Panorāma

Panorāma

Panorāma

Aptauja: strauji pieaudzis partijas KPV LV reitings

Brīdina par tālruņu viltus zvaniem

Atzvanīšana nezināmam ārzemju numuram un 16 sekunžu saruna izmaksā 1,70 eiro

Jau vairākas dienas cilvēki sociālajos tīklos aktīvi dalās ar informāciju, ka saņēmuši zvanus no nepazīstamiem ārzemju numuriem. Piemēram, kādā “Facebook” ierakstā vairāk nekā 1000 cilvēku komentējuši, ka zvani ienāk no dažādām pasaules vietām un, salīdzinot numurus, konstatē, ka zvanītāji ir vieni un tie paši. Cilvēki arī brīdina cits citu, lai uz šiem numuriem neatzvana – tas varot krietni palielināt telefona rēķinu.

“Mums arī eksistē paaugstinātas maksas pakalpojumi, un, ja mēs uz šādu numuru piezvanām, tad mēs tur dzirdam parasti balsi par to, ka jūs esat piezvanījis uz paaugstinātas maksas tālruni. Un, ja konkrētajā valstī nav šāda regulējuma, tad attiecīgi cilvēks, vienkārši atzvanot uz šādu numuru, izmanto šo pakalpojumu un attiecīgi viņam par to tiek piestādīts rēķins,” paskaidro Valsts policijas Kibernoziegumu nodaļas vadītāja vietnieks Mārtiņš Brižs.

Valstis no kurām zvana visbiežāk un to sakaru līniju starptautiskie kodi

Valsts                         Starptautiskie kodi

Saoma                                      +685

Dienvidsudāna                          +211

Somālija                                     +252

Kongo Demokrātiskā Republika +243

Libērija                                        +231

Baltkrievija                                  +375

Šādu biznesa modeli izmanto cilvēki no vairākām valstīm. Ļoti daudz zvanu saņemts no Samoa – nelielas salas pie Austrālijas. Zvanīts arī no Āfrikas valstīm – Dienvidsudānas, Somālijas, Kongo, Libērijas, Burundi. Ir zvanītāji arī no Eiropas un  kaimiņvalstīm – Lietuvas un Igaunijas. Īpaši daudz – no Baltkrievijas.

Tā kā katrai valstij ir konkrēts tālruņa kods, tos ir vērts ievērot un atcerēties, lai zinātu, ka uz šiem numuriem atpakaļ zvanīt nevajadzētu.

Tomēr ir cilvēki, kuri šai viltībai ir uzķērušies. Tā gadījās Ievai Ādamsonei, kurai darba specifikas dēļ zvani no ārzemēm ir pierasta lieta.

“Atzvanīju, un nu jā.. tā kā tur atskanēja automātiskais atbildētājs, man jau tā kā likās, ka kaut kas nav “riktīgi”.

Un tajā pirmajā brīdī, kad es atzvanīju, es nepiefiksēju, kas tad tas bija par kodu, un vēlāk apskatoties, kas tad ir šis kods, tā ir neliela Pārdaugavas lieluma saliņa,” saka Ādamsone.

Pēc tam, kad viņa atzvanīja, viņai īsā laika posmā sāka zvanīt numuri arī no citām valstīm. Šie zvani bija tik īsi, ka uz tiem nevarēja paspēt atbildēt. “Sekoja šis numurs, uz ko nav iespējams atzvanīt, tas ir Latvijas, tad ir kaut kāds nezināms, un tad sekoja Baltkrievija,” viņa stāsta.

Ievai 16 sekunžu garā saruna izmaksāja 1,70 eiro.

Maksa par zvanu veidojas tikai tad, ja uz numuru atzvana, nevis atbild uz zvanu. Šobrīd mobilo sakaru operatori konkrētos numurus fiksē un tos bloķē, lai uz tiem nevarētu piezvanīt.

“Šobrīd mēs esam saņēmuši apmēram 50 mūsu klientu sūdzību,” atzīst “TELE2” pārstāve Rita Šteinberga. “Mēs klientiem iesakām pašiem bloķēt šos ienākošos zvanus, lai viņiem nevar piezvanīt. Tas nozīmē šos numurus ielikt melnajā sarakstā savā tālrunī,” skaidro Šteinberga.

“Tele2” pārstāvji uzskata, ka numuri, visticamāk, ģenerēti automātiski un tam neesot saistības ar datu noplūdi. Pagaidām arī Valsts policija nav saņēmusi iesniegumus saistībā ar šādiem zvaniem. Taču, ja saņems, veiks pārbaudi, lai noskaidrotu, kas ir zvanītāji.

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti