienes viņi savās piepūšamajās laivās uzsāk braucienu un tad visi kuri tomēr gribēs braukt pār jūru būs uzskatāmi par ekonomiskajiem migrantiem. Tā būs lētāk un nebūs jāuztraucās par musuļmaņu skaitu Eiropas pilsētās.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti