Augļkopis: Lai izdzīvotu, saimniekošana jādažādo

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Galvenokārt vienu vai divas ābelīte, kādu ķirsi vai plūmi savam dārzam iegādājas piemājas saimniecību un nelielo dārzu saimnieki, taču lielas augļu koku platības šobrīd netiek ierīkotas. „Man tikai kādas pāris saimniecības pasūtījušas stādus uz dažiem hektāriem”, tā secina Alberts Mendriķis, kurš saimnieko vienā no lielākajiem augļu dārziem Latgalē  un kokaudzētavā „Sēlija”.

Daugavpils novada Lauceses pagasta zemnieku saimniecības „Sēlija” saimnieks Alberts Mendriķis ar augļkopību  nodarbojas jau sen.  No pāris hektāriem sākumā šobrīd viņa dārzu platības jau plešas pāri par diviem desmitiem hektāru, plašajā dārzā šobrīd ir ap  140 dažādas šķirnes, piecas no tām nonāk un ir pieprasītas vietējā tirgū.  Tāpat kā āboli, kas no pērnā gada ražas pilnībā pārdoti vai pārstrādāti sulās un vīnā.

„Labi ir dažādot dārzu, tomēr dārzu saimnieki saskaras ar problēmu - kur likt izaudzēto, tie neredz labu noietu produkcijai, turklāt  arī konkurence ir liela, vēl arī jārēķinās ar ražas un neražas gadiem”, stāsta dārza saimnieks, kurš pats šogad uzsācis  uz tūristiem vērstu mājražotāja praksi.

Lai izdzīvotu, vajag attīstīties un dažādot saimniecību, saka pieredzējušais augļkopis. Paša spēkiem ir izbūvēts pagrabs, kur uzglabāt augļus, šobrīd tas tukšs, tāpēc akustika laba; viss izpārdots, jo noiets ir un tas ir lokāls, saka saimnieks:

„Man ir komercdārzā kādas piecas sešas šķirnes sastādītas, kuru  augļus var ziemā uzglabāt. „Skolas programma” pērk. Ābolus uz Rīgu neesmu vedis un negribu vest, kaut gan tie tur ir cenā. Gribu, lai vietējie nāk, un Daugavpils tirgū arī negribu redzēt tirgotājus no Rīgas.”

Bet uz saimniecības pagraba ierīkota stādu audzētava, te šobrīd izvietoti stādi pārdošanai konteineros, rāda Alberts Mendriķis. Šādi stādi tiek tirgoti visas vasaras laikā, tiesa, liels pieprasījums pēc jaunām ābelītēm šogad neesot jaušams, atzīst kokaudzētavas  saimnieks. Lielākoties stādus iegādājas mazdārziņu saimnieki, taču esot arī lielāki pasūtījumi.

Kopš 2013. gada šī saimniecība oficiāli sākusi ražot arī sulas un vīnus, tas jau jaunās paaudzes - Alberta Mendriķa dēla Andreja pārziņā:

„Mums jau speciāla tara pat  iepirkta, būs gan smilstērkšķu, gan upeņu sula, gan tiks izspiestas visas pārējās ogas, kas izaug mūsu dārzā, visu miksēsim, lai būtu arī bērniem prieks, ko baudīt. Bet pieaugušajiem jau tagad  tirgū piedāvājam 15 dažādus vīnus.”

Šobrīd saimniecība iesaistījusies jauna tūrisma maršruta „Ābola ceļš”  izveidē - labprāt tūristiem izrāda dārzu, stāsta par stādiem un piedāvā sulu un vīnu degustāciju. Tas ir viens no veidiem, kā dažādot saimniecības darbību,  uzsver dārza saimnieki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti