Balsu pirkšanas lietā apsūdzētais Kozulis bieži sazinājies ar Zaķa kampaņas rīkotāju

Lietā par iespējamo balsu pirkšanu no “Vienotības” saraksta ievēlētā deputāta Dzintara Zaķa labā prokurors trešdien iesniedza materiālus no cita kriminālprocesa, kas liecina – viens no balsu pirkšanas lietā apsūdzētājiem, uzņēmējs Andris Kozulis, pirms vēlēšanām telefoniski vairākkārt sazinājies  ar Zaķa priekšvēlēšanas kampaņas rīkotāju. 

Kozulis, kurš sākumā tiesai apgalvoja, ka nepazīst Kārli Gudoni, kurš bija Zaķa kampaņas rīkotājs, vēlāk nenoliedza, ka telefonsarunas ar Gudoņa telefona numuru notikušas, bet pieļāva, ka runāts bija par kādām reklāmas kampaņām Kozuļa uzņēmumam “Vlakon”.

Tāpat  Viļānu novada domes deputāts un uzņēmējs Andris Kozulis  tiesas sēdē paziņoja, ka otrs apsūdzētais Andrejs Sačkovskis  vēlēšanu laikā viņa vadītajā uzņēmumā “Vlakon” vairs nestrādāja. Uzņēmumā kopumā bija aptuveni 180 darbinieku, un Kozulis viņiem personiski uzdevumus nedeva, to darījis darba vadītājs – brigadieris.

Sačkovskis trešdien tiesas sēdē mainīja liecības un tagad noliedza, ka būtu saņēmis naudu no uzņēmēja Andra Kozuļa un vienojies ar viņu atrast cilvēkus, kas būtu gatavi par naudu nobalsot par Zaķi. Iepriekš Sačkovskis stāstīja, ka viņa neoficiālais darba devējs Andris Kozulis sarunājis ar viņu, lai tas sameklē cilvēkus, kas par 20 eiro būtu gatavi nobalsot par "Vienotību" un ievilkt plusu Zaķim un izsvītrot visus pārējos kandidātus.

Savukārt Kozulis tiesai stāstīja, ka Sačkovskim arī vairākas reizes iepriekš bijušas problēmas ar alkohola lietošanu darba laikā, tāpēc viņš jau ilgāku laiku bijis atlaists, un laikā no  3.oktobra Kozulis ar viņu nav ticies un zvanījis viņam neesot nekad.

Kozulis pieļāvis, ka Sačkovskis varētu būt uz viņu apvainojies par atlaišanu.

Kozulis arī apstiprināja, ka labi pazīst Zaķi, galvenokārt tāpēc, ka politiķis braucis atpūsties un zvejot uz zivju dīķiem “Vlakon” piederošajā “Pērtnieku” karjerā.

Uz "Pērtniekiem" gan braucot arī citi pazīstami politiķi, to vidū Anrijs Matīss, Aldis Adamovičs, Rihards Eigims, ir bijis arī Valdis Dombrovskis un Solvita Ābotliņa, stāstīja Kozulis.

Kozulis: Matīss kā politiķis būtiskāks

Uzņēmējs arī norādīja, ka viņam nebūtu izdevīgi, ja vēlēšanās  Saeimā netiktu ievēlēti Matīss vai Adamovičs, jo sevišķi nepatīkama viņam saistībā ar biznesu būtu satiksmes ministra Matīsa neievēlēšana, jo Matīss kā politiķis viņam esot būtiskāks nekā Zaķis.

Uz tiesneša lūgumu paskaidrot, ko nozīmē tas, ka viņu apbēdinātu, ja Matīsa rezultāti vēlēšanās nebūtu labi un vai viņam būtu kāds labums no Zaķa ievēlēšanas, Kozulis apgalvoja - pamatā viņam neesot labuma ne no viena, ne no otra, taču labāk būtu, ja tiktu ievēlēti “abi divi, visi trīs vai pieci” – jo vairāk paziņu parlamentā, jo labāk.  

Kozulis: Matīss kā politiķis būtiskāks
00:00 / 00:30
Lejuplādēt

Kozulis stāstīja, ka ar Matīsu savulaik komunicējis, mēģinot pierādīt, ka arī Latvijā var iegūt labus materiālus ceļu būvei un granīts nav jāved no ārzemēm. Kozulis Matīsam esot pierādījis, ka melnos segumus var taisīt “no mūsu materiāliem”, tas neesot paticis asfalta ražotājiem, jo līdz ar to viņu bizness gājis mazumā.

Dažas dienas pirms velēšanām Kozulim zvanījis kāds “Vienotības” pārstāvis, kura vārdu viņš atklāt atteicās, un stāstījis, ka Matīss gribot noskaidrot, kas saistībā ar vēlēšanām notiek “Pērtniekos”. Matīss esot saņēmis ziņas no Viļānu novada domes deputāta Jura Vidiņa, ka Kozulis organizēšot balsu pirkšanu, stāstīja Kozulis.

Tiesā Kozulis apgalvoja, ka viņam bijusi informācija, ka viņa karjera strādniekiem piedāvāta nauda, lai viņi stāstītu par mēģinājumiem nopirkt viņu balsis.

Uzņēmējs apstiprināja, ka Zaķi pazīst jau gadus piecus sešus un ar viņu sazinājās ne tikai saistībā ar zveju. Kā Viļānu domes deputāts viņš vērsies pie Zaķa pēc palīdzības, lai piešķirtu līdzekļus pilsētas Kultūras nama inventāram.   Kozulis arī  atzina, ka bija pie Zaķa mājās Jēkabpilī, tomēr sarunas temats neesot bijis saistīts ar tiesā izskatāmo lietu.

Kozulis arī apstiprināja Zaķa iepriekš stāstīto, ka dažas nedēļas pirms vēlēšanām politiķis lūdzis ievietot “Vlakon” birojā “blakus Eigima portretiem” viņa bukletus.  

Uzņēmējs arī apstiprināja, ka velēšanu dienā “Pērtniekos” pie dīķa saticis Zaķi, pēc tam piebraucis arī Matīss ar pavadoņiem, visi iedzēruši kafiju un vispārīgi parunājuši par vēlēšanu rezultātu prognozēm.

Nepazīst, bet uz telefona numuru zvanījis

Uz prokurora jautājumu, vai Kozulis pazīst Zaķa kampaņas organizētāju, reklāmas speciālistu Kārli Gudoni, uzņēmējs sākotnēji atbildēja noliedzoši.

Vēlāk prokurors lūdza tiesai pievienot citā kriminālprocesā iegūtos materiālus, saskaņā ar kuriem laika posmā no pagājušā gada 1.septembra līdz oktobra vidum Kozulis ar Gudoņa izmantoto tālruņa numuru sazinājās 39 reizes, bet ar Zaķi – 61.  

Kozulis vēlāk atzina, ka, iespējams, ar Gudoni sazvanījās, bet neatceras iemeslu, kāpēc, bet  tam nebijis saistības ar Zaķa kampaņas materiālu izgatavošanu vai pasūtīšanu. Kozulis pieļāva, ka runa varētu būt par kādiem “Vlakon” reklāmas materiāliem.

Prokurors arī atkārtoti lūdza uzaicināt Gudoni  kā liecinieku, skaidrojot, ka, viņa skatījumā, reklāmas speciālists varētu pierādīt to, ka Kozulis bija saistīts ar Zaķa kampaņas organizēšanu.

Tiesa secināja, ka materiālus par sazvanīšanos lietai var pievienot, bet Gudoni pratināt jau  otro reizi atteicās, norādot, ka viņš tieši par balsu pirkšanu neko liecināt nevarētu. Lietai gan pievienoti  Gudoņa rakstveida paskaidrojumi prokuroram, kuros viņš norāda, ka tajā laikā  Zaķa kampaņā darbojās kā neatkarīgs konsultants un nav saņēmis nekādu atlīdzību.  

Kozulis pēc tiesas sēdes uz žurnālistu jautājumiem neatbildēja un nekomentēja iespēju, vai viņa sazināšanās ar Gudoni ir saistīta ar faktu, ka viena no trešajām personām, kas aģitējusi par Zaķi, bijis viņa māsasdēls. 

Jau ziņots, ka saskaņā ar apsūdzību Kozulis esot pamudinājis Sakstagala pagasta iedzīvotāju Sačkovski par naudas atlīdzību piedalīties Saeimas vēlēšanās un "pārdot" savu balsi par partijas "Vienotība" sarakstu, ieliekot plus zīmi Zaķim un pārējos kandidātus izsvītrojot. Tāpat viņš esot pamudinājis Sačkovski uzpirkt arī citus vēlētājus balsot pēc šāda parauga, kā apliecinājumu atstājot pārējos vēlēšanu biļetenus, par katru šādi sarunātu balsi solot 20 eiro atlīdzību.

Pavasarī notikušajās tiesas sēdēs vairāki liecinieki atzina, ka Sačkovskis viņiem esot samaksājis par balsošanu Saeimas vēlēšanās. Pēc baumu izplatīšanās par to, ka cilvēki balsojuši par naudu, atsevišķus lieciniekus apmeklējuši policisti, kuriem viņi snieguši liecības. Dažus no viņiem Sačkovskis kopā ar savu onkuli par to piekāvuši un piedraudējuši par izrēķināšanos neziņot policijai. Liecinieki atzina, ka sākumā bijuši neizpratnē, kādēļ tikuši fiziski ietekmēti, un tikai pēc tam sapratuši, ka pie vainas bijusi viņu lielīšanās par to, ka piecus eiro vieglāk esot nopelnīt "pareizi" nobalsojot, nevis stādot kartupeļus.

Sačkovskis savu vainu atzina pilnībā, bet Kozulis, kurš ir labs Zaķa paziņa, to noliedz. Pats Zaķis, liecinot tiesā, apgalvoja, ka panākumus vēlēšanās viņam nodrošinājuši labie darbi un ne balsu pirkšanā, ne pirkšanas organizēšanā viņš neesot piedalījies.

Tiesa lietu turpinās skatīt 27.novembrī, jo saistībā ar viena apsūdzētā negaidīo liecību maiņu trešdienas sēdē prokurors palūdza pārtraukumu, lai sagatavotos debatēm. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt