Balsis skaitīs arī elektroniski

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Jau otro reizi, skaitot vēlētāju balsis, liela daļa vēlēšanu iecirkņu izmantos elektronisko skaitīšanas metodi. Skeneri saskaitīs balsojuma zīmes un komisijas locekļi varēs pēc tam datorā skaitīt savilktos plusus un svītrojumus. Tas ļauj paātrināt darbu par teju piecām reizēm. Tāpēc arī šajās vēlēšanās dubultojies iecirkņu skaits, kas balsis skaitīs elektroniski. Tomēr pieredze rāda, ka, nepareizi lietojot tehniku, skaitīšanas laiks tikai pagarinās.

Jūrmalas velēšanu iecirkņa datorspeciālists Romāns Ščugarevs rāda elektronisko skeneri, kas vienu pēc otras ievelk vēlēšanu zīmes un tās pārveido elektroniskā attēlā. 11.Saeimas vēlēšanās šādus skenerus izmantoja 320 vēlēšanu iecirkņi. 17 arī Jūrmalā. Kā skaidro Romāns, darbs bijis ātrāks, tomēr jārēķinās, ka cilvēkiem ar tehniku jāiemāca strādāt:

„Es telefoniski konsultēju, kā jāliek biļeteni, bet iecirknis spītīgi lika tos otrādi. Tas prasīja vairāk nekā pusotru stundu - mēģināt vairākas reizes tos izlaist cauri, kamēr es aizbraucu. Būtiskais pluss pēc tam, kad tas viss ir noskenēts, to var atkal pārskaitīt. Pārskaitīt to makulatūru no jauna ir krietni sarežģītāk.”

Romāns uzskata, - ja cilvēki ir sagatavoti darbam ar tehniku, tad process nav dārgs un problēmu nav vispār. Vienmēr gan jārēķinās, ka vairākas dienas nepieciešamas, lai tehniku uzstādītu. Pirms vēlēšanām veiktajās apmācībās Jūrmalā 70% darbinieku spējuši pilnībā izpildīt instrukcijas.

Bet Jelgavas vēlēšanu iecirknī 11.Saeimas vēlēšanās tehnika darbiniekus pievīla. Jelgavas pilsētas iecirkņa vadītāja Naģežda Karpova atceras: „Izlaižot jau vairākus simtus vēlēšanu zīmju, skeneri uzkarsa un sāka burzīt vēlēšanu zīmes, sāka ņemt nevis pa vienai, bet pa vairākām, un runājot datoru valodā, viņi uzkārās. Mums vajadzēja tos izslēgt, atdzesēt un turpināt darbu, un rezultātā šie divi iecirkņi nodeva rezultātus pēdējie. Šoreiz, cik es saportu, būs jauni skeneri, un tos, ko dome piedāvās, tos arī izmantosim.”

Vēlēšanu komisijā skaidro, ka skeneri ļauj vēlēšanu rezultātus saskaitīt pat 4,5 reizes ātrāk nekā ar rokām un samazina arī cilvēciskas kļūdas, kad darbinieki, garās dienas noguruma mākti, var kļūdīties. Tomēr Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars uzstāj, ka šai kārtībai jābūt brīvprātīgai - būs vietas, kur izmantos tehniku, bet būs vietas, kur joprojām paši iecirkņa darbinieki skaitīs vēlēšanu zīmes.

„Tam jābūt brīvprātīgi - gan tagad, gan pēc tam, jo, liekot kaut ko darīt obligāti, var panākt tikai pretestību. Tās ir vienreizējas izmaksas pašvaldībai, kas atmaksājas jau tajā naktī laika ieguvumu ziņā, bet pēc tam izmaksu vairs nav. Jo šie paši skeneri ir izmantojami citu pašvaldības misiju veikšanai,” norāda Cimdars.

Saeimas vēlēšanās Jūrmala speciāli iepirka jaunus ātrgaitas skenerus. Lai tos lietotu, nepieciešams arī dators un projektors. Lēsts, ka vienas ierīces cena ir 250 latu. Pēc tam, kad pēdējās vēlēšanas uzrādījušas labus rezultātus balsu skaitīšanā, šogad šo iespēju izmantos arī Rīga, Liepāja un citas pilsētas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti