Attālinātām mācībām pieaugušajiem pieteikušies vairāk nekā 11 000 iedzīvotāju

Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) pieaugušo izglītības projekta "Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide" attālināto mācību kārtā pieteicies 11 181 iedzīvotājs, savukārt uzņemšanas noteikumiem atbilstīgi ir 10 780 pieaugušie, informēja VIAA.

ĪSUMĀ:

 • Attālinātās mācību programmas piedāvātas 11 tautsaimniecības nozarēs.
 • Lielākā daļa jeb vairāk nekā 80% pieaugušo pieteikumu iesniegti IKT un elektronisko un optisko iekārtu ražošanas nozarē.
 • Attālināto mācību kārtā pieaugušie pirmo reizi studiju kursus vai studiju moduļus varēs apgūt arī koledžā vai augstskolā.
 • Augstākās izglītības iestāžu vidū vislielāko pieteikumu skaitu ir saņēmušas biznesa augstskola “Turība” un Rīgas Tehniskā universitāte.

Daudzi interesenti pieteikušies vairāk nekā vienā izglītības programmā, līdz ar to kopā saņemti 16 967 mācību pieteikumi, bet apstiprināti 16 369. Pēc dalībnieku pārbaudes noraidīti 598 pieteikumi jeb 401 persona, kas vecuma neatbilstības vai nodarbinātības statusa dēļ nav kvalificējušies mācībām.

Attālinātās mācību programmas šoreiz piedāvātas 11 tautsaimniecības nozarēs. Lielākā daļa jeb vairāk nekā 80% pieaugušo pieteikumu iesniegti informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT)  un elektronisko un optisko iekārtu ražošanas nozarē (9 438 iedzīvotāju pieteikumi), mākslas nozares dizaina un radošo industriju sektorā (3 151 iedzīvotāju pieteikums), kā arī transporta un loģistikas nozarē (1 239 iedzīvotāju pieteikumi).

Vispieprasītākās izrādījušās tādas IKT nozares izglītības programmas kā "Biznesa projektu vadīšana ar “Agile”, “Scrum” un citiem rīkiem digitālā vidē", kurai pieteikušies 488 iedzīvotāji, un "Programmēšanas valodas “Python” un datorsistēmas", kuru izvēlējušies 380 iedzīvotāji. Liela iedzīvotāju interese ir arī par dārzkopības nozares izglītības programmu "Dārzkopības pamati", tai pieteicies 351 iedzīvotājs.

Attālināto mācību kārtā pieaugušie pirmo reizi studiju kursus vai studiju moduļus varēs apgūt arī koledžā vai augstskolā. Augstākās izglītības iestāžu vidū vislielāko pieteikumu skaitu ir saņēmusi biznesa augstskola “Turība” –  3082 pieteikumi 33 izglītības programmās, kā arī Rīgas Tehniskā universitāte – 2 229 pieteikumi 17 izglītības programmās.

Purmale-Baumane: Par attālinātajām mācībām pieaugušajiem

  VIAA Profesionālās izglītības projektu departamenta vadītāja Elīna Purmale-Baumane intervijā Latvijas Radio sacīja, ka lielais pieteikumu skaits IKT nozares izglītības programmās norādot uz to, ka sabiedrībai digitālās prasmes pietrūkst. "To arī apliecina daudzi pētījumi, tai skaitā OECD veiktā aptauja, ka tieši digitālās prasmes mūsdienu sabiedrībā mūsu valstī ir tieši tās, kas visvairāk nepieciešamas," piebilda Purmale-Baumane.

  Viņa norādīja, ka iespēju mācīties attālināti īpaši novērtējuši cilvēki, kuriem citos apstākļos tas nebūtu iespējams – piemēram, esot bērna kopšanas atvaļinājumā.

  Purmale-Baumane atzīmēja, ka VIAA projektu īstenos vēl līdz 2023. gadam, tāpēc tiem, kuri nepaspēja pieteikties, tāda iespēja vēl būs. 

  Viņa atklāja, ka arī turpmāk daļu programmu varētu īstenot attālināti. "Protams, jāņem vērā, ka ne visas izglītības programmas ir iespējams nodrošināt attālinātā veidā," piebilda VIAA Profesionālās izglītības projektu departamenta vadītāja.

  Tāpat Purmale-Baumane arī pastāstīja, ka visaktīvāk attālinātajām mācībām pieaugušajiem piesakās cilvēki vecumā no 25 līdz 44 gadiem, bet otrajā vietā ir pirmspensijas vecuma cilvēki.

  Tuvāko dienu laikā izglītības iestādes no VIAA saņems informāciju par uzņemšanas noteikumiem mācību pieteikumu iesniedzējiem. Tad tās sazināsies ar dalībniekiem, lai uzsāktu mācību grupu komplektēšanu un mācību līgumu slēgšanu, jo izglītības iestādēm mācības jāuzsāk līdz 31. augustam. Ja pieteikums ir noraidīts, tad persona saņems informatīvu e-pastu.
  Ja iedzīvotājs ir pieteicies vairākās izglītības programmās, tad saziņā ar izglītības iestādēm būs jāizvēlas dalība vienā programmā.

  Ja atsevišķās izglītības programmās iestādes saņems lielāku pieteikumu skaitu, nekā sākotnēji bija gaidīts, tad izglītības iestādei, izvērtējot savu kapacitāti, ir iespēja atvērt papildu grupas un uzņemt visus interesentus, jo mācību dalībnieku skaits nevienā no programmām nav ierobežots, atzīmēja VIAA.

  Ja izglītības iestādei tomēr nebūs iespēju nodrošināt visiem interesentiem mācību vietu, tad mācību pieteikumus izskatīs pēc uzņemšanas priekšrocībām un pieteikumu saņemšanas secības. Savukārt, ja kādā no izglītības programmām nebūs sasniegts nepieciešamais pieteikumu skaits, lai nokomplektētu mācību grupu, tad mācības var atcelt, bet projekta dalībnieki mācību grupu komplektēšanas laikā varēs izvēlēties citu mācību programmu, ja citās izglītības iestādēs līdzīgā vai citā programmā ir brīvas vietas, skaidroja VIAA.

  Nākamā pieteikšanās mācībām pieaugušo izglītības programmās gaidāma augusta beigās un septembrī.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti