Dienas ziņas

Pārtikas paku vietā – pārskaitījumi uz kontu

Dienas ziņas

Pārdot varēs arī presi, transporta biļetes un dzīvnieku barību

Covid-19 dēļ pacienti baidās doties uz izmeklējumiem

Bailēs no Covid-19 dēļ maza atsaucība vēža skrīningam; Daugavpilī vēža pacienti neierodas uz izmeklējumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 6 mēnešiem.

Baidoties no Covid-19, sievietes mazāk dodas uz vēža skrīningu. Satraucoši ir arī tas, ka Daugavpilī vēža pacienti neierodas uz izmeklējumiem.

Šogad vērojama maza atsaucība krūts vēža skrīningam par valsts finansējumu. Biedrības "Vita" apkopotā informācija liecina, ka kopš pavasara Latvijā ir pieaudzis novēloto 3. vai 4. stadijā atklāto krūts vēža diagnožu skaits. Ārsti skaidro, ka viens no šādas situācijas iemesliem ir Covid-19 izplatība, jo pacienti baidās doties uz izmeklējumiem, uzskatot, ka tā ir liela iespēja inficēties. 

Preiļos kārtējā izbraukuma laikā ieradusies MFD Mobilās diagnostikas vienība, lai iedzīvotājiem sniegtu diagnostikas pakalpojumus, tostarp 3D krūšu ultrasonogrāfiju un mamogrāfiju. Ik gadu Nacionālais veselības dienests sievietēm izsūta uzaicinājumus uz valsts apmaksātu mamogrāfijas izmeklējumu.

Šī gada pirmajos deviņos mēnešos izsūtīti vairāk nekā 96 tūkstoši šādu uzaicinājumu, taču izmeklēto personu skaits katrā Latvijas reģionā svārstās vien ap 30%.

"Saistībā ar Covid-19 laiku ir zināma tāda apgrūtinājuma situācija, ka tomēr daļai sieviešu bija tā kā bail šajā laikā nākt. Bet, ja runājam par Latgali, tad mums, salīdzinot ar pārējiem Latvijas reģioniem – Zemgali, Kurzemi un Vidzemi –, apmeklētība Latgales reģionā ir ļoti laba," stāstīja ginekoloģe Ingrīda Circene.

Mobilās diagnostikas izbraukumu grafiks tiek plānots pēc iedzīvotāju pieprasījuma, kas šogad ir samazinājies. Speciālisti gan uzsver, ka MFD Mobilās diagnostikas vienības sniegtie pakalpojumi pacientiem ir epidemioloģiski droši, tādēļ nav pamata tos neapmeklēt.

"Mums ir jāatceras, ka Covid-19 nav vienīgā saslimšana. Ir daudzas citas saslimšanas, kuras nekur nav pazudušas. Līdz ar to tā situācija ir jāizmanto, ja mums ir iespēja pārbaudīt veselību. Ja ir uzaicinājuma vēstule, tad nav jāmaksā vispār nekas. Ja tas ir kā ģimenes ārsta vai ginekologa nosūtījuma pakalpojums, tādā gadījumā tas ir pacienta līdzmaksājums," sacīja Circene.

Satraucoša tendence novērojama Daugavpils reģionālās slimnīcas Onkoloģijas nodaļā. Tur būtiski pieaudzis to gadījumu skaits, kad pacienti atsakās vai neierodas uz plānveida izmeklējumiem, toskait tiem, kurus nācies ilgi gaidīt.

Viens no izmeklējumu neapmeklēšanas iemesliem ir arī obligāta Covid-19 analīžu veikšana pirms tiem.

"Tas tā varbūt tīri psiholoģiski, ka cilvēki baidās, ka visapkārt slimo. Nu, un arī tas, ka pirms stacionārā plānveidā stāties, nepieciešams šis izmeklējums 48 stundu laikā," sacīja Daugavpils reģionālās slimnīcas Onkoloģijas nodaļas vadītājs Gunārs Grigulis.

Viņš piebilda, ka onkoloģija ir viena no prioritārajām veselības aprūpes jomām Daugavpils reģionālajā slimnīcā, tādēļ pārbaudes onkoloģijas nodaļā šobrīd nav ierobežotas. 

"Aizmirsti noteikti nav! Valsts apmaksā, "zaļais koridors" darbojas, un viss ir pieejams. Ķirurgi savu darbu veic, arī neko nav ierobežojuši. Tāpat arī hematoloģijā, un arī ķīmijterapiju pacienti saņem. Darbs turpinās," uzsvēra Grigulis.

Pastāv bažas, ka cilvēku bailes inficēties ar Covid-19 vīrusu, apmeklējot ārstniecības iestādes, rezultēsies ar novēloti diagnosticētu un ielaistu vēža slimības stadiju. Ārsti aicina esošos un potenciālos vēža pacientus neatlikt un iespēju robežās izmantot visus pieejamos izmeklējumus arī šobrīd.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti