Ārpus Rīgas

LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis par centra veikto aptauju

Ārpus Rīgas

Asinsdonoru centrs Latgalē lielāko asins daudzumu iegūst tieši izbraukumos

Augustā Latgalē optimizēs NMPD brigāžu skaitu nakts stundās

Augustā Latgalē optimizēs ātrās palīdzības brigāžu skaitu nakts stundās

Vismaz trīs Latgales reģiona Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) jeb ātrās palīdzības brigāžu darba laiks no augusta vidus tiks saīsināts. Ludzas novada Rundēnos, Varakļānos un viena brigāde Rēzeknē turpmāk strādās nevis diennakts režīmā, bet uz izsaukumiem izbrauks tikai dienas laikā. Nakts izsaukumus apkalpos citas tuvumā esošās brigādes. Jaunie darba apstākļi raisījuši neizpratni ātrās palīdzības dienesta darbiniekos. Bažas par kvalitatīvu pakalpojumu saņemšanu pauž arī vietējie iedzīvotāji, tomēr dienesta vadība mierina – visi attālāko reģionu pacienti arī nakts stundās tiks apkalpoti.

Rundēni ir ciems Latvijas austrumu pierobežā, līdz kuram no novada centra Ludzas pa lielākoties putekļainu grants ceļu jābrauc gandrīz 35 kilometri. Lai arī pagastā ir vien nedaudz vairāk nekā 350 deklarēto iedzīvotāju, šeit jau gandrīz desmit gadus izvietojusies viena no Ludzas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādēm.

Plašās un izremontētās bijušā bērnudārza telpas, kur starp izsaukumiem bāzējas ātrās palīdzības mediķi, izrāda Anna, kas par ārsta palīgu strādā jau 15 gadus.

“Noslodze – nu vidējā, tā es teiktu. Izsaukumu varbūt kā tādu nav tik daudz – pieci seši. Rādiuss mums ir liels 25-30 km, arī līdz slimnīcai tālu - līdz Rēzeknei 45 km uz vienu pusi, tas ir no šejienes, bet, ja ir līdz izsaukumam vēl kilometri, tad sanāk tālu.”

Jau ar 16. augustu saskaņā ar NMPD veiktajām izmaiņām darba organizācijā Rundēnu brigāde strādās tikai dienā, bet nakts stundās neatliekamo palīdzību nodrošinās Ludzas vai citu tuvāk esošo brigāžu kolēģi. Kā tas varētu ietekmēt darba apjomu Ludzā, kurā šobrīd darbojas divas diennakts brigādes, Ludzas NMPD punkta brigādes vecākā ārsta palīdze Vija Strogonova vēl atbildēt nevar, tajā pašā laikā trauksmi neceļ:

“Tur apkārt ir gan Zilupes punkts, gan Rēzekne, gan te mēs, Ludza. Rēzeknē būs trīs brigādes pa nakti, mums divas, Zilupē viena. Rundēni atrodas tieši pa vidu šiem trīs punktiem, tā kā, ja te kaut kur kaut kas notiek, uz notikumu var braukt gan Zilupe, gan Rēzekne, gan Ludza un, ņemot vērā, ka naktī noslogojums nav tik liels kā dienā, es domāju, ka mēs tiksim galā.”

Rundēnos satiktie vietējie iedzīvotāji par lēmumu neatliekamās palīdzības brigādes darba laiku šeit saīsināt nav apmierināti, kā lielākās bažas minot tieši lielo attālumu, kas turpmāk nakts izsaukumos būs jāpavada ātrās palīdzības mašīnai.

“Pirmkārt - uz vietas tomēr ir uz vietas. Arī ja izsaukums ir naktī, tad es uzskatu, ka tas ir tiešām nopietns izsaukums, vēl ņemot vērā, ka tagad par to [nepamatoto] var sodīt. Brigāde uz vietas palīdz arī tad, kad uz vietas nav ģimenes ārsta. Ejam, konsultējamies un, ja tiešām gadījums ir nopietns, viņi taisa izsaukumu uz vietas, jau man pašai tā bērnam ir gadījies,” tā vietējā iedzīvotāja.

Saīsināt darba laiku Latgales reģionā nolemts arī Varakļānu brigādei un vienai brigādei Rēzeknē. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbinieku Rēzeknes arodbiedrības priekšsēdētājs Roberts Uškāns neslēpj – darbinieku vidū ir neizpratne un dienesta vadībai ir jau nosūtīta vēstule, kurā vairāk nekā 40 darbinieki ar saviem parakstiem apliecinājuši savas bažas par jaunajiem darba apstākļiem.

“Galvenās prasības ir nesasteigt reformas. Reformas dienestā ir vajadzīgas, bet likvidēt brigādes - tas nebūtu īstais, kas būtu tagad vajadzīgs,” saka Uškāns. ''Vidējā noslodze pašlaik Rēzeknes brigāžu atbalsta centrā ir 8,16 izsaukumi diennaktī uz brigādi, bet ir tāda lieta kā izsaukumos pavadītais laiks, bieži vien mums brigādes izbrauc uz neatliekamiem pārvadājumiem – tā ir Daugavpils, tā ir Rīga; pie mums pa dienu uz vietas nav nevienas brigādes, tad mūsu pacientus bieži vien brauc apkalpot Ludza, Viļāni.”

Rēzeknē šobrīd strādā četras diennakts brigādes, un jau augusta vidū nakts stundās uz izsaukumiem dosies tikai trīs brigādes,

“Ja mēs skatāmies kartē – Rēzekne ir pa vidu, ja mums noņem Rundēnos un Varakļānos, tātad mūsu apkalpošanas zona palielinās, palielinās Ministru kabineta noteikumos noteiktais ierašanās laiks pie pacientiem. Ilgāk gaidīs pacienti, otrs – noslodze arī darbiniekiem lielāka,” secina Uškāns.

Tajā pašā laikā

dienesta vadība uzsver – satraukumam nav pamata, pacienti no pārmaiņām dienestā necietīs un visi izsaukumi arī naktīs tiks apkalpoti.

Vēl jūnija beigās Neatliekamās medicīnas palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule intervijā Latvijas Radio norādīja - tā kā tieši naktīs izsaukumu intensitāte ir krietni mazāka, nekā tā ir dienā, kad tiek apkalpoti vidēji 80% no visiem pacientiem - ''izsaukumu skaits naktī uz vienu brigādi nepalielināsies - tie ir apmēram 0,2 procenti no izsaukumā vadītā laika, par ko mēs varam runāt, kas būs tas, kas ietekmēs nakts stundas, toties mēs ļoti vēlamies izlīdzināt šo dienas intensitāti.”

Pilotprojekts, kura ietvaros lielākajās Latvijas pilsētās darbosies arī brigādes, kas sastāv no diviem mediķiem, kuri paši arī vada speciālo transportlīdzekli, drīzumā sāks darboties Daugavpilī; Rēzeknē šādam projektam - lai arī uzrunāti - interesenti nav atradušies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt