Augošā ādas vēža slimnieku skaita dēļ aicina iegrožot solāriju darbību

Pieaugošā ādas vēža slimnieku skaita dēļ, biedrība „Dermatologi pret ādas vēzi” aicina iegrožot solāriju darbību, aizliedzot tur esošos, pēc biedrības ieskatiem, maldinošos uzrakstus.

Dermatologi uzskata, ka solārijus arī pārāk maz kontrolē. Veselības inspekcija gan iebilst - norādot, ka cenšas izskaust nekvalitatīvu pakalpojumu sniedzējus.

„26 gadus veca sieviete ierodas uz konsultāciju sakarā ar kaut kādām maznozīmīgām problēmām uz sejas. Uz manu aicinājumu - paģērbjaties, apskatīsimies, kas notiek uz jūsu ādas - uz vēdera priekšējās sienas šāds te veidojums. Uz jautājumu, cik tad sen jums tas ir - [viņa atbild] samērā sen, bet viņš man lēni, bet tā kā palielinās.”… vienu gadījumu ieskicē dermatologs Raimonds Karls. Viņš atzīmē, ka ādas vēža pacientu kļūst arvien vairāk.

Dramatiski aug saslimstība ar nepigmentēto ādas vēzi. Pērn tas atklāts 1400 cilvēku, kas ir par trešdaļu vairāk nekā 2010.gadā. Tiesa, pēdējos gados arī vairāk cilvēku veic pārbaudes. Galvenais riska faktors ādas vēža attīstībai ir ultravioletais starojums - gan uzturēšanās saules gaismā, gan arī solārijā.

Dermatologi sāk informatīvu kampaņu un prasīs arī izmaiņas valdības noteikumos - aizliegt maldinošus uzrakstus solārijos. „Vai jūs esat redzējuši uz solārija durvīm tāpat kā uz cigaretes paciņas kaut kur ir rakstīts – „tas tev var draudēt ar kaut ko”? (..) Cilvēkiem saka, ka būs tas D vitamīns no tā. Var maksimāli 10% D vitamīna dabūt. Ja iegūst tik daudz, cik vajadzīgs dzīvībai, tu samaksā, atrazdamies solārijā, jau ar tādu apdegumu, kas noved pie neatgriezeniskām ādas izmaiņām, kas tālāk transformēsies par sliktām - vēža šūnām,” skaidro Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors Jānis Ķīsis.

Dermatologi uzskata - solārijos būtu jāparādās brīdinājumiem. Būtu jāaizliedz uzraksti - „drošs,” „drošāks,” „nekaitīgs” vai „sauļojies droši”. Mediķi uzsver - ultravioletais starojums kā tāds atstāj neatgriezeniskas izmaiņas ādā. Viņuprāt, solārijus būtu vairāk jākontrolē.

Kontrolētāji - Veselības inspekcija gan uzsver - šogad tā solārijiem pievērš īpašu uzmanību. Pērn katrā trešajā solārijā atklājās, ka ultravioletais starojums ir pārāk intensīvs. „Viss notiek, viss sakārtojas. Šis gads ir pagrieziena gads, kad beidzot solārija īpašnieki sapratīs, ka prasības ir jāievēro, un, ja neievēro, tad vai nu saņem sodu, vai šis pakalpojums tiek pārtraukts,” stāsta Veselības inspekcijas pārstāve Aija Grundmane:

Inspekcija arī saņem solāriju apmeklētāju sūdzības. Piemēram, divos gadījumos cilvēki bija guvuši apdegumus, jo ultravioletais starojums bija pārāk spēcīgs. Vairāki solāriji sodīti administratīvi. Taču bijuši gadījumi, kad solāriji nepildīja kontrolētāju prasības, un lietas nonāca pat tiesā.

Tiesa, ne tikai solāriji rada problēmas, arī ilgstoša uzturēšanās saulē, kas nu rudenī nav vairs tik aktuāla. Dermatologi uzsver, ka riska grupā ir iedzīvotāji vecumā virs 40 gadiem, jo līdz ar nodzīvotajiem gadiem ādas vēža risks pieaug. Ārsti saka - pat neuzkrītoša pigmentācija var būt pirmā pazīme nopietnai saslimšanai Tāpēc biedrība „Dermatologi pret ādas vēzi” uzsākusi informatīvu kampaņu, aicinot savlaicīgi pārbaudīties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt