Augļu un piena piegādēm lauku skolās aicina celt cenas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ieviestas vairākas izmaiņas skolas augļu un piena programmā, piegādēm kurai pretendenti varēs pieteikties līdz 10.septembrim. Savukārt Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) sola arī gaidāmajā mācību gadā pārbaudes augļu un dārzeņu produkcijai skolās, jo pērn programmā konstatēti 25 pārkāpumi.

Aizvadītajā mācību gadā skolas piena un augļu programmā iesaistījās 1324 izglītības iestādes. Lai arī Eiropas atbalsts pērn samazināts, programma popularitāti Latvijā arvien nav zaudējusi. Kopumā bezmaksas augļus un dārzeņus izdalīja teju 90% bērnu, kas mācās pirmsskolās un 1.-9. klasē, savukārt pienu – 84%.

Zemkopības ministrijas speciāliste Inga Orlova norāda, ka jaunajā mācību gadā programmas nosacījumos ieviestas arī izmaiņas: “Viena no izmaiņām attiecas uz piena izdali. Turpmāk arī piena izdalei būs nemainīgas atbalsta likmes. Iepriekšējā mācību gadā šīs likmes bija mainīgas, sekojot tirgus cenām. Un tas visai būtiski apgrūtināja atbalsta pretendentiem plānošanu.”

Paredzēta arī jauna iespēja – ja atbalsta pretendents nespēs pats izlietot pieejamo finansējumu, tad būs tiesības neizmantoto finansējumu nodot citam pretendentam. “Lai no tirgus problēmām un sarežģījumiem neciestu bērni,” skaidro ministrijas pārstāve.

Tāpat šajā mācību gadā skolās izdales periods gan pienam, gan augļiem un dārzeņiem sāksies vienlaikus – no 1.oktobra. Iepriekš augļus dalīja mēnesi vēlāk.

Viens no ilggadējiem programmas dalībniekiem ir zemnieku saimniecības “Klīves” saimnieks Māris Šņickovskis, kurš Jelgavas novada skolām un bērnu dārziem ved izaudzētos ābolus un bumbierus jau septiņus gadus. Viņš ar programmu ir apmierināts, tikai

aicina, iespējams, veidot motivējošākas likmes tiem, kas produkciju piegādā dziļāk laukos.

“Skolēnu skaits lauku skolās ar katru gadu samazinās, un ir jau vairākas pamatskolas, kuras pārvērtušās par bērnudārziem un likvidētas. Tā ka skolēnu laukos kļūst mazāk, un vajadzētu tās likmes ārpus republikas nozīmes pilsētām varbūt vēl palielināt par 15-20%, lai ražotājiem atmaksājas vest,” stāsta Šņickovskis.

Lauku atbalsta dienests stāsta, ka programmā reti ir konstatēti kādi pārkāpumi, pārbaudot dokumentāciju. Arī Pārtikas un veterinārais dienests, dodoties pārbaudēs uz mācību iestādēm, seko līdzi skolas piena un augļu programmas produkcijas kvalitātei un izcelsmei.

PVD speciāliste Tatjana Marčenkova stāsta par pārkāpumiem pagājušajā mācību gadā: “Piemēram, 13 gadījumos nebija nodrošināta izsekojamība, jo tas, kas piegādā, un tas, kas saņem, nevar uzrādīt attiecīgos preču piegādes dokumentus. Astoņos gadījumos bija neatbilstoša augļu un dārzeņu kvalitāte – nepietiekami notīrīti vai arī neatbilstošs porcijas svars. Un četros gadījumos augļi un dārzeņi nebija atbilstoši kvalitātes shēmas prasībām.”

Pretendentu iesniegumi dalībai atbalsta programmā "Skolas piens" un "Augļi skolām" šim mācību gadam iesniedzami Lauku atbalsta dienestā līdz 10.septembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti